Prominentní ruský aktivista odsouzen ve vykonstruovaném procesu
Publikováno: 18. 4. 2023 Doba čtení: 2 minutyVladimír Kara-Murza, významný ruský politik a aktivista, který stál za přijetím známého Magnitského zákona a jehož úsilí bylo oceněno řadou ocenění, včetně Ceny Václava Havla za lidská práva, byl včera odsouzen ruským soudem do vězení na 25 let. Mezi vykonstruovaná obvinění patří „velezrada, spolupráce s nežádoucí organizací a šíření falešných informací o ruských ozbrojených silách“.
Situace v oblasti lidských práv v Rusku se začala rychle měnit ze špatné na ještě horší po začátku ruské války proti Ukrajině v roce 2014. V roce 2015 režim přijal nový zákon o „nežádoucích organizacích“, který pro každého ruského občana spolupracujícího s takovou organizací stanovuje trest odnětí svobody až 6 let. V listopadu 2019 byl na seznam zařazen také Člověk v tísni po své dlouhodobé podpoře ruské občanské společnosti. K dnešnímu dni „seznam nežádoucích“ zahrnuje 81 organizací, včetně prominentních médií, mezinárodních organizací pro lidská práva a za boj proti korupci nebo vzdělávacích institucí, jako jsou univerzity.
Po 24. únoru 2022, kdy zahájilo totální invazi na Ukrajinu, při níž do dnešního dne zabilo desítky tisíc lidí, Rusko rovněž výrazně zvýšilo tlak na společnost, zejména pak na jednotlivce a organizace, kteří se invazi postavili. Vladimír Kara-Murza je právě jedním z nich.
Rusko rovněž vydalo nová ustanovení trestního zákoníku, včetně nechvalně známého § 207.3. Ten mimo jiné stanovuje trest za šíření „falešných“ informací o ruských ozbrojených silách až na 15 let odnětí svobody. Počet odsouzených podle tohoto pyragrafu neustále narůstá. Další represivní legislativa čítá přísnější tresty za podporu nepřítele během ozbrojeného konfliktu, zjednodušení procesu označování lidí za cizí agenty nebo úplný zákaz „LGBT propagandy“.
V posledních měsících podle lidskoprávních organizací a nezávislých médií také výrazně přibývá případů, kdy jsou běžní občané i veřejné osobnosti viněny ze špionáže (§ 276) nebo zrady (§ 275). Většina těchto případů nepřinesla ve skutečnosti žádný důkaz mimo skutečnosti, že tito lidé režim veřejně kritizovali nebo diskutovali o jeho selháních a nezákonných skutcích na sociálních sítích.
To vše jasně ukazuje na vzrůstající paranoiu ruského režimu, připravenost bojovat s jakýmkoli zábleskem nesouhlasu, nespokojenosti či dokonce názorové odlišnosti od oficiální informační linie. Ruská federace tímto verdiktem opět dává najevo skutečnou neúctu k lidské důstojnosti, základním svobodám a základním právům. To na co lidskoprávní komunita poukazuje již desetiletí, nyní vidí celý svět.
Vladimir Kara-Murza zasvětil svou práci boji za spravedlnost a za lidská práva. Připojil se ke stovkám dalších politických vězňů v Rusku. Žádáme jeho okamžité propuštění a pohnání k zodpovědnosti osob odpovědných za jejich nezákonné stíhání.