Proměna kožedělného sektoru v Etiopii

Publikováno: 1. 8. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Proměna kožedělného sektoru v Etiopii
© Foto: Tereza Hronová

42 nových podniků, 22 ženských skupin, 2876 mladých lidí, kteří zlepšili své podnikatelské dovednosti. To jsou úspěchy, kterých jsme dosáhli v rámci našeho tříletého projektu LISEC na podporu udržitelnosti a zaměstnanosti v kožedělnictví v Etiopii. Byl financován Evropskou unií v rámci Emergency Trust Fund for Africa a Českou rozvojovou agenturou. LISEC je u konce a my si připomínáme úspěchy.

Společně s našimi partnery Solidaridad a International Rescue Committee (IRC) jsme podpořili proměnu kožedělného sektoru v Etiopii. Pracovali jsme přímo v srdci etiopského kožedělného průmyslu, za které je považováno město Modjo a jeho přilehlé oblasti.

Ženy a mladí lidé čelí globálně i v Etiopii největším problémům s nezaměstnaností. Právě pomoc těmto skupinám může výrazně napomoci k inkluzivnímu a rychlému ekonomickému růstu. LISEC se proto zaměřil na vytvoření udržitelných pracovních míst, podpořil místní ekonomický a sociální rozvoj a zlepšil pracovní vztahy i vazby v rámci odvětví. Zaměřili jsme se také na podporu vzdělávání, které pomáhá mladým lidem dostat se na pracovní trh. Spolupracovali jsme se středními školami ve městě Modjo a okolí.

V rámci podpory vzdělávání jsme zajistili školení v oblasti kožedělnictví na pěti polytechnických školách, poskytli jsme 80 šicích strojů TVET učilištím a vyškolili 605 mladých lidí v oblasti kožedělnictví. Na Modjo TVET College jsme zavedli nový kožedělný výukový program a zlepšili jsme podnikatelské dovednosti 2876 mladých lidí prostřednictvím Youth Leadership Programme.

Kromě podpory místních odborných škol jsme pracovali s místními podniky a zlepšovali jejich schopnosti. Spolupracovali jsme také s místními na vytváření nových podniků a dalších pracovních příležitostí. Vzniklo celkem 42 nových mikro, malých a středních podniků v kožedělném sektoru a prostřednictvím školení a zajištěním materiálů jsme podpořili 17 již existujících. Zároveň jsme vytvořili 22 ženských skupin, v rámci kterých si mohou spořit peníze. Tímto jsme je podpořili na cestě k ekonomické nezávislosti.

Abychom zajistili důstojné a férové podmínky, zbývali jsme se řešením platových nerovností, zavedli jsme povinné bezpečnostní opatření na pracovištích a důvěryhodné mechanismy na řešení stížností. Klademe důraz na práva žen. Zajistili jsme bezpečné vybavení, opatření proti obtěžování a zlepšení přístupu k dopravě nebo podporu v péči o děti. Podniky jsme vybavili 6334 osobními ochrannými pomůckami a vyškolili pracovníky 10 koželužen v oblasti prevence genderově podmíněného násilí.

V rámci naší práce je pro nás důležitá udržitelnost a co nejmenší dopad na životní prostředí. LISEC projekt nebyl výjimkou. Ve čtyřech koželužnách jsme zlepšili nakládání s pevnými odpady a pomohli využívat bezchromové technologie. Koželužnám a TVET učilišti v Modjo jsme poskytli stroje na přeměnu koženého odpadu v nové produkty.

Jak uvádí Klára Jelínková z Člověka v tísni, tyto přístupy a forma pomoci pomáhají bojovat s těmi nejpalčivějšími problémy v regionu: 

„LISEC je unikátní svým inovativním přístupem v řešení těch nejnaléhavějších problémů v Etiopii: nezaměstnanost, rozvoj dovedností a nakládání s odpady v koželužnách.“

LISEC výrazně přispěl k ekologizaci etiopského kožedělného průmyslu, vytvoření nových pracovních míst a zlepšení sociálních i environmentálních podmínek ve městě Modjo a okolí.

    

Autor: Člověk v tísni

Související články