Případ Guapinol: Proč je nebezpečné chránit vodu v Hondurasu

Publikováno: 15. 10. 2020 Doba čtení: 4 minuty
The Guapinol community (children, elders etc) and the delegates with Honduras Root Causes 2019 at the Guapinol River. On the other side of the river are the mining interests and the Honduran army with machine guns. Water Is Life.
https://www.flickr.com/p
© Foto: SHARE Foundation

Honduras se stal pro ochránce životního prostředí jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě. Podle průzkumu organizace Global Witness zemřelo od roku 2010 více než 120 lidí a mnoho dalších bylo umlčeno v důsledku vykonstruovaných trestních obvinění. Posledním případem byl Arnold Joaquin Morazán Erazo, který byl zavražděn před třemi dny. Byl jedním z těch, kteří čelili trestnímu obvinění kvůli protestu komunity na obranu řeky Guapinol.

Guapinol je vesnice ve správě obce Tocoa ležící v údolí Bajo Aguán v severním Hondurasu, asi 100 kilometrů od karibského města La Ceiba. Populace údolí Bajo Aguán dlouho trpěla kvůli konfliktům o půdu a vodu, při kterých zemřelo nebo zmizelo přes 150 lidí

Pro obyvatele Guapinolu a okolí jsou tamní řeky nezbytnou součástí života, jsou totiž jejich hlavním zdrojem pitné vody. V roce 2014 byly tyto řeky a tím pádem i životy lidí závislých na tomto vodním zdroji ohroženy, když honduraská vláda vydala povolení těžit v národním parku Carlos Escaleras honduraské společnosti Inversiones Los Pinares (ILP). Bylo to provedeno bez dostatečné předchozí konzultace s tamějšími obyvateli, a to navzdory tomu, že těžba a znečištění řek mohou ovlivnit jejich každodenní život.

Řeky v okolí Guapinolu jsou hlavním zdrojem pitné vody pro obyvatele okolních oblastí. V roce 2014 byly ohroženy životy lidí závislých na zdroji vody, když stát Honduras poskytl povolení k těžbě společnosti Inversiones Los Pinares (ILP).

ILP má nyní licenci k budování zázemí a silnic pro provoz spojený s těžbou. Ačkoli těžba ještě nezačala, výstavba těžebních zařízení již vodu několikrát znečistila. Podle nejnovější zprávy sdružení Guapinol Resiste (2020) byly řeky Guapinol a San Pedro znečištěny při výstavbě silnic pro těžbu a podle odhadů tak bylo postiženo kolem 14 000 obyvatel. V průběhu tří měsíců v roce 2018 se do domovů obyvatel komunity Guapinol dostala kontaminovaná a bahnitá voda, která nemohla být užívána ke spotřebě ani pro užitkové účely. Obyvatelé Guapinolu se obávají, že plánovaný rozsáhlý důl na oxid železitý bude vážně znečišťovat řeky a jejich nezbytný zdroj vody ještě více.

Osm aktivistů za mřížemi

Členové desítek komunit včetně Guapinolu a San Pedra v Tocoa se postavili proti plánům těžby ILP, a uspořádali řadu protestů, aby bránili své prostředí. Založili Oblastní výbor na obranu společných a veřejných zdrojů v roce 2015, který zahrnuje několik místních organizací hájících pozemková, environmentální a lidská práva obyvatel obce Tocoa.

Úsilí aktivistů v Tocoa se setkává se zakleknutím systému, které zahrnuje svévolné zadržování ze strany státu a násilí ze strany soukromých jednotek ILP podpořené také zásahy policie a armády. ILP je největším vlastníkem půdy v Hondurasu s úzkými vazbami na honduraskou vládnoucí stranu, která je údajně spojena s dřívějšími pokusy o únos a zastrašování aktivistů i podplácení úředníků.

Stát kriminalizuje aktivisty ve snaze je umlčet. V době psaní tohoto článku je osm ochránců životního prostředí a lidských práv ve vězení déle než rok. Čelí různým obviněním, od zabírání půdy a loupeží až po nezákonné sdružování. Ti nejhlasitější a nejvlivnější z nich byli terčem pronásledování a uvězněni.

Mezinárodní informační kampaň v kombinaci s náporem místních hnutí mohou sloužit jako mocná síla vytvářející politický tlak na honduraskou vládu.

Poté, co ILP podala trestní oznámení, bylo 31 osob, včetně jednoho muže, který zemřel tři roky před údajnými událostmi, obviněno z více trestných přestupků. 13. října 2020 byl v komunitě Guapinol zavražděn Arnold Joaquin Morazán Erazo. Byl jedním z těch, kteří čelili trestnímu vyšetřování kvůli protestu komunity na obranu řeky.

To, zda budou uvěznění aktivisté osvobozeni, či nikoli, je spíše záležitostí politiky než zákonu. V zájmu vyšší politiky bylo změněno honduraské právo na podporu kriminalizace ochránců životního prostředí. Represivní opatření podrobující rozporné hlasy mají také jiné formy než násilí a kriminalizaci. Není neobvyklé, že protestující čelí pomluvě, stigmatizaci, vyhrožování smrtí, předsudkům a obtěžování svých přátel a členů rodiny.

Mezinárodní společnost musí podpořit aktivisty z Guapinolu

Mezinárodní podpora hraje významnou roli při posílení hlasu aktivistů z Guapinolu. V říjnu vybral Evropský parlament za finalisty Sacharovovy ceny za rok 2020 guapinolské obhájce společně s aktivistkou Bertou Cáceresovou, která byla zastřelena v roce 2016.

Mezinárodní informační kampaň v kombinaci s tlakem místních hnutí mohou sloužit jako mocná síla vytvářející politický tlak na honduraskou vládu.

Za tímto účelem je Člověk v tísni spolu s dalšími mezinárodními nevládními organizacemi v úzkém kontaktu s místními občanskými organizacemi, sleduje vývoj situace a požaduje svobodu obránců Guapinolu.

Autor: ČvT

Související články