Rekonstrukce domů i vodovodních řadů. Člověk v tísni se na Ukrajině zaměřuje i na opravy před zimou

Publikováno: 11. 7. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Rekonstrukce domů i vodovodních řadů. Člověk v tísni se na Ukrajině zaměřuje i na opravy před zimou
© Foto: ČVT

Petr Štefan, mediální koordinátor Člověka v tísni se vrátil z Ukrajiny a poskytl informace několika médiím, kde hovořil o potřebách místních a současné situaci na Ukrajině: „Pomoc se liší dle toho, jak daleko od bojů jste." Přečtěte si shrnutí jeho mediálních výstupů nebo klikněte na rozhovory přímo v článku. Poslechnout si můžete nově také podcast, ve kterém mluví o tom, jaká pomoc je dnes na Ukrajině nejvíce potřeba.

Petr Štefan navštívil na konci června východ Ukrajiny, Dnipropetrovskou a Doněckou oblast, kde například mluvil s vnitřními uprchlíky z Donbasu. V Doněcké oblasti je stále jedním z hlavních problémů voda. „Když otočíte kohoutkem, teče žlutá. Všechny filtrační stanice, které tu vodu čistí, jsou totiž pod palbou,“ říká v rozhovoru pro iDnes.cz. Člověk v tísni dodává ve spolupráci s místními organizacemi vodu do nejhůře dostupných oblastí a v budoucnu chce začít obnovovat vodní řad tam, kde byl poškozen.

V oblastech, kam se lidé vracejí, je velkým problémem nezaměstnanost. Do některých měst se již velká část lidí vrátila, ale nemají práci. „Mezitím zavřela spousta místních fabrik, zavřela doly, spousta lidí je bez práce, bez jakéhokoliv příjmu,“ říká Štefan v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Mediální koordinátor byl na Ukrajině od roku 2014 již poněkolikáté, tentokrát s cílem zdokumentovat, jak v zemi Člověk v tísni pracuje a předávat o tom informace dál.  

Člověk v tísni v těchto místech distribuuje lidem finanční hotovost. „Nejzranitelnější rodiny, které si nemohou pomoct samy, dostávají po dobu tří měsíců každý měsíc v hřivnách ekvivalent 75 dolarů, aby si mohly koupit co nejvíce potřebují, a tím nastartovat místní ekonomiku,“ doplňuje Petr Štefan.

Jedním z tématu podcastu Zbytečná válka byla Štefanova návštěva uprchlického centra pro seniory. „Ti senioři utekli hodně narychlo. Žijí život vnitřního uprchlíka, bydlí v místnosti s dalšími třemi rodinami a řeší, co bude dál.“ 

Člověk v tísni také provozuje horkou linku, kam mohou lidé zavolat a se svými problémy se svěřit psychologovi nebo nabízí pomoc formou mobilních týmů. „Na Ukrajinu s námi přijel psychosociální tým, který s nimi ve skupinových terapiích otevírá traumata, která si z toho konfliktu odnášejí,“ zmiňuje Petr Štefan v podcastu.

V rozhovoru pro Deník N mluví mediální koordinátor ČVT také o syndromu vyhoření, se kterým se potýkají místní lidé, kteří nabízejí pomoc vnitřním uprchlíkům. „Na adrenalinu dokážete jet dva tři týdny, ale teď jsou to čtyři měsíce,“ vysvětluje.

Člověk v tísni na Ukrajině pracuje ve 23 z 24 oblastí a pomohl již 260 tisícům lidí. Na Ukrajině rozšířil působnost na 190 zaměstnanců.    

Autor: Juliana Hámová, Mediální koordinátorka Člověka v tísni

Související články