Povodně 2024: Domácnostem vyplácíme finanční pomoc 50 tisíc Kč. Klíčové je před zimou vysušení obytných prostor

Publikováno: 2. 12. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Jan Šindelář, Zátor
© Foto: Veronika Gabrielová

Po zničujících povodních na severní Moravě a ve Slezsku jsme si s dalšími nevládními organizacemi – Adrou, Diakonií ČCE, Českým červeným křížem a Charitou – rozdělili oblasti, ve kterých působíme. Od počátku října vyplácíme vyplaveným domácnostem 50 tisíc Kč na nejnutnější opravy. Celkem finančně pomůžeme přes 3 800 domácností.

Zářijové povodně způsobily lidem mimořádné škody a na sanaci škod bude potřebovat velké množství finančních prostředků. Počet domácností se zaplavenými obytnými prostory se blíží k 5 tisícům.

Pomozte zaplaveným domácnostem finančním příspěvkem nebo zapojte se do práce našeho povodňového týmu. Pomáhejte s námi!

ROZCESTNÍK

V současné době lidé nejvíce řeší vysoušení zaplavených domů. Část poškozených stále žije v nevyhovujících podmínkách, týká se to zejména starších lidí či lidí bez prostředků. Nejpostiženějším regionem nadále zůstává Jesenicko, kde je 147 domácností bez přístupu k vodě a plynu. Člověk v tísni se nyní zaměřuje na předávání informací, jak správně vysoušet. K tomu samozřejmě pokračuje vyplácení finančních darů poškozeným domácnostem.

„Pro Člověka v tísni platí princip, že peníze nedáváme domácnostem jako odškodné, ale sestavujeme s lidmi plán obnovy, snažíme se nimi vše promyslet znovu a lépe, což jim pomáhá i psychicky,“ říká o pomoci po povodních Marek Štys, vedoucí povodňového týmu Člověka v tísni. 

Pomocí plošných finančních darů na pokrytí nejnutnějších výdajů plánujeme podpořit více než 3 800 domácností. Každá obdrží částku 50 tisíc. K začátku prosince jsme již 3300 domácnostem zasaženým povodněmi na účty zaslali přes 168 milionů korun. U nejvíce ohrožených obyvatel bude pomoc pokračovat i v příštím roce. V souvislosti s velkým stresem, kterému jsou lidé vystaveni, chceme také podpořit místní organizace poskytující psychologickou pomoc v hledání a navyšování úvazků. 

Kromě toho jsme od počátku povodní do postižených obcí ‎dovezli materiální a potravinovou pomoc v hodnotě 16 milionů korun, např. ‎20 tisíc litrů Sava či dva kamiony s 55 tisíci litry pitné vody. Na místo jsme dodali také 200 čerpadel, 500 vapek a tisíce košťat, rýžáků, kýblů, koleček, lopat, rukavic a holínek, zapůjčili jsme 24 bagrů. V listopadu jsme také nejvíce postiženým lidem distribuovali 1 000 kusů dárkových karet IKEA v hodnotě 10 000 Kč. Na povodňové helplince řešíme průměrně 200 volajících denně.

Do pomoci lidem po povodních se zapojilo přes 200 pracovníků. Nyní rozšiřujeme týmy, které budou na místě působit dlouhodobě, a hledáme nové kolegy a kolegyně, kteří nám s prací na místě pomohou. Podívejte se níže na náš seznam všech vypsaných pozic, určitě čeká některá právě na vás: 

CHCI POMOCI S OBNOVOU PO POVODNÍCH A PRACOVAT PRO ČLOVĚKA V TÍSNI

Aktuální informace o naší pomoci při povodních

Jak vypadá finanční pomoc pro nejvíce zasažené domácnosti

Naši pracovníci navštívili na Krnovsku, Jesenicku a Opavsku přes 3 800 domácností, ve kterých zjišťovali škody a domlouvali s lidmi konkrétní pomoc. Pokud voda zatopila obytnou část nemovitostí, podepisujeme se zaplavenými lidmi darovací smlouvu a zasíláme na jejich účet 50 tisíc korun na uhrazení nejnutnějších potřeb. 

K tomu poskytneme navíc jednorázový padesátitisícový dar 700 domácnostem i v oblastech, kde působí další nevládní organizace, přičemž dary jsou s těmito organizacemi zkoordinované tak, abychom se vyhnuli duplikacím. Zhruba 30 procentům nejhůře poškozených a ekonomicky a sociálně nejvíce ohrožených domácností budeme navíc minimálně do jara 2025 poskytovat individualizovanou finanční a další podporu.

Do naší působnosti spadají oblasti na Jesenicku a Krnovsku (viz mapa níže), nově sbíráme informace také v Opavě. Naši pracovníci jsou jasně označení, mají vesty s naším logem a úzce spolupracují s vedením obcí. U jednotlivých domácností zjišťujeme míru poškození domácnosti, zdravotní a psychický stav, základní sociální a finanční situaci domácnosti a osobní údaje. Pomoc koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, se kterými jsme si rozdělili oblasti působení:

  

Co dělat, když vás zasáhla povodeň, a další praktické informace

  • V článku pro lidi zasažené povodněmi najdete praktické informace o probíhajícím monitoringu, rady, jak si vyřídit dávku od státu, nebo na krizové linky 
  • Pokud chcete pomáhat jako dobrovolník, přečtete si více v našem článku o možnostech dobrovolnictví. V současnosti dobrovolnickou pomoc neorganizujeme, ale necháváme ji na spolupracujících organizacích. Pomoc je stále potřeba, za každou podanou ruku děkujeme!
  • Přečtěte si naši brožuru Žijeme v záplavovém území, která obsahuje spoustu užitečných rad, jak si poradit s obnovou vyplavených objektů.
  • Zapojte se do našeho povodňového týmu, stále hledáme organizačně schopné, praktické a empatické kolegy na terénní, administrativní, finanční, vedoucí a další pozice.
  • Kontakty:



    Autor: ČvT

    Související články