Zasáhla vás povodeň? Přečtěte si praktické informace, jak vám my nebo stát můžeme pomoci

Publikováno: 23. 9. 2024 Doba čtení: 6 minut
Zasáhla vás povodeň? Přečtěte si praktické informace, jak vám my nebo stát můžeme pomoci
© Foto: Tereza Hronova

Zasáhly vás povodně a nevíte, co dělat? Tady jsou odpovědi na nejčastější dotazy, s nimiž se na nás obracíte. Také zde najdete informace o tom, jak můžete po povodních pomáhat ostatním.

Nyní pomáháme v terénu při rozvážení materiální pomoci, spolupracujeme s potravinovými bankami a dalšími neziskovými organizacemi. Obcházíme domácnosti a mapujeme škody a potřeby. Jsme také k dispozici na povodňové help lince 770 600 800, na kterou se můžete obracet s konkrétními dotazy, jak ve své situaci postupovat. Také se můžete podívat na naši brožuru Žijeme v záplavovém území, která obsahuje množství rad týkajících se obnovy vyplavených objektů.

Naši pomoc koordinujeme s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru, monitorujeme a zjišťujeme potřeby lidí v postižených oblastech.

Situace se průběžně mění, doporučujeme sledovat také stránky či sociální sítě jednotlivých obcí a samospráv.

Zde jsou nejčastější dotazy, s nimiž se na nás obracíte:

Potřebuji pomoci

Chci pomáhat

Potřebuji pomoci 🤝

1. Potřebuji pomoci s vyklízením a úklidem.

Obraťte se na vašeho starostu/starostku či zastupitelstvo – úklidové práce koordinují samosprávy s pomocí dobrovolníků.  

2. Potřebuji vysoušeč, nářadí a další věci.

Distribuci materiální pomoci zajišťují samosprávy a krizové štáby, proto doporučujeme obrátit se na ně. My objednáváme tento typ věcí na základě poptávky z jednotlivých obcí, ve kterých jsme nyní schopni pomoc doručit, a zároveň ve spolupráci s místními složkami. 

3. Voda mi vyplavila dům a chci uplatnit pojištění.

Po návratu do vyplaveného domu zkontrolujte škody a vše vyfoťte (stačí mobilem) nebo natočte.

Zkontaktujte pojišťovnu – telefonicky nebo prostřednictvím on-line formuláře na webu pojišťovny.

Pokud to bude možné, začněte následně s odčerpáváním vody, sušením zdiva a úklidem. Zničené a poškozené hodnotné věci raději ponechte stranou do návštěvy pojišťovny. Ostatní po nafocení a zapsání do seznamu zlikvidujte. Připravte si pro pojišťovnu také doklady k jejich pořízení a paragony, pokud je máte. 

4. Zasáhly mě povodně a nemám peníze na zabezpečení základních životních potřeb. Mám nárok na nějakou finanční pomoc, i když nemám pojištění?

Můžete požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Pozor – je ale důležité si nejdříve ověřit, jestli splňujete podmínky!

Výše dávky MOP se stanovuje s přihlédnutím k sociálním a majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby nebo rodiny – až do výše 72 900 Kč. Dávka z důvodu postižení vážnou mimořádnou událostí je vždy vyplacena pouze jednomu zástupci domácnosti (tzn. jedna dávka do jedné rodiny).

Informace k podmínkám, kde a jak si o dávku zažádat, naleznete na stránkách Úřadu práce. Případně kontaktujte bezplatně call centrum Úřadu práce ČR +420 800 77 99 00, kde poradí s vyplněním formuláře a zodpoví dotazy.

5. Uklízím po povodních. Mám nárok na volno v práci?

V případě, že odstraňujete následky povodní na svém vlastním majetku (např. nemovitosti, automobilu apod.), jedná se o důležitou osobní překážku v práci a zaměstnavatel vám může poskytnout pracovní volno bez nároku na mzdu, popřípadě nadpracování zmeškané doby. Obdobná situace nastane, když odstraňujete škody na svém majetku, ale na základě veřejného zájmu (hygienické důvody, zřícení nemovitosti apod.). V takovém případě vám náleží pracovní volno, ovšem nárok na mzdu vám nepřísluší ani v tomto případě (pokud to není ustanoveno ve vaší, popřípadě kolektivní pracovní smlouvě). 

Pokud při povodních poskytujete pomoc někomu jinému (fyzické či právnické osobě) a zasahuje vám to do vaší pracovní doby, je vám zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno na dobu nezbytně nutnou (ale opět bez nároku na mzdu). Poskytování osobní pomoci je bráno jako překážka v práci na straně zaměstnance z důvodu výkonu občanské povinnosti (podle § 202 zákoníku práce). Při všech překážkách v práci na straně zaměstnance platí, že tuto skutečnost a délku trvání překážky prokazuje zaměstnanec zaměstnavateli.

Zaměstnancům i zaměstnavatelům poskytne základní informace a poradenství týkající se ochrany pracovněprávních vztahů a zaměstnanosti Státní úřad inspekce práceInformace poskytují oblastní inspektoráty, ale i bezplatná linka 800 606 070. Nebo přímo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

6. Zasáhla mě povodeň a potřebuji odložit splátky úvěru/hypotéky.

Doporučujeme s bankou co nejdříve komunikovat, v jaké jste situaci.

Mnohé banky počkají týdny i měsíce, některé i bez zápisu do úvěrového registru. Řešit se dá skrze elektronický formulář na webu banky, přes internetové bankovnictví nebo při návštěvě pobočky.

Další půjčku pečlivě zvažte. Kterým poskytovatelům je lepší se vyhnout, ukazuje náš Index odpovědného úvěrování.

Můžete žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Více informací si přečtěte výše nebo v našem článku o této dávce.

7. Necítím se dobře, asi potřebuji psychologickou pomoc.

Péči o své duševní zdraví nepodceňujte, není slabost požádat o pomoc. V současnosti jsou k dispozici následující help linky, které poskytují psychologickou pomoc:

Další krizové linky:
  • Anonymní telefonní linka pomoci v krizi Policie ČR – 974 834 688 (nonstop)
  • Linka seniorů Elpida – 800 200 007 (ve všední dny 8 – 20 hod.)
  • Krizová linka Charita ČR – 737 234 078
  • Krizová linka Českého Červeného kříže – 607 880 988
  • SMS tísňová linka pro neslyšící – 603 111 158

Chci pomoci ❤️

8. Chci pomáhat jako dobrovolník

Chcete-li pomáhat jako dobrovolník či dobrovolnice, je nutné se registrovat. Likvidační práce musí být zkoordinované a jednotně řízené, aby na místě nevznikaly komplikace.

Pokud chcete pomoci, zaregistrujte se prosím POUZE U JEDNÉ z neziskových organizací:

  • Vlna pomoci – Český červený kříž spustil společně s Vlnou pomoci online rozcestník, kde se mohou dobrovolníci jednoduchou cestou zapojit. Interaktivní mapa nabízí přehled aktuálních míst, kde je pomoc dobrovolníků žádána, a urychluje tak koordinaci prací.
  • Český červený kříž
  • Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO)
  • Maltézská pomoc
  • Dobrovolnické centrum UP Olomouc – určeno především pro studenty a pracovníky Univerzity Palackého a dalších vysokých škol.
  • Vyčkejte na potvrzení registrace. Bez potvrzené registrace nebudete do oblasti vpuštěni.
  • Respektujte dopravní omezení v oblasti (zákaz vjezdu, průjezdy omezené v konkrétních časech apod.).

Práce je hodně. Bude vás ještě potřeba. Děkujeme vám, že pomoc nabízíte, děkujeme, že pomůžete i s organizací.  

9. Chci u vás pracovat na projektu SOS Povodně

Vypsali jsme několik placených pozic v rámci projektu SOS Povodně. Podívejte se na ně a zjistěte, zda by se vám některá z nich mohla zamlouvat.

10. Chci nabídnout materiální pomoc, jídlo, pití apod.

Trvanlivé potraviny, balené vody nebo úklidové vybavení můžete zanést do potravinové banky. Kontakty na krajské potravinové banky: https://www.potravinovebanky.cz/potravinove-banky-v-crTaktéž můžete darovat do sbírky Arcidiecézní Charity Olomouc.

Nabídku materiální pomoci doporučujeme konzultovat s krizovými štáby obcí a krajů a nevozit ji na postižená místa „naslepo“.

11. Chci pomoci finančně

Finančně můžete přispět do naší sbírky SOS Povodně 2024:

   

Autor: Člověk v tísni

Související články