Projekt Člověka v tísni Peníze za práci již v Sýrii pomohl téměř 2 000 rodinám
Publikováno: 28. 1. 2016 Doba čtení: 3 minutySoučasná vlna uprchlíků, která z válkou sužované Sýrie míří do Evropy, tvoří pouze malé procento obyvatel, kteří prchají před válkou. Převážná většina Syřanů zůstává i nadále ve své zemi. Člověk v tísni se proto vedle okamžité materiální a potravinové pomoci, podpory škol a zemědělců, zaměřuje také na dlouhodobou pomoc, která má přispět k zajištění oprav a fungování základní infrastruktury. Přímo v syrském Aleppu a Idlíbu od dubna 2015 probíhá revitalizační program Peníze za práci, a to díky podpoře z fondu Evropské komise prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany - ECHO.
Projekt veřejných prací Peníze za práci je zacílen na lidi, kteří v důsledku války ztratili původní zdroje obživy. Účastnici programu většinou odvážejí odpad, čistí ulice, opravují silnice, kanalizaci, vodovodní potrubí nebo elektrická vedení. Za tři měsíce práce si vydělají dostatek prostředků na pokrytí svých základních životních potřeb. „Vedoucí týmu na základě jednání s místní radou vždy na začátku týdne probere se všemi členy týmu, co jsou jejich pracovní povinnosti a jakou práci je potřeba odvést. Pokud někdo není pro daný typ práce dostatečně kvalifikovaný, může se poradit se školeným odborníkem,“ uvádí Oburj Alnumra, člen projektu Peníze za práci.
#~gallery-1373~#
V první části projektu, zřízeného Evropskou unií, která probíhala od dubna do konce června 2015, pracovalo 500 mužů, což znamená zdroj příjmů pro 500 rodin. Druhá část probíhala do konce září a zaměstnala dalších 537 mužů. V rámci projektu mělo možnost přivydělat si také 107 žen, které většinou vedly mimoškolní aktivity s dětmi do 8 let věku. Kromě vzdělávání jim pomáhaly vyrovnat se s válečnou atmosférou, ve které musí žít. Projekt se následně rozšířil do třetí části, která trvala až do konce prosince 2015 a poskytla práci 616 mužům a 174 ženám.
„O práci v našem projektu je mezi místními veliký zájem.“ hodnotí situaci Vladimír de A. Lima, koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni v Sýrii. „Do programu vybíráme členy rodin nezahrnuté do projektů potravinové pomoci nebo poukázek na jídlo s příjmem menším než 10 000 SYP. Mzda za jeden den práce činí 900 SYP v prvním turnusu a 1 000 SYP v druhém turnusu. Lidé si za vydělané peníze většinou kupují jídlo u místních obchodníků, v menší míře pak peníze utrácejí za nájem nebo oblečení,“ dodává.
Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie & Irák 92329232/0300 nebo pomocí DMS ve tvaru DMS SYRIE na číslo 87777
Platbu kartou můžete provést ZDE.
(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)
Převážná většina účastníků projektu Peníze za práci uvádí, že jsou spokojeni s typem zadané práce. Zároveň se svěřují, že by v ní rádi pokračovali i nadále, kdyby měli tu možnost. Kromě výdělku oceňují také celkový přínos pro místní komunitu. Například úklid ulic je nezbytně nutný pro předcházení šíření nebezpečných epidemií.
Program Peníze za práci neboli Cash for work je jednou ze základních forem humanitární pomoci v oblastech postižených krizí. Člověk v tísni ho využívá v různých zemích světa, převážně k odklízením trosek či odpadu v lokalitách zasažených živelnou katastrofou. Místní obyvatelé se zapojí do revitalizace prostředí a zároveň dostanou možnost vydělat si na živobytí a uživit své rodiny. Hlavním cílem je podpora samostatnosti co nejširší skupiny obyvatel a snaha minimalizovat jejich závislost na dlouhodobé humanitární pomoci.
Pro více informací ze Sýrie navštivte stránku Člověk v tísni v Sýrii.