Renovujeme školy v Moldavsku: Větší teplo ve třídách a nižší účty za energii

Publikováno: 3. 4. 2025 Doba čtení: 3 minuty

Navzdory problémům, které přinášejí rostoucí náklady na energie, podnikly školy v Moldavsku zásadní kroky ke zvýšení energetické úspory. Díky finančním prostředkům české vlády prošlo pět škol zásadní rekonstrukcí, která žákům zajistila vytápěné a komfortnější třídy. Tyto investice nejen zlepšují podmínky pro samotnou výuku, ale také přispívají k udržitelnosti. 

Renovujeme školy v Moldavsku: Větší teplo ve třídách a nižší účty za energii
© Foto: Nadejda Cernomaz

Moldavsko se vydalo na cestu k větší energetické nezávislosti. Ačkoli vypršení dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou v roce 2024 zpočátku představovalo obtíže, situace podnítila celostátní přechod k alternativním energetickým řešením. Tato změna představuje důležitý krok k posílení odolnosti Moldavska a diverzifikaci jeho energetických zdrojů a nabízí bezpečnější budoucnost.

Podařilo se nám zahájit rekonstrukci pěti školních budov, zefektivnit vytápění tříd, a díky tomu pomoci školám ušetřit peníze na další potřebné vybavení a školní pomůcky. Teoretické gymnázium Mateje Basaraba v Kišiněvě nedávno oslavilo dokončení oprav k úsporám energie. Tato iniciativa je součástí snahy o zlepšení podmínek pro výuku ve vzdělávacích institucích v celém Moldavsku mimo jiné v reakci na ukrajinskou uprchlickou krizi. 

„Tento projekt zajistí lepší podmínky pro studium. Naše úsilí má přesah a zaměřuje se i na podporu sociálního začleňování, zejména v době krize, a to díky velkorysé podpoře české vlády,“ říká Guillermo Llinas, vedoucí mise Člověka v tísni v Moldavsku. 

Projekt zahrnoval energetický audit, tepelnou izolaci, modernizaci elektrického systému a výměnu oken, což výrazně snížilo spotřebu energie v zimním období a vytvořilo pohodlnější a udržitelnější prostředí pro výuku. 

„Zlepšení podmínek ve školách je pro výkony žáků zásadní. Tento projekt je vzorem osvědčených postupů v oblasti udržitelného vzdělávání a přispívá k příjemnějšímu a efektivnějšímu prostředí pro studenty i učitele,“ uvádí Valentina Olaru, státní tajemnice ministerstva školství a výzkumu, a zdůrazňuje význam této iniciativy pro celý vzdělávací systém.

S celkovým rozpočtem přesahujícím 10 milionů moldavských lei (přibližně 12 800 000 CZK) se renovace týkala pěti škol v různých regionech Moldavska. Konkrétně se jedná o Gymnázium Mateje Basaraba, Gymnázium Alecu Russo v Kišiněvě, Gymnázium Ștefan cel Mare v Bălți, Gymnázium Tarase Ševčenka a Gymnázium Mihaila Ciachira v Ceadîr-Lunga, která jsou součástí projektu Síť modelových škol. 

„Rekonstrukce byla provedena v reakci na výzvy, kterým Moldavsko čelí, včetně přijetí značného počtu uprchlíků a energetické krize způsobené válkou na Ukrajině. Jsem rád, že dnes slavíme úspěch tohoto projektu, který zajišťuje, že se studenti a učitelé mohou i nadále učit a rozvíjet v příjemném vzdělávacím prostředí,“ říká Jaromír Plíšek, velvyslanec České republiky v Kišiněvě. 

Přínos týmu Člověka v tísni vyzdvihla také Angela Cutasevici, náměstkyně primátora města Chișinău: 

„Jménem obce Kišiněv vyjadřujeme upřímné poděkování vládě České republiky a týmu Člověka v tísni za jejich podporu a obětavé úsilí při realizaci tohoto významného infrastrukturního projektu.“ 
Projekt „Podpora vzdělávání a udržitelných řešení pro uprchlíky a komunity postižené válkou na Ukrajině“ byl realizován od ledna do prosince 2024, financován vládou České republiky prostřednictvím České rozvojové agentury a realizován společností Člověk v tísni. 


Autor: Nadejda Cernomaz

Související články