Vyhlašujeme sbírku SOS Povodně. Začínáme pomáhat v zasažených oblastech

Publikováno: 14. 9. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Vydatné deště v Moravskoslezském kraji, 14. září 2024, říčka Porubka, Vřesina
© Foto: ČTK

Aktivovali jsme ve většině krajů náš povodňový tým, mimo jiné na Olomoucku a Jesenicku, kde máme stálé kanceláře. Zapojili jsme do pomoci přes třicet terénních pracovníků vyškolených v pomoci lidem postiženým mimořádnou událostí, v poskytování sociálního poradenství, část v krizové intervenci. Jejich kapacitu podle potřeby rychle navýšíme až na sto lidí. ‎ Z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni jsme na rychlou pomoc uvolnili jeden ‎milion korun. ‎

„Aktuálně se starosty a krizovými štáby mapujeme potřeby. Do Olomouce jsme po dohodě s Hasičským záchranným sborem zaslali 15 000 chybějících pytlů na budování ‎protipovodňových zábran, které už dorazily do Šumperka a Jeseníku. Počítáme s tím, že v dodávkách materiální pomoci budeme podle potřeby pokračovat,“ říká vedoucí povodňového týmu Marek Štys.

‎„Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat ‎především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží,“ ‎dodává Štys s tím, že míra poskytované pomoci bude záležet hlavně na tom, kolik se podaří ‎vybrat ve veřejné sbírce.‎

Jsme ve spojení s integrovaným záchranným systémem, krajskými i obecními hasičskými krizovými štáby a koordinujeme se s dalšími humanitárními organizacemi. 

Pomoc průběžně přizpůsobujeme potřebám a momentální situaci. Máme dlouholetou zkušenost s povodňovými programy v letech 1997, 2002, 2006, 2010 a 2013 i z působení po ničivém tornádu na Moravě v roce 2021. Při živelních katastrofách obvykle:

  • V prvních týdnech poskytujeme okamžitou materiální pomoc postiženým domácnostem prostřednictvím obcí a krizových štábů.
  • Po opadnutí vody mapujeme potřeby v zasažených regionech, obcházíme jednotlivé domácnosti, zaměřujeme se na pomoc zvlášť zranitelným skupinám obyvatel jako jsou například lidé bez příbuzných, bez úspor, senioři či samoživitelé.
  • Poskytujeme zasaženým lidem psychosociální podporu, radíme jim s vyřízením potřebné administrativy, ale i s opravami domů. Na místě působíme i roky po katastrofě, dokud se obyvatelé ze zaplavených území nevyrovnají s následky katastrofy.
  • Dlouhodobě se zaměřujeme také na prevenci katastrof, územní plánování, protipovodňová opatření, zvyšování schopnosti krajiny zadržovat vodu a klimatickou odolnost.
Neorganizuje materiální sbírku spotřebičů, nábytku, oblečení či potravin. Pro potravinovou pomoc využíváme zásob potravinové banky. V současnosti nekoordinujeme ani dobrovolnickou pomoc, ale využíváme kapacity vyškolených pracovníků.

Doporučení a další informace

  • Podívejte se na leták Ministerstva práce a sociálních věcí Pomoc s následky povodní, ve kterém najdete informace o finanční podpoře od státu pro lidi zasažené povodněmi, o nárocích na volno v době povodní, nárocích na mzdu a další související info.
  • Přečtěte si naši brožuru Žijeme v záplavovém území, která popisuje přípravu na povodeň, co dělat ve fázi ohrožení a množství rad týkajících se obnovy vyplavených objektů.
  • Řiďte se základním doporučením Hasičského záchranného sboru, jak se chovat při povodních a jak se na ně připravit.
  • Sledujte důvěryhodné zdroje: zpravodajství CT24, předpovědní povodňovou službu ČHMÚ nebo na Mapy.cz.
  • Nabídku materiální pomoci doporučujeme konzultovat s krizovými štáby obcí a krajů a nevozit ji na postižená místa „na slepo“, zvlášť v období trvajícího povodňového nebezpečí.  
  • Kontakty:



    Autor: ČvT

    Související články