Před dvěma lety jsem si neuměl představit, že bych mohl v Gruzii získat dobré odborné vzdělání. Nyní díky němu pomáhám celé komunitě, říká Levan
Publikováno: 11. 8. 2017 Doba čtení: 4 minutyPo absolvování studia na medicíně v Tbilisi se chtěl Levan Gvinjilia stát veterinářem, ale měl velký problém sehnat práci, čímž na vlastní kůži okusil problém mnoha studentů v současné Gruzii. V roce 2015 začal studovat na odborné škole v Samtredii podporované Člověkem v tísni a financované Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou. Brzy si uvědomil, že odborné vzdělání je tou nejkratší cestou k dobrému zaměstnání a také, že nikdy není pozdě začít.
„Mladým lidem to může opravdu hodně dát. Člověk se ale musí odhodlat a udělat první krok. Garantuji, že o výsledcích se vám ani nesnilo,“ říká Levan, který má dnes vlastní veterinární praxi. Ale vraťme se na začátek jeho cesty k úspěchu. Jeden z největších problémů dnešní Gruzie je nedostatek kvalifikovaných specialistů v oborech, jako je například zemědělství, veterinární služby, potravinářství, turismus nebo informační technologie.
Navzdory vysoké míře nezaměstnanosti v Gruzii existuje překvapivě vysoký počet kvalifikovaných pracovních pozic, které zůstávají neobsazené, protože pracovní síla v technických oborech je nedostatečně kvalifikovaná. Absolventi univerzit, jako například Levan, najdou práci jen s obtížemi. Je to proto, že vysoké školy produkují spíše právníky, ekonomy a historiky. Nadměrná nabídka těchto profesí přesahuje poptávku na trhu.
Najít si práci je skoro nemožné
„Najít po škole práci byla v podstatě nesplnitelná mise,“ říká motivovaný mladý muž. V roce 2015 mu jeho přítel, který pracoval v místní pekárně, doporučil odbornou školu Didi Jikhaisi, kde se on sám předtím učil na pekaře. „Podal jsem si přihlášku na kurz, který byl blízký mé původní specializaci, a začal jsem studovat veterinu,“ popisuje Levan.
Tato škola je podporována Člověkem v tísni, Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou. Projekt se zaměřuje na zlepšení kvality odborného vzdělávání v zemědělství prostřednictvím budování odborných institucí. Hlavní myšlenou je propojení škol s reálnou situací na pracovním trhu, aby si studenti mohli vylepšit životopisy a snáze hledali uplatnění.
Levan byl společně s dalšími 45 lidmi mezi prvními absolventy, kteří profitovali z kvalitního vzdělávacího programu orientovaného na praktické využití nabytých znalostí. Mohl zde absolvovat mnoho dobře vybavených odborných workshopů vedených vyškolenými odborníky. „Program trval rok a zahrnoval veterinární chirurgii, kardiologii, dentální průpravu, dermatologii, anesteziologii, a také nás učil, jak správně používat lékařské nástroje,” říká Levan. „Někdy je těžké naučit se tak komplexní vědy jako je medicína nebo veterina za pouhý rok, ale lektoři byli skvěle připraveni a vybavili nás mnoha teoretickými I praktickými znalostmi ve velmi jasné a srozumitelné podobě. Jistě, je to pouze začátek. Budu dál pracovat na věcech, ve kterých se musím zlepšovat, ale většina z nich nejspíš přijde až s praxí,” dodává Levan.
Úspěšný start a plány do budoucna
Díky ročnímu kurzu mohl Levan začít pracovat jako veterinář ve své rodné vesnici Chkhorotsku. Po mnoho let tu nebyly dostupné žádné veterinární služby a jedinou alternativou pro místní chovatele byla cesta do Zugdidi, což se ale mohlo hodně prodražit. Levan rekonstruoval malou ordinaci a nabídl komunitě všechny nezbytné služby, jako například možnost očkování nebo dokonce chirurgických zákroků pro jejich mazlíčky.
“Už jsem u něj byl třikrát. Má poměrně rozumné ceny. Někdy, když v našem region vypukne epidemie, je Levan jediným člověkem, který může naší komunitě v Chkhorotsku pomoci,” říká Giorgi Samnishvili, který ve vesnici žije. Levan si toho je vědom a plánuje svou ordinaci rozšířit.
„Naše municipalita je velká a já tu mám take velké plány. Když jste jediný veterinář, nemůžete nikdy pomoci všem. To mě přimělo k přemýšlení o rozšíření ordinace,” vysvětluje Levan. Prostory pro novou kliniku jsou skoro dokončené, a pokud všechno dobře půjde, příští rok otevře novou ambulanci. „Zaměstnám dva nebo tři další veterináře, jednoho sanitáře a farmaceuta. Mám už konkrétní představu, kdo to bude. Díky studiu na Didi Jikhaishi jsem měl možnost poznat spoustu zajímavých profesionálů, kteří se mnou byli v ročníku. Jsou to moji přátelé, ale zároveň jsou to skvělí profesionálové, a když se na pracovišti obě tyto věci propojí, skvělé výsledky jsou zaručené,” říká Levan a dodává, že jeho budoucí zaměstnanci budou další student z Didi Jikhaishi, kteří po promoci nemohli sehnat práci.
Přínos pro celou komunitu
„Před dvěma lety jsem si neuměl představit, že bych mohl takové vzdělání u nás získat. Teď jsem sebevědomý a můžu být opravdovým profesionálem, který bude prospěšný pro lidi,” říká Levan.
V regionu Imereti byla vybudována celkem čtyři odborná učiliště. Učitelé zde byli proškoleni, aby mohli poskytovat opravdu kvalitní odborné vzdělání pro své studenty.
Příběh Didi Jikhaishi říká naprosto všechno. V sovětském období to byla vůbec největší instituce v západní Gruzii. Po pádu komunistického režimu byla škola až do roku 2010 zavřená. Znovu se otevřela v roce 2015, částečně v důsledku nadšení místních a také díky podpoře Člověka v tísni. Nadšení mladí lidé a kvalifikovaní učitelé brzy vytvořili z Didi Jikhaishi jednu z nejatraktivnějších vzdělávacích institucí v regionu. Veterinární program nyní přijímá vice než 45 studentů a třídy se velmi rychle plní.
Autor: Ramaz Chichinadze, Člověk v tísni Gruzie