Povodněmi v Pákistánu je zasažena třetina země. Člověk v tísni posílá na pomoc 2,45 milionů korun

Publikováno: 8. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Povodněmi v Pákistánu je zasažena třetina země. Člověk v tísni posílá na pomoc 2,45 milionů korun
© Foto: CESVI

Pákistán sužují od července nejhorší povodně za posledních 10 let. Tato humanitární katastrofa udělala z více než sto tisíců lidí vnitřní uprchlíky. V důsledku povodní zemřelo nejméně 1 300 lidí, z toho 458 dětí, a již teď je zřejmé, že další oběti budou přibývat. Člověk v tísni poskytl partnerské organizaci Cesvi z Alliance2015 částku 2,45 milionu korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka tísni na okamžitou pomoc lidem zasaženým povodněmi. Nejohroženější lidé dostanou hygienické balíčky, tablety na čištění vody, nebo sítě proti komárům.  

Neutuchající déšť a následné záplavy přinesly zkázu i do oblastí, kterým se dříve povodně vyhýbaly. Tento rok spadlo v Pákistánu o 190 procent více srážek než v minulých letech. Humanitární situace se bude nejspíše zhoršovat, protože v postižených oblastech deště a bouřky neustávají. Přívalové deště poničily infrastrukturu a zapříčinily sesuvy půdy, za poslední týdny bylo zničeno dva tisíce kilometrů silnic a cest. Dle údajů OCHA se počet poničených domů za poslední týden zdvojnásobil.  

Povodně zasáhly 33 milionů lidí. K 27. srpnu potřebovalo v Pákistánu odhadem pomoc 6,7 milionů lidí. S neustávajícími dešti je zřejmé, že potřeby lidí budou narůstat, jelikož zaplavená je třetina země. Člověk v tísni reagoval na povodně v zemi již v roce 2010 a 2011, kdy s pomocí partnerských organizací pomohl opravit 6 500 domů. Pomoc v oblasti vody, hygieny, zemědělství, sanitace a obnovy hospodářství se tehdy dostala k více než sto tisícům lidí.

Největším problémem je jídlo, voda a obydlí

O dvanáct let později se Pákistánci opět potýkají především se ztrátou obydlí a zdrojů obživy, mnohdy nemají přístup k pitné vodě. Poničeny byly také 2 miliony akrů plodin a sadů.

„Zemřelo okolo milionu kusů dobytka. V těchto oblastech má 70 procent domácností dobytek, na kterém jsou závislí. Ztráta příjmu, ztráta zdrojů potravy. To je největší problém,“ říká Tomáš Kocian, regionální ředitel pro Blízký východ Člověka v tísni.

Dar Člověka v tísni využije CESVI primárně na poskytnutí hygienických balíčků v zasažených oblastech. Balíčky budou obsahovat mýdla na koupání a praní, kartáčky na zuby, dámské hygienické potřeby, kanystry na vodu, sítě proti komárům a čisticí tablety, které zabraňují šíření nemocí přenášených vodou. Další formou pomoci bude poskytnutí nouzového přístřeší pro osoby, jež byly nuceny v důsledku záplav opustit svůj domov. Část daru bude také určena na nákup solárních panelů s možností nabíjení mobilních telefonů. Vzhledem k tomu, že CESVI již v oblasti působí a poskytuje systematickou humanitární pomoc více než 4 000 rodin, bude moci díky podpoře Člověka v tísni okamžitě rozšířit humanitární intervenci o dalších 1 500 rodin.

„Pomoc probíhá v několika fázích. Nejprve je nejdůležitější zajistit přístřeší a potraviny a v další fázi pomoci lidem při návratu do běžného života,“ doplňuje Tomáš Kocian.  


CESVI je italská humanitární organizace, založená v Bergamu v roce 1985. Společně s Člověkem v tísni je členem Alliance 2015. CESVI působí po celém světě a podporuje nejzranitelnější skupiny obyvatel při prosazování lidských práv a dosahování cílů udržitelného rozvoje. Organizace CESVI působí v Pákistánu od roku 2005 a věnuje se přípravě obyvatelstva na přírodní pohromy. V průběhu let se tohoto typu školení zúčastnilo více než 2,5 milionu lidí. Od loňského roku zasahuje CESVI v provincii Sindh, která byla nejvíce postižena povodněmi, a pomáhá místním komunitám a místním orgánům zlepšit jejich schopnost reagovat na tuto katastrofu.    

Autor: Juliana Hámová, Milan Votypka, Mediální koordinátoři Člověka v tísni

Související články