„Přišla jsem o dům, pole i syna.“ Válka v Kongu vyhání stovky tisíc lidí z domovů

Publikováno: 12. 12. 2024 Doba čtení: 3 minuty
„Přišla jsem o dům, pole i syna.“ Válka v Kongu vyhání stovky tisíc lidí z domovů
© Foto: Zawadi Izabayo

Představte si, že by se muselo vysídlit celé Brno. Podobný počet lidí muselo v prvních třech měsících roku 2024 v Severním Kivu v Demokratické republice Kongo opustit své domovy. V této oblasti teď žijí celkem miliony vysídlených lidí. V drtivé většině případů je vysídlení způsobeno ozbrojenými útoky a střety. V tomto náročném kontextu pomáháme zlepšit výživové a zdravotní podmínky těch, které tyto konflikty ovlivňují.

V provincii Severní Kivu bylo mnoho obyvatel vysídleno kvůli pokračujícímu konfliktu s povstaleckou skupinou Mouvement du 23 mars (M23). V důsledku ozbrojeného násilí jsou obyvatelé regionu vnitřně vysídleni a řada lidí žije v hostitelských rodinách.

Situace na východě země zůstává napjatá, zejména v oblasti Minova, kde spolu s místní organizací ADSSE pomáháme vysídleným osobám. Od srpna se zaměřujeme ve čtyřech oblastech na léčbu podvýživy. Přímo podporujeme lidi, kteří přežili válku a žijí v táborech pro vysídlené osoby nebo v hostitelských rodinách.

„Je to už přes rok, co nás napadli povstalci z M23, kteří vtrhli do naší vesnice. Kvůli válce jsem přišla o všechno. Ztratila jsem dům, pole, a dokonce i svého dvacetiletého syna. Ale díky vedoucímu vesnice Buhumba jsem měla až do porodu střechu nad hlavou a dostalo se mi také péče v místním středisku,“ říká Neema Julienne.

Navzdory rostoucí nejistotě, neustálé přítomnosti povstaleckých skupin a špatné dostupnosti oblasti kvůli nedostatečné silniční infrastruktuře poskytujeme pomoc těm, kteří ji potřebují, a to také díky finanční podpoře DRC Humanitarian Funds.    

Na místě spolupracujeme s místními zdravotníky, zajišťujeme jim školení a poskytujeme technickou podporu. Naším cílem je zlepšit výživové a zdravotní podmínky obyvatel se zaměřením na děti ve věku 0-59 měsíců a těhotné a kojící ženy. Usilujeme o zlepšení přístupu ke kvalitním zdravotnickým službám v případech závažné akutní podvýživy.

Zaměřujeme se především na léčbu těžké a středně těžké akutní podvýživy a na osvětové kampaně, abychom rodiny podpořili ve zlepšení stravovacích návyků, které mohou být příčinou nemocí.

„Pracujeme ve velmi nebezpečném prostředí. Oblast je těžko dostupná a obyvatelstvo je v ohrožení kvůli rostoucímu počtu vysídlených osob přicházejících z vesnic obsazených povstalci z M23. Tato situace má vliv na zemědělskou produkci a kvůli koncentraci lidí se mohou šířit nemoci přenášené vodou,“ vysvětluje Louis Migani z Člověka v tísni.

V současné době podporujeme čtyři zdravotnická centra, a pomáháme tak celkem 7 263 lidem. Děláme osvětové kampaně zaměřené na změnu chování, v rámci kterých cílíme na 500 dětí mladších 5 let a těhotné a kojící ženy, které potřebují léčbu.

S ADSSE spolupracujeme od srpna 2024 a společně pomáháme díky financování z DRC Humanitarian Funds. Zóna Minova zůstává i nadále izolovaná a obklopená povstaleckými skupinami. Jediný způsob přepravy potravin a dalšího materiálu je přes jezero Kivu, což představuje riziko utonutí. Přeprava zásob v celém regionu zůstává velkým problémem.

Jako organizace máme zkušenosti s prací ve vysoce nestabilním a nejistém prostředí. K výzvám se stavíme čelem a hledáme způsoby, jak poskytovat pomoc i v těžko dostupných a frontových oblastech. To vyžaduje přísné bezpečnostní postupy a zároveň blízký kontakt a kooperaci s místními aktéry.
Autor: Zawadi Izabayo

Související články