Pomozte znevýhodněným dětem v Česku dohnat spolužáky! Naši partneři vaše dary v kampani zdvojnásobí
Publikováno: 3. 10. 2022 Doba čtení: 4 minutyČeská společnost má za sebou několik perných let. Krize těžce dopadá na dospělé, ale i na děti. A obzvlášť na ty, kterým se doma nedostává podpory a pochopení. Děti v České republice podporujeme už 23 let a pokračovat v tom budeme i nadále, protože v tomto obtížném období naši pomoc potřebují víc než kdy dříve. Podpořte nás v naší činnosti a přispějte do sbírky Lepší škola pro všechny. Všechny dary do 23. října zdvojnásobíme!
Minulý rok se znovu otevřely brány škol a děti se vrátily do lavic. Během pandemie se ale rozdíly mezi dětmi prohloubily. Některé z nich během online výuky ze vzdělávání vypadly, protože doma neměly připojení nebo se s dalšími sourozenci dělily o jediný telefon. Rodiče navíc často neuměli s technikou zacházet a se školou jim nedokázali pomoci, děti tak ze dne na den zůstaly na všechno samy. Dopady distanční výuky se tak naplno projevují až teď, když svým spolužákům nestačí a zameškané učivo nedokážou samy dohnat.
I díky sbírce jsme podpořili 2 666 dětí a 767 rodičů
Hned jak se v září situace rozvolnila, začali jsme hned s doučováním. Zapojilo se 400 dobrovolníků a celkem jsme se školou pomohli 1 065 klukům a holkám. Jednou z nich byla třeba Šarlota, která díky naší doučovatelce zvládla reparáty a teď se poohlíží po vysněné střední škole!
Víc než pomoc s násobilkou nebo vyjmenovanými slovy děti často potřebují znovu najít motivaci a radost z učení. Pro děti, které jsou zvyklé na samé pětky a výčitky, dělá vlídné slovo a pochopení zázraky. Tak to bylo třeba v případě Metoděje, který už se nebojí chodit do školy.
Jak je důležité mít někoho, kdo vás v těžkých chvílích podpoří, nám ukázal i příběh Petra, Sabiny a Michala. Vychovává je babička, protože matka je ve vazbě a otec odjel mimo republiku. O děti se láskyplně stará, ale někdy je toho na ni zkrátka moc.
Babička se na nás obrátila na začátku pandemie, protože se bála, že dětem nezvládne pomáhat s učivem. Brzy se ukázalo, že problémem nebude učení, ale spíše sociální izolace. Babička měla strach o zdraví, proto přerušila veškeré kontakty a s dětmi se izolovala. Vnoučata tak neměla žádné vnější podněty a babička byla stále úzkostlivější. Postupně si ale vybudovala vztah k naší dobrovolnici Elišce a začala se jí svěřovat se svými těžkostmi. Ta naslouchala, radila a psychicky podporovala. Celá rodina tak v Elišce našla někoho, kdo se o ně zajímá, vyslechne je a je připraven v případě nouze pomoci. A taková psychická podpora dělá divy!
Pomáháme dětem od školky až po střední školu
Věnujeme se dětem od útlého věku až po střední školu. Pro nejmenší máme po republice dvanáct předškolních klubů, kde jim pomáháme zvládnout základní dovednosti, které budou potřebovat při nástupu do školy. Letos se nám podařilo podpořit 360 kluků a holek a spolu s nimi 310 jejich rodičů. Jedním z dětí, které letos do klubu docházely, byla Esin z Afghánistánu.
Podpořili jsme i starší děti, a to sedmi nízkoprahovými kluby, které letos navštěvovalo 733 z nich, a nabídkou kariérního poradenství, kterou využilo 339 mladých lidí. Poskytli jsme jim bezpečný prostor, kde mohli trávit volný čas, a v poradenství jsme s nimi hledali tu nejlepší střední školu nebo budoucí zaměstnání. To pomohlo například Lence, která se nespokojila jen s výučním listem.
Ve druhém pololetí jsme začali doučovat také ukrajinské děti, které k nám utekly před válkou. Při práci s nimi jsme se zaměřovali na doučování češtiny, aby žáci měli snadnější nástup do škol. Vznikly také adaptační skupiny pro ukrajinské předškoláky. Jejich provoz bude pokračovat i v příštím roce.
Podporujeme i pedagogické pracovníky
Víme, že k tomu, aby se situace v českém školství změnila, je potřeba udělat systémové změny. Pomocí iniciativy Fakulty doučují, kterou jsme založili, jsme propojili 130 studentů z pedagogických oborů se 450 dětmi, které v rámci své praxe doučovali.
Už počtvrté jsme uspořádali konferenci Společně k lepší škole, které se prezenčně zúčastnilo 120 školských pracovníků a zaměstnanců neziskových organizací. Pro pedagogické pracovníky jsme také připravili už třetí online kurz s názvem Příběh Jany, který se zabývá náročným chováním žáků ve třídě.
Chceme, aby mladí lidé v Česku vyrostli v odpovědné a společensky uvědomělé občany. Pomocí projektu Active citizens je vedeme k angažovanosti ve vlastní obci. Na středních školách pořádáme studentské simulace voleb, každý rok oceňujeme mladé lidi s přínosnými projekty cenou Gratias Tibi. Učitele podporujeme také propracovanou metodikou na webu Jeden svět na školách. Lekce pro základní i střední školy se věnují například mediálnímu vzdělávání, klimatu nebo moderní historii.
Až do 23. října vaše dary zdvojnásobíme!
Kdo v říjnu dává, dvakrát dává. Dary, které nám pošlete mezi 3. až 23. říjnem, totiž díky našim partnerům zdvojnásobíme. Díky příspěvkům budeme v našich aktivitách moci pokračovat i nadále. Děkujeme, že s námi pomáháte zlepšit české školství!