Porušování novinářských práv a svobody medií v Egyptě (květen 2023 – květen 2024)
Publikováno: 20. 9. 2024 Doba čtení: 5 minutNovináři a média obecně jsou v Egyptě od nástupu prezidenta Abdal Fattáha as-Sísího k moci v roce 2013 pod velkým tlakem. Porušování občanských práv se vážně projevilo i na svobodě tisku. Za kritické zpravodajství novinářům hrozí systematické zastrašování, obtěžování nebo i vězení.
Novináři a média obecně jsou v Egyptě od nástupu prezidenta Abdal Fattáha as-Sísího k moci v roce 2013 pod velkým tlakem. Porušování občanských práv se vážně projevilo i na svobodě tisku. Za kritické zpravodajství novinářům hrozí systematické zastrašování, obtěžování nebo i vězení. Vláda přísně kontroluje mediální prostředí a k umlčení nesouhlasných projevů používá represivní opatření. Nezávislé mediální platformy, které mohou existovat pouze online, jsou neustále blokovány. Výkonná moc ovládá soudní systém natolik, že se v něm často nedaří dodržovat standardy spravedlivého procesu, a to zejména v případě kauz novinářů a politických oponentů. Všeobecné klima strachu a převládající represe vedly mezi novináři k rozsáhlé autocenzuře, což dále potlačuje svobodu projevu v Egyptě. Kromě právních postihů a problémů s nezávislostí se novináři potýkají s ekonomickou krizí, která v posledních dvou letech eskaluje. Jejich platy jsou nedostatečné, neodrážejí vysokou inflaci a mnoho novinářů přichází o práci, často ze dne na den.
Každá demokratická společnost musí podporovat svobodný a nezávislý tisk. Úcta k projevu, svobodný přístup k informacím a přítomnost nezávislých a aktivních médií jsou základním kamenem každé demokratické společnosti. Stát by měl zajistit bezpečnost novinářů, umožnit jim vyhledávat, předávat a přijímat informace a zajistit jejich občanská, ekonomická, sociální a politická práva.
Stav svobody tisku v Egyptě dosáhl alarmující úrovně. Zpráva Egyptian Observatory for Journalism and Media z roku 2023 - 2024 dokumentuje celou řadu zásadních zásahů a porušování práv. Tato zpráva odhaluje krutou realitu, které novináři v Egyptě denně čelí, od svévolného zatýkání a prodlužování vyšetřovací vazby až po přísná omezení právního zastoupení, zejména v případech, které jsou ovlivněny politicky.
Právní výzvy a systémové problémy
Výše zmíněná zpráva dokumentuje, jak se novináři v Egyptě často stávají terčem závažných obvinění, jako jsou například šíření falešných zpráv, napojení na teroristickou organizaci a řady? dalších obvinění, úzce spjatých s jejich novinářskou činností. Takto vznesená obvinění se často používají jako nástroje represe, jejichž cílem je umlčet nesouhlasné projevy a udržovat nad médii přísnou kontrolu. Právní systém, který je již nyní pod tlakem, klade novinářům další překážky, zejména u pracovních soudů, kde čelí mzdové diskriminaci a postrádají obranu před svévolným propuštěním ze zaměstnání. Nepřijetí zásadní legislativy o oběhu informací tyto problémy dále zhoršuje a novináři tak zůstávají bez odpovídající ochrany.
Mezi 1. květnem 2023 a 1. květnem 2024 byla svoboda tisku v Egyptě poznamenána řadou incidentů. Bylo registrováno celkem 367 porušení práv novinářů a mediálních pracovníků. Mezi nejvíce alarmující patřilo 36 případů, kdy byli novináři vazebně stíháni, přičemž délka vazby často překračovala lhůtu stanovenou trestním řádem. Ve 26 případech vláda aktivně zabránila mediálnímu pokrytí případů. Docházelo rovněž ke slovnímu i fyzickému napadání novinářů a pracovníků médií. Celkem bylo hlášeno 14 případů verbálního a 13 případů fyzického násilí. Kromě toho došlo k 9 případům nezákonného zatčení. Zjevná byla také digitální cenzura, konkrétně šlo o 5 případů, kdy byly digitální platformy zablokovány, což dále omezilo svobodu novinářů a jejich přístup k informacím.
Utrpěla také ekonomická a sociální práva novinářů – ve zmíněném období bylo celkem zaznamenáno 225 případů. Nejčastěji se jednalo o porušování finančních práv, ke kterému došlo 134krát. Následovalo svévolné propuštění ze zaměstnání s 83 hlášenými případy. V sedmi případech došlo k porušení práv duševního vlastnictví.
Boj novinářek
Ještě horší situace se týká novinářek které se setkávají s různými typy zneužívání, zejména online. Výzkumná studie s názvem Násilí a elektronické zneužívání namířené proti ženským novinářkám/mediálním profesionálům v Egyptě, kterou vydala Egyptská observatoř pro žurnalistiku a média, analyzuje rozšířený problém online obtěžování zaměřený na ženy v žurnalistice. Studie popisuje, jak povaha platforem sociálních médií vystavuje novinářky zvýšenému riziku zvýšenému riziku obtěžování, včetně hrozeb, sexuálního obtěžování a kyberšikany. V porovnání s jejich mužskými kolegy je jejich obtěžování nejen častější, ale také závažnější.
Psychickou daň, kterou novinářky za takové obtěžování platí, nelze podceňovat. Mnohé potvrzují, že trpí úzkostí, uchylují se k autocenzuře nebo kvůli neúnavnému online obtěžování dokonce zvažují odchod z profese. Globální studie zmiňované v tomto dokumentu podtrhují závažnost tohoto problému: téměř 64 % novinářek čelilo online obtěžování, přičemž 47 % z těchto případů zůstalo neohlášeno kvůli strachu z pomsty nebo dalšího zneužití.
Zneužívání online: Globální perspektiva
Zpráva dále zasazuje problém do globálního rámce. Zpráva Ditch the Label and Brand Watch, která analyzovala 19 milionů tweetů během čtyř let, nalezla téměř 5 milionů případů nenávisti a zneužívání zaměřeného na ženy jen na Twitteru. Tyto statistiky podtrhují agresivní povahu online šikany, zejména vůči ženám, a potřebu silnější ochrany.
Globální průzkum International Federation of Journalists odhalil, že téměř dvě třetiny (64 %) novinářek byly vystaveny online šikaně, přičemž zhruba polovina z nich se rozhodla tyto incidenty nenahlásit. Dopad takového zneužívání je hluboký, studie provedená Nadací Troll Busters Foundation a International Women's Media Foundation uvádí, že asi 30 % novinářek zvažuje odchod z profese kvůli účinkům online šikany souvisejí s jejich prací.
Naléhavá potřeba reformy
Tato zjištění zdůrazňují naléhavou potřebu silnější právní ochrany a podpůrných systémů pro novináře v Egyptě, zejména pro ženy. Doporučení nastíněná ve zprávě Egyptian Observatory požadují komplexní reformy, které by ochránily práva novinářů a zajistily, že mediální profesionálové mohou pracovat beze strachu z pronásledování nebo obtěžování. Tyto reformy jsou klíčové nejen pro ochranu jednotlivých novinářů, ale také pro zachování svobody tisku a demokratických principů, které jsou v Egyptě stále více ohroženy.