Prohlášení Člověka v tísni k summitu COP29
Publikováno: 8. 11. 2024 Doba čtení: 3 minutyV Člověku v tísni jsme si plně vědomi naléhavosti dopadů změny klimatu na přírodu a na společnost. Vyvinuli jsme programy zaměřené na odolnost vůči dopadům změny klimatu, podporujeme myšlenku klimatické spravedlnosti a úzce spolupracujeme s místními obyvateli a občanskou společností s cílem podpořit nutná klimatická opatření na lokální úrovni.
Uvědomujeme si, že Konference o změně klimatu (COP) je zásadním mezinárodním nástrojem pro vyjednávání klíčových klimatických závazků, a proto jsou zástupci Člověka v tísni pravidelnými účastníky těchto výročních konferencí. Letos jsme se však rozhodli, že se summitu COP29, který se bude konat od 11. listopadu do 22. listopadu 2024 v ázerbájdžánském Baku, nezúčastníme.
Ázerbájdžán je zemí, jehož režim výrazně podkopává lidská práva svých občanů.
Ázerbájdžán dlouhodobě a systematicky potlačuje nezávislou občanskou společnost a umlčuje její kritické hlasy, včetně hlasů obránců klimatu. Novináři, blogeři, členové opozičních stran a hnutí, náboženští, protiváleční a LGBTQ+ aktivisté jsou pravidelně pronásledováni na základě falešných obvinění. Ázerbájdžánské organizace na ochranu lidských práv odhadují, že za mřížemi jsou v současné době stovky lidí, včetně nejméně 18 novinářů a dalších osob napojených na média Abzas, Toplum TV a Kanal 13, které patří mezi poslední nezávislé zdroje v zemi. Člověk v tísni se také stal terčem pomlouvačné kampaně ázerbájdžánských provládních médii zaměřené na místní aktivisty i na mezinárodní aktéry.
Člověk v tísni se proto připojil k iniciativě Demand Rights at COP podpořené řadou nevládních organizací, která naléhá na Ázerbájdžán, aby dodržoval své mezinárodní závazky v oblasti lidských práv a klimatické spravedlnosti.
Iniciativa Demand Rights at COP vyzývá ázerbájdžánskou vládu, aby:
- okamžitě a bezpodmínečně propustila všechny obránce lidských práv, novináře a aktivisty občanské společnosti neprávem zadržované z politicky motivovaných důvodů a stáhla veškerá falešná obvinění proti nim;
- upustila od užívání trestního stíhání jako nástroje k potlačování vládních kritiků a členů občanské společnosti;
- zrušila omezení občanské společnosti, změnila zákony týkající se registrace a financování nevládních skupin a sdělovacích prostředků a uvedla je do souladu s mezinárodními standardy a doporučeními vydanými Benátskou komisí Rady Evropy.
Platforma COP je založena na spolupráci řady stran, včetně zástupců občanské společnosti. Ázerbájdžán však aktéry občanské společnosti, včetně ekologických aktivistů, potlačuje. To je přesně případ Anara Mammadliho, prominentního ochránce lidských práv a zakládajícího člena nedávno založené iniciativy Climate of Justice. Mammadli byl zatčen 29. dubna 2024 v době eskalující vládní kampaně namířené proti nezávislým hlasům a obviněn z „pašování zahraniční měny“.
Vyjadřujeme solidaritu se všemi aktivisty, kteří jsou v zemi pronásledováni.
Rádi bychom také zdůraznili výzvu z iniciativy Demand Rights at COP, aby Rámcová úmluva o změně klimatu (UNFCC) stanovila lidskoprávní kritéria pro budoucí hostitele konference, včetně povinnosti dodržovat právo na svobodu slova a shromažďování, která jsou předpokladem pro zajištění jejího pozitivního výsledku.
S ohledem na výsledky loňské konference COP28 v Dubaji, kdy byl všemi 198 zeměmi schválen plán „odklonu od fosilních paliv“, je naprosto zásadní, aby se nyní všechny strany dohodly na přechodu k jiným zdrojům, včetně způsobu financování odklonu od veškeré výroby fosilních paliv.
Zároveň je nutné, aby se státy dohodly na novém cíli pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, který nahradí dosud nenaplňovaný cíl 100 miliard USD ročně.