Restart 2024 v Plzeňském kraji, ohlédnutí za projektem

Publikováno: 5. 11. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Restart 2024 v Plzeňském kraji, ohlédnutí za projektem
© Foto: Člověk v tísni

Projekt si klade za cíl předcházet kriminalitě dětí a mládeže zaměřením se na jejich smysluplné trávení volného času, osobní rozvoj a rozvoj sociálních a vzdělávacích kompetencí vedoucích ke zvýšení možností uplatnění ve společnosti, vzdělávacím systému, pracovním i osobním životě.

Projekt je financován Ministerstvem vnitra České republiky a Plzeňským krajem.

Projekt s dílčími obměnami realizujeme v Plzeňském kraji již od roku 2015 (viz projekt Daleko hleď). Re/start odkazuje na příležitostí k novému začátku v přístupu k prevenci rizikového (kriminálního) chování, ale i ke změně v již osvojených nefunkčních strategiích. Zejména u mladších dětí jsme usilovali o správný start skrze nové pozitivní zážitky a zkušenosti mimo jejich běžné prostředí, ke kterým by bez podpory projektu neměly přístup, a které jim pomohou formovat zdravý přístup k životu. Zejména u rodičů jsme cílili na restart zajetých vzorců v přístupu k výchově a vzdělávání dětí, ale i o osvojení si nových znalostí a nabytí praktických zkušeností stran některých rizikových faktorů v jejich životech a životech jejich dětí.

Mezi hlavními zrealizovanými aktivitami můžeme jmenovat více než 20 jednodenních zážitkových a vzdělávacích aktivit, pětidenní zážitkový kurz osobnostně sociálního rozvoje pro 20 dětí z celého Plzeňského kraje či dílčí workshopy na témata jako reprodukční zdraví, otázky spojené se sexuálním životem a respektem ve vztazích, kyberšikana a bezpečnost na sociálních sítích. 

Díky projektu jsme mohli podpořit také na dvě desítky dětí a dospívajících uhrazením volnočasového kroužku. Je žádoucí, aby děti navštěvovaly v místě bydliště komerční volnočasové a zájmové aktivity. Kroužky, které nabízí volnočasové instituce (DDM, ZUŠ, TJ a sportovní kluby aj.) jsou zpravidla zpoplatněny, a tudíž jsou pro rodiny s nízkými příjmy hůře dostupné. 

V minulých letech byl opakovaně ověřen zájem dětí i rodičů o zapojení do volnočasových kroužků a pozitivní dopady na děti při pravidelné docházce na ně. Díky možné finanční podpoře můžeme přispívat ke snižování ekonomických, ale také sociálních a psychologických bariér dětí díky trávení volného času se svými vrstevníky, překonávání studu a ostychu atd.

Cílová skupina projektu:

Cílovou skupinou projektu jsou děti a mladiství ve věku 5 - 26 let ze sociálně znevýhodněného prostředí, ohrožené společensky negativními jevy a neúspěchem nejprve ve vzdělávání, později na trhu práce a ve společnosti obecně a jejich rodiče.

Mezi konkrétní aktivity projektu patří:

  • realizace volnočasových aktivit – jednodenní, vícedenní, pobytové (zážitkový kurz)
  • finanční a materiální podpora aktivit jako jsou individuální či skupinové doučování, podpora dobrovolnické sítě
  • podpora rodičů ze sociálně znevýhodněného prostředí, rodičů dětí s poruchami chování, výchovnými problémy apod. ve vzdělávání a výchově jejich dětí a ve významu smysluplného trávení volného času
  • finančního podpora mimoškolních volnočasových aktivit a zájmových kroužků u dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí


Autor: Člověk v tísni

Související články