Přes 3 800 domácností zasažených povodněmi podpoříme částkou 50 tisíc korun
Publikováno: 21. 10. 2024 Doba čtení: 4 minutyVíce než tisíci zaplaveným domácnostem už odešlo na účet 50 milionů korun, každé po 50 tisíci korunách. Většinu ze 190 milionů určených v prvních plošných finančních darech na pokrytí nejnutnějších výdajů vyplatíme do konce října. Zhruba 30 procentům nejhůře poškozených a ekonomicky a sociálně nejvíce ohrožených domácností budeme minimálně do jara 2025 poskytovat individualizovanou finanční a další podporu.
Vyplaveným obcím aktuálně zapůjčujeme 24 malých bagrů na likvidaci škod a distribuujeme pneumatická kladiva na otloukání omítek. Na povodňové helplince řešíme 200 volajících denně. Plánujeme navýšit kapacity na psychologickou pomoc pro lidi v dlouhodobé stresové zátěži.
Na základě výzvy SOS Povodně dárci přispěli přes 400 milionů korun. Do prací na pomoc lidem po povodních se zapojilo přes 200 pracovníků. Nyní rozšiřujeme týmy, které budou na místě působit dlouhodobě.
Terénní pracovníci Člověka v tísni už navštívili přes 3 000 domácností na Jesenicku, Krnovsku a Opavsku. Pokud voda zatopila obytnou část nemovitostí, podepisujeme se zaplavenými lidmi darovací smlouvu a zasíláme na jejich účet 50 tisíc korun na uhrazení nejnutnějších potřeb. K tomu poskytneme navíc jednorázový padesátitisícový dar 700 domácnostem i v oblastech, kde působí další nevládní organizace, přičemž dary jsou s těmito organizacemi zkoordinované tak, abychom se vyhnuli duplikacím.
Další týdny budeme kontaktovat nezastižené obyvatele, přičemž největší počet návštěv je stále plánován v Opavě. Desítky zaplavených nemovitostí, zejména na Chrudimsku a Broumovsku, plánujeme navštívit v následujících týdnech.
Lidé jsou v permanentním stresu, potřebují pomoc
„Bahno je většinou odklizené a lidé vysouší. Ti, kteří byli zaplavení do vyšší úrovně a mohou bydlet jinde, mají odklizené všechno vybavení a suší. Ti, kterým voda obytný prostor zaplavila jen do několika centimetrů a zůstávají doma, suší po jednotlivých místnostech. Všichni doufají, že to stihnou před zimou a řeší cenu elektřiny za vysoušeče,“ říká Pavla Štefanová, koordinátorka povodňové pomoci v Opavě. Zhruba pětina lidí jeví podle ní známky silného vyčerpání a traumatu. Vracejí se jim vzpomínky na povodně z roku 1997, kdy to jako mladší ještě zvládali. „U vážnějších případů předáváme kontakty na krizové interventy, kteří sem dojíždějí z Ostravy,“ dodává Štefanová.
Poptávka po psychologické pomoci je velká i v dalších zasažených oblastech. „Lidé ze zaplavených domácností byli v prvních týdnech zaměstnáni zajišťováním základních potřeb a nejhrubším úklidem, teď na ně začíná celá situace teprve v plné síle doléhat, navíc se blíží zima,“ říká koordinátorka psychosociální pomoci Jana Odvárková. Část lidí je podle ní vystavena dlouhodobé stresové zátěži a potřebuje opakované intervence. Vzdor dlouhodobému nedostatku psychologů v regionu chceme podpořit místní organizace poskytující psychologickou pomoc v hledání a navyšování úvazků. „Po monitoringu, který aktuálně zjišťuje psychologické potřeby u dětí a mládeže v zasažených oblastech, chceme podpořit program na prevenci vzniku traumatu u dětí," říká Odvárková.
24 bagříků pomáhá s vyklízením škod
Vyplaveným obcím půjčujeme bagříkový set složený z minirypadla, nakladače a dumperu na likvidaci hrubých škod. „Aktuálně máme v terénu 24 strojů, které využívají k odklízení v Zátoru, Karlovicích, Vápenné, Velké Kraši, Česká Vsi a v Jeseníku. Sami jim je zavážíme, v obci je mají na starosti místní, kteří pak nabízí pomoc domácnostem s odklízením bahna, stromů, dřeva a dalších naplavenin ze zahrad a pozemků. Obcím jsme po domluvě také nakoupili 90 elektrických bouracích kladiv, které domácnosti používají na oklepání omítek před vysoušením," popisuje poslední logistické operace Aleš Souček.
Od počátku povodní jsme do postižených regionů dovezli materiální a potravinovou pomoc za víc než 16 milionů korun. Do odříznutých obcí dodali přes 55 tisíc litrů pitné vody a do potravinových bank v postižených oblastech dopravili dva kamiony trvanlivých potravin. Na úklid a dezinfekci nakoupili 20 tisíc litrů Sava, 500 tlakových myček, tisíce košťat, rýžáků, kýblů, koleček, lopat, rukavic, holínek nebo 200 čerpadel. Další dodávky pomoci můžeme v urgentních případech dále řešit po dohodě s obcemi.
Povodňová helplinka odbaví denně 200 telefonátů
Na povodňové helplince 770 600 800 denně registrujeme průměrně 200 telefonátů. "Nejčastěji odpovídáme na dotazy týkající se jednorázové plošné dávky pro domácnosti s vytopenou obytnou zónou. Kolegové také pomáhají s vyplňováním darovací smlouvy pro výplatu jednorázové plošné dávky," říká koordinátorka helplinky Renata Bořkovcová. Od začátku povodní jsme tak odbavili téměř 3500 hovorů.