Příběh Fasiky: Jak se v Etiopii uživit prodejem výrobků z kůže

Publikováno: 10. 11. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Příběh Fasiky: Jak se v Etiopii uživit prodejem výrobků z kůže
© Foto: Tereza Hronová

Etiopie čelí v současnosti hluboké socioekonomické krizi. Stále roste už tak vysoká nezaměstnanost mladých lidí a náš etiopský tým se to snaží řešit. Mladým Etiopanům poskytují práci, školení a příležitosti pro osobní rozvoj a podnikání prostřednictvím evropského projektu LISEC.

Fasika Nigusse vyrábí a následně prodává produkty z kůže. Po dlouhou dobu takto podnikala bez větších finančních a podnikatelských znalostí. Peníze utrácela způsobem, který pro ni nebyl vždy nejvýhodnější. Ale nyní se díky kurzu v rámci našeho projektu LISEC (Leather Initiative for Sustainable Employment Creation) její podnikatelské schopnosti rozvíjí. Fasika si založila obchod a svoji firmu řídí lépe. Její úspěch je důkaz toho, že se nám daří prostřednictvím kurzů v Etiopii podporovat udržitelné podnikání v oblasti kožedělnictví.

LISEC je financován Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou a jeho cílem je zlepšit sektor kožedělnictví ve městě Modjo a okolí. Náš LISEC tým podporuje nejméně 10 středních, malých a mikro podniků. Cílem je zlepšit schopnosti v oblasti kožedělnictví v těchto podnicích, zapojit přes 4000 mladých nezaměstnaných lidí do krátkodobých kurzů a podpořit je ve vytváření vlastních firem a pracovních příležitostí. Tyto kurzy zajišťujeme především proto, abychom mladé lidi vybavili potřebnými schopnostmi k založení vlastního podnikání nebo zlepšení toho existujícího.

Fasika absolvovala kurz kožedělnictví a dostala tři šicí stroje.

Díky České rozvojové agentuře jsme mohli rozdělit 24 šicích strojů mezi deset malých, středních a mikro podniků. Začínající podnikatelé tak mohou stejně jako Fasika zlepšit kvalitu svých produktů. Fasika původně vyráběla pouze obuv, ale díky nově nabytým zkušenostem a dovednostem teď vyrábí i jiné věci. Kromě kurzu kožedělnictví se Fasika vzdělávala také v oblastech spojenými s podnikáním, jako je finanční management, rozvoj podniku, růst produkce, kontrola kvality, včasné vyřízení poptávek zákazníků, plnění závazků a loajality. Všechna tato školení byla zásadní pro její osobní i profesní rozvoj.

Fasika si uvědomila důležitost věcí, které se na kurzech naučila a nyní je aplikuje ve své každodenní praxi.

„Dříve jsem například neměla plán týkající se mých výdajů. Vybrala jsem si peníze a využila je neefektivně. Ale nyní je ze mě zaměstnanec a stanovila jsem si fixní plat. Založila jsem si také sešit, do kterého píšu veškeré výdaje. Kurzy mě posunuly dobrým směrem,“ říká Fasika.

Fasika vlastní malý obchůdek na místní tržnici ve městě Bishoftu, kde má i tři šicí stroje. Právě ty jí pomohly zlepšit kvalitu výrobků a motivovaly ji k tomu, aby vymýšlela nové styly. Nyní vyrábí kabelky a pásky v různých designech.

Kromě zvyšování kvality produkce se Fasika snaží o vytvoření kontaktů v Addis Ababa, aby tam mohla své výrobky také prodávat.

LISEC je projekt financovaný Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou, na kterém spolupracuje Člověk v tísni s IRC a Solidaridad. Běží od ledna 2021 do dubna 2024. Cílem projektu je posílit soudržnost prostřednictvím podpory místní ekonomiky a iniciativ na rozvoj společnosti, především pro ženy a mladé lidi z oblasti Modjo, stejně tak jako zlepšit průmyslové a pracovní vztahy v Modju – městě kůže.

 

Autor: Hassina Ousman Nurie

Související články