"Pro vodu jsme chodili i pět kilometrů," říká Ruqia. Člověk v tísni obnovuje vodní zdroje v Afghánistánu
Publikováno: 3. 3. 2023 Doba čtení: 3 minutyRuqia žije se dvěma sestrami, třemi bratry a rodiči v malém hliněném domku ve vesnici Bum Ab Dara v okrese Hesa-i- Awal Behsood v provincii Maidan Wardak v Afghánistánu. Vesnice se nachází v kopcovité oblasti obklopené zasněženými horami. Teploty zde mohou snadno klesnout až k minus 10 stupňům Celsia, a lidé tak mají velmi špatný přístup k dopravě, zdravotní péči, hygieně, čisté a pitné vodě a potravinám. Silnice do vesnice jsou během hustého sněžení uzavřené a i ostatní obyvatelé mají s dojížděním do města problém.
Ruqiina rodina vlastní ve vesnici malé pole a to, co na něm vypěstují je jejich hlavním zdrojem příjmu. Jinou práci ani jiné zdroje nemají a při současné socioekonomické situaci v Afghánistánu není snadné pokrýt ani základní životní výdaje. Rodina je závislá na sklizni v létě a stejně jako ostatní obyvatelé spotřebovává vypěstovanou produkci celou zimu.
Nedostatek čisté vody
V letošním roce se situace výrazně zhoršila a situace Ruqiiny rodiny vypadala beznadějně. „Sucha a záplavy postihly vodní zdroje v naší vesnici a kvůli tomu jsme měli spoustu problémů, protože jsme neměli přístup k čisté a nezávadné vodě,“ říká Ruqia.
Jediným zdrojem vody v její vesnici je potok a pramen vzdálený asi kilometr od jejího domova. „Když povodeň poškodila pramen, používali jsme vodu z potoka. Nebyla čistá, ale neměli jsme jinou možnost. Potok pak v létě vyschl, takže jsme s otcem brali vodu z jiné vesnice a chodili jsme pěšky pět kilometrů daleko, abychom si přinesli vodu pro každodenní domácí použití. Bylo to opravdu těžké,“ popisuje Ruqia a dodává, že na tahání vody ve vysokých horách používali osla.
Šest studní pro 90 rodin
V rámci projektu financovaného Evropskou unií obnovil Člověk v tísni šest studní v šesti vesnicích v okrese Behsood. Studny jsme vyčistili a nainstalovali do nich vodní čerpadla. Z nich teď může čerpat vodu 90 rodin, které mají dlouhodobý přístup k nezávadné a čisté pitné vodě. „Nyní je studna vyčištěná a vodu můžeme snadno čerpat pomocí nově instalovaného vodního čerpadla. Máme přístup k čisté pitné vodě, a to mi dělá radost,“ říká Ruqia.
Afghánci čelí jedné z nejhorších humanitárních krizí na světě a přístup k čisté vodě je horší více než kdy jindy. Podle UNICEF přibližně 8 z každých 12 Afghánců používá znečištěnou a nebezpečnou vodu a 93 % dětí (15,6 milionu) žije v oblastech, kde je voda vysoce nebo extrémně znečištěná.
Čistá voda jako prevence nemocí
Tým Člověka v tísni v Afghánistánu pracuje na zlepšení vodních zařízení včetně studní a karezů (tradičních vodních kanálů) v odlehlých a venkovských oblastech Afghánistánu. Snaží se pomoci lidem zajistit dlouhodobý přístup k nezávadné a čisté pitné vodě, čímž se zabraňuje šíření průjmových onemocnění. Ta jsou jednou z hlavních příčin úmrtí mezi dětmi, právě v důsledku užívání závadné vody.
Kromě toho v rámci projektu "Poskytování mimořádné pomoci zranitelným osobám postiženým konfliktem a přírodní katastrofou" společně s finančními prostředky Evropské unie podporujeme lidi v Afghánistánu v oblasti potravinového zabezpečení, obživy a zemědělství, vody, sanitárních a hygienických zařízení (WASH) a výživy.