Přinášíme naději na lepší budoucnost pro děti z vysídlených rodin v Kongu

Publikováno: 13. 5. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Přinášíme naději na lepší budoucnost pro děti z vysídlených rodin v Kongu
© Foto: Adriana Černá

Lidé, kteří byli vysídleni ze svých původních domovů kvůli konfliktu, žijí už několik let ve vesnici blízko Mikenge ve východní části Demokratické republiky Kongo. Těmto rodinám pomáháme v boji s podvýživou. Přečtěte si příběhy dvou z nich.

Charlotte je dvacet let a má dvě děti. Žije ve vesnici na náhorní plošině Itombwe ve východní části DR Kongo. Charlotte je jednou ze 3000 lidí, kteří museli kvůli ozbrojenému konfliktu opustit svůj domov a usadit se v provizorní vesnici nedaleko základny vojenské mise Spojených národů ve městě Mikenge, aby zde našli bezpečí.

Charlotte nezbylo vůbec nic. Její dům je zničený a všechny krávy, které měla, jí ukradli. Navíc začal být její rok a půl starý syn Ngendoyabeza nemocný. Všimla si, že hodně ztrácí na váze. 

„Šla jsem do nemocnice, kde synovi předepsali terapeutickou stravu, kterou mu pravidelně dávám. Přestože ještě nedokončil svoji léčbu, už teď na něm vidím pozitivní změny,“ říká Charlotte a popisuje účinky speciální arašídové pasty, kterou Člověk v tísni dodává do odlehlých zdravotnických center a nemocnic v zónách Itombwe a Minembwe. 

Přístup do těchto oblastí je velmi komplikovaný. Humanitární pracovníci zásobují místní zdravotnická centra buď na motorkách nebo pěšky. Tato cesta trvá často i několik dní. Takto pomáháme nejen přímo dětem trpícím podvýživou, ale také s její prevencí. Místním lidem zajišťujeme přístup k pitné vodě a zvyšujeme povědomí o správné výživě.

Sousedi Charlotte, Jacques a Rachel, mají dvě malé děti. I oni před více než třemi lety museli utéct ze své vesnice, protože ji napadla ozbrojená skupina. Od té doby žijí tady. 

„Museli jsme z našeho domu utéct, stihli jsme vzít jen naše děti. Útočníci nám všechno vzali. Měli jsme krávy, které nám dávaly mléko pro naše děti. A když jsme přišli o dobytek, naše děti začaly trpět podvýživou,“ říká Jacques. 

Mladí rodiče měli obavy, protože jejich děti byly velmi nemocné. Proto je vzali do zdravotnického centra, které podporuje Člověk v tísni. Dětem zde předepsali speciální terapeutickou pastu. 

„Všechny moje děti začaly užívat terapeutickou stravu. Nejprve nejstarší z nich, a nakonec i to nejmladší. Do zdravotnického centra jsme chodili každý týden. Teď už se děti cítí lépe,“ říká Jacques.


Obě rodiny se zúčastnily také kurzu vaření, který jsme ve vesnici pořádali. Místní jsme naučili, jak připravit výživnou kaši z lokálně dostupných surovin, jako je kukuřičná mouka, maniok, prášek ze sušených ryb, cukr, sůl, olej a voda z uvařených listů amarantu. Tato kaše se podává s kouskem ovoce, pomerančem nebo stromovým rajčetem. Kaši se říká čtyřhvězdičková, protože obsahuje všechny důležité živiny pro správný růst dítěte – zeleninu, maso, ovoce a cereálie. Dítě, které jí tuto kaši alespoň dvakrát týdně má menší pravděpodobnost, že bude trpět podvýživou. 

„Jsme zvyklí připravovat kaši fou-fou, fazole, zelí nebo brambory. Připravujeme také tuto kaši, do které dáváme zeleninu a maso. Ale na trhu občas nejsou dostupné některé suroviny, například ryby nebo cukr,“ říká Rachel.


Charlotte má před domem malou zahrádku, na které pěstuje základní druhy zeleniny. „To, co vypěstuji, většinou sníme. Naši zeleninu nikde neprodávám. Potřebujeme kvalitní jídlo, abychom mohli nakrmit naše děti, ale na pole se kvůli bezpečnostní situaci nedostaneme,“ vysvětluje. Charlotte by si jednoho dne ráda otevřela malý obchůdek.

Také Jacques a Rachel věří v lepší budoucnost. 

„Doufáme, že nám budete i nadále pomáhat. Stále žijeme ve válečném prostředí a naše situace není dobrá. Bydlíme v tomto uprchlickém táboře, protože nemáme kam jinam jít,“ říká Jacques.

Provincie Jižní Kivu je podvýživou velmi ohrožená. Trpí jí zhruba 48 % dětí. K tomuto problému přispívá řada faktorů, jako je extrémní chudoba a časté vysídlení obyvatel kvůli ozbrojeným konfliktům. V Demokratické republice Kongo pomáháme už přes 15 let a jsme zde proslulí našimi efektivními a ucelenými programy na boj s dětskou podvýživou.

Lidi, jako je Charlotte, Jacques a Rachel v Jižním Kivu, můžeme podporovat ve spolupráci s partnerskou organizací Médicines du Monde také díky financování americké vlády.

Autor: Tereza Hronová

Související články