Přišla o manžela a teď nejspíš i o dům. Zděděné dluhy jí pomáhá řešit naše dluhová poradkyně

Publikováno: 31. 5. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Přišla o manžela a teď nejspíš i o dům. Zděděné dluhy jí pomáhá řešit naše dluhová poradkyně
© Foto: (ilustrační) Chastagner Thierry, Unsplash

Seniorka zůstala po smrti manžela sama v zastaveném domku a s osmimiliónovým dluhem. Hrozilo, že záhy přijde ještě i o domov v soudem nařízené dražbě, ale všechny dluhy penězi z prodeje stejně nezaplatí. Nešťastná a vyděšená se obrátila na naši hořovickou dluhovou poradnu. Obávala se, že se zbylými dluhy skončí někde pod mostem.

Pětasedmdesátiletá paní Lidie* chodí o berlích a téměř neslyší. Je velmi skromná, hodná a důvěřivá. Lidé ze sousedství ji mají rádi a všelijak jí vypomáhají.

Přišla o manžela, nechtěla ztratit i jejich společný domov

„Před dvěma roky jí zemřel manžel a ona zůstala v jejich společném domku sama s důchodem 12 tisíc korun. Nestěžovala si, i by vystačila, ale s polovinou domu zdědila i zhruba osmimilionový dluh. Podobně dopadly s druhou částí nemovitosti a dluhy také jejich dospělé děti – dcera, svobodná matka se dvěma malými dětmi, a syn, který žije a pracuje v Německu,” popisuje dluhová poradkyně Petra Čížkovská.

Předlužené dědictví všichni přijali, protože neviděli jiné východisko. Domek byl zastaven, takže by s odmítnutím paní Lidie okamžitě přišla o střechu nad hlavou. Je to její domov, i když má odpojenou elektřinu a žije už jen v jedné místnosti, kde si v zimě může přitopit v malých kamnech.

Pět minut před dvanáctou se obrátila na naši dluhovou poradnu

Manželovy dluhy jsou pozůstatkem podnikání. Choval koně, věnoval se dostihovému sportu, provozoval jezdecký areál a restauraci. Jak ale manželé stárli, přestávali zvládat náročnou práci, začali si půjčovat a rychle se dostali do typické dluhové spirály – první půjčku spláceli půjčkou další a pak další…, úroky a sankce závratně rostly.

Po dědickém řízení následovaly exekuce. Byla nařízena soudní dražba s velmi nízkou vyvolávací cenou, odhad nemovitosti byl stanoven na zhruba 3 miliony korun. „S velkou pravděpodobností by finance získané prodejem na splacení všech závazků nestačily, klientka by nejspíš opravdu skončila na ulici se stále vysokými dluhy. Uplakaná a vyděšená nás kontaktovala deset dní před nařízenou dražbou domu, vzpomíná dluhová poradkyně, která okamžitě jednala.

Můj nejrychlejší insolvenční návrh zastavil dražbu a získal čas

Vzhledem k výši dluhů bylo jasné, že o nemovitost paní Lidie přijde. „Bylo ale nutné získat čas, najít jiné bydlení, plus vymyslet férový způsob prodeje nemovitosti, zajistit rozumný odhad a vyvolávací cenu. Za celou moji kariéru v Člověku v tísni to byl reálně rekord v mapování situace, sepsání a podání insolvenčního návrhu. Ale stihla jsem to před termínem dražby, čímž byla zrušena. Klientka sice patří do kategorie zranitelná osoba, ale její situace byla složitá, navíc neměla dostatečný příjem umožňující vstup do oddlužení. Pomohl však hodný soused, který bude klientce na insolvenci přispívat,” popisuje Petra Čížkovská s tím, že vstup do oddlužení jí byl nakonec schválen.

K insolvenční dražbě nemovitosti zatím nedošlo, ale paní Lidie má již zajištěné bydlení v domě s pečovatelskou službou, takže se nestane, že by neměla kde bydlet. Dokonce si tam může s sebou vzít svého starého pejska. Odhad ceny domu je tentokrát 8 milionů, pokud by výtěžek z jeho prodeje na splacení všech dluhů nestačil, bude paní Lidie díky již probíhajícímu procesu oddlužení bez dluhů nejpozději za dva a půl roku.

*jméno klientky bylo změněno z důvodu zachování jejího soukromí

Odborné sociální poradenství se zaměřením na dluhovou problematiku finančně podporuje Středočeský kraj a město Hořovice.


Autor: ČvT

Související články