Projekt VIDNOVA: investice do budoucnosti mládeže a rozvíjení místní komunity
Publikováno: 7. 1. 2025 Doba čtení: 4 minutyRuská válka v Ukrajině vytvořila pro místní nové výzvy: bezpečnost, příjmy, integrace vnitřně vysídlených osob a nedostatek příležitostí pro mladé lidi. Náš nový projekt „VIDNOVA“, financovaný Českou rozvojovou agenturou, si klade za cíl posílit vedení mládeže a zapojit mladé lidi do rozvoje místní samosprávy a jejich měst a obcí. Do projektu bude zapojeno šest obcí v Ivano-Frankivské a Mykolaivské oblasti. Jaké možnosti získaly díky této iniciativě?
Předchozí zkušenosti práce s komunitami
Díky podpoře různých organizací, včetně nás, má město Kolomija v Ivano-Frankivské oblasti k dispozici prostory pro vzdělávací aktivity pro děti, důchodce a vnitřně vysídlené osoby. Pořádají také arteterapeutická sezení pro veterány. Obyvatelé považují tyto zkušenosti za atraktivní a nyní aktivně iniciují projekty na rozvoj své komunity.
„Čím více takových míst je, tím větší drží komunita pospolu. Pouze společně, v interakci se všemi věkovými skupinami a vrstvami obyvatelstva, můžeme dosáhnout skutečné změny a najít nové přístupy k rozvoji komunity,“ vysvětluje Mariana Kodina, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu kolomyjského městského úřadu.
Pozitivní změny ve městech Kaluš a Tlumač
Projekt VIDNOVA poskytuje granty komunitním iniciativám. Když jsme vyhlašovali soutěž, tak budova skautské organizace Plast v Kaluši potřebovala opravit.
„Naší budově s láskou říkáme domov. Samozřejmě chceme, aby v ní bylo útulno a teplo. Proto je oprava a instalace nových oken tou nejnaléhavější potřebou. Když jsme se dozvěděli o možnosti financování skrze grant, tak jsme nevěřili, že to dokážeme. Vytrvalost dětí byla inspirativní,“ vzpomíná Olha Novokhatska, členka organizace.
Inspirativní je i šestnáctiletá Solomiia, která poprvé v životě napsala grant a dokázala, že mladí lidé mají nejen nápady, ale dokáží je i úspěšně realizovat. Díky finančním prostředkům, skautský tým Plast vylepšil a vybavil společné prostory, kde se vzdělává více než 120 dětí.
„Uvědomila jsem si, že můžeme dosáhnout svých cílů, protože se chceme rozvíjet. Napsala jsem žádost o grant, ale až do zveřejnění výsledků, jsem nevěřila, že získáme peníze na nová okna, vybavení a pingpongový stůl, říká Solomiia.
Tvůrčí sdružení Tlumatska Palitra získalo finanční grant na úpravu okolí Domu školáků, který navštěvuje více než 500 dětí. Náklady na práce odhadli na více než 200 000 hřiven (cca 114 300kč), díky grantu našli řešení a děti tak brzy budou mít bezpečné místo pro hraní a odpočinek.
Svitlana Fedoryšyn, vedoucí sdružení, vysvětluje: „Díky tvořivosti, společným dílnám a poznávání místních řemesel si děti i dospělí lépe rozumí. Sjednocují se jako komunita. Zachovávají a podporují společně tradiční řemesla a vytvářejí nové příležitosti pro mezigenerační interakci.“
Partnerství, školení a strategické plánování
VIDNOVA není jen o financování, ale také o školení, poradenství a podpoře účastníků. Každý partner projektu má svou specializaci. Síť pro právní rozvoj pomáhá komunitám s právními otázkami, strategickým plánováním a žádostmi o granty. Stabilizační podpůrné služby se zaměřují na práci s mládeží a s vnitřně vysídlenými osobami. Poskytují psychologickou podporu. Zároveň organizujeme rozsáhlé projekty a posilujeme občanskou společnost.
„Pokud komunita nemá strategii svého rozvoje, nebude schopna získat významné finanční prostředky a rozvíjet se. Evropské společenství chce vidět naši jasnou představu o budoucích plánech a dlouhodobých projektech,“ vysvětluje Timur Kanataev, programový ředitel naší partnerské organizace Legal.
Regionální rozvoj a mezinárodní spolupráce
Účast menších obcí v mezinárodních projektech, jako je RESTORE, může být hnací silou místního hospodářského rozvoje, potvrzuje i Tetiana Zbyrak, úřadující ředitelka Agentury pro regionální rozvoj v Ivano-Frankovské oblasti.
Tetiana říká: „Takové projekty pomáhají komunitám vidět nové příležitosti, a to i navzdory válečným problémům. Případy z reálného života ukazují, že komunity mohou uspět i v takto těžké době, pokud mají plán a podporu. Naší úlohou je jim pomoci najít cestu k rozvoji.“
Vnitřně vysídlení lidé cítí podporu a díky té se integrují
Jednou z priorit projektu VIDNOVA je integrace osob, které byly nuceny opustit své domovy kvůli válce. Naše pomoc zahrnuje humanitární pomoc, nalezení dočasného bydlení a další dlouhodobé podpůrné mechanismy, jako je aktivní zapojení do života v komunitě. Tento přístup pomáhá lidem, aby se lépe adaptovali, našli si přátele a cítili se součástí nového prostředí.
„Podle mého názoru je to nejlepší způsob, jak pomoci vnitřním uprchlíkům adaptovat se na novém místě. Necítí se tak osamoceni, ale naopak vědí, že je komunita připravena jim pomoci v každé situaci,“ vysvětluje Tetiana Zhuk, členka rady pro vnitřně vysídlení lidi na městském úřadě v Kaluši.
Příběh o síle a jednotě komunity
Tyto úspěšně realizované iniciativy dokazují, že komunity mohou přežít a rozvíjet se i v těžkých dobách války. Tyto postupné kroky díky společnému úsilí vládních agentur, soukromého sektoru a mezinárodních partnerů vytvářejí základ pro udržitelnou obnovu Ukrajiny.
„Je pro nás důležité, abychom díky grantům a školením měli možnost otevřeně diskutovat o nápadech, které pomohou místní komunitě, ale i celé zemi,“ shrnuje Tetiana Lysyčenko, oblastní manažerka Člověka v tísni.