Rodinám, které jsou offline, se vzděláváním pomůže síť neziskových organizací, dobrovolníků a firem

Publikováno: 4. 5. 2020 Doba čtení: 5 minut
Rodinám, které jsou offline, se vzděláváním pomůže síť neziskových organizací, dobrovolníků a firem
© Foto: ČvT

V České republice je podle odhadů organizací Člověk v tísni a Nadace OSF kolem 4 000 dětí úplně offline. Další tisíce dětí a rodin nemají potřebné technické vybavení, aby zvládaly distanční výuku, ke které s vyhlášením nouzového stavu musely školy přistoupit. Právě organizace Člověk v tísni a Nadace OSF spolu s iniciativou Česko.Digital a Nadačním fondem Eduzměna se rozhodly situaci řešit a v současnosti koordinují distribuci nebo přímo distribuují počítače do rodin a zajišťují jim potřebnou konektivitu. Jejich práce už má první výsledky.

V Česku se od vyhlášení nouzového stavu muselo 1,6 milionu žáků, studentů a 160 tisíc učitelů vypořádat s převedením výuky do online prostředí. Mnoha rodinám však chybí základní technika potřebná pro online vzdělávání. Nejohroženější jsou děti zasažené chudobou nebo sociálním vyloučením, děti rodičů-samoživitelů, děti v náhradní rodinné péči, ale nejen ty. Chybí jim počítače, tablety a internetové připojení nemají často ani na mobilu, navíc jejich rodiny aktuálně řeší tíživé otázky (finanční, zdravotní, existenciální). Nemají prostředky ani know-how, jak se do online výuky zapojit.

„S uzavřením škol jsme okamžitě začali mapovat situaci našich klientů. Pochopitelně jsme zjistili, že řada dětí nemá doma buď žádné, nebo dostatečné vybavení k tomu, aby mohly komunikovat se školou a účastnit se online distanční výuky. Začali jsme proto hledat alternativní způsoby, jak je na dálku doučovat – po telefonu, WhatsAppu, Messengeru, jakkoli,“ říká Zuzana Ramajzlová, vedoucí vzdělávacích služeb z organizace Člověk v tísni, která rodinám v současnosti pomáhá také při získávání chybějícího technického vybavení.

"S uzavřením škol jsme okamžitě začali mapovat situaci našich klientů. Pochopitelně jsme zjistili, že řada dětí nemá doma buď žádné, nebo dostatečné vybavení k tomu, aby mohly komunikovat se školou a účastnit se online distanční výuky. Začali jsme proto hledat alternativní způsoby, jak je na dálku doučovat – po telefonu, WhatsAppu, Messengeru, jakkoli." 
Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Sbírku počítačů pro rodiny s dětmi začala organizovat skupina dobrovolníků z Česko.Digital v rámci projektu Učíme online. (www.ucimeonline.cz). Iniciativa pomáhá školám převést výuku do online prostředí a učitelům a rodinám získat potřebnou techniku. Aktuálně je ve sbírce přes 1000 počítačů od 33 firem. Předáním počítače však podpora nekončí, cílem je budovat spolu s rodinami jejich digitální kompetence a ukázat jim dobrou praxi z ČR i ze zahraničí. Komunita čítá přes 2400 expertních dobrovolníků, z toho 400 se zajímá o téma digitalizace vzdělávání a školství.

„Každý v dnešní době pomáhá, jak může. Roušky šít neumím, ale zapojení široké sítě mých kontaktů z IT světa, dodavatelského i uživatelského, bylo to nejpřirozenější a nejefektivnější, co jsem mohla nabídnout. Všichni jsme měli potřebu nějak podpořit jedinečnou příležitost modernizovat české školství. A pomoc těm nejpotřebnějším, dětem, které by z online výuky byly vyloučeny kvůli chybějícímu vybavení, se stala misí naší sbírky,“ říká Dana Vaníčková, dobrovolnice z komunity Česko.Digital, koordinátorka Sbírky počítačů v rámci projektu Učíme online.

Distribuce počítačů a mapování potřeb pro distanční výuku probíhá ve spolupráci s partnery z neziskového sektoru. Např. organizace Člověk v tísni zapojila do distribuce počítačů a dalšího potřebného vybavení organizace, které dětem nabízejí vzdělávací služby. Konkrétně Diakonii ČCE (střediska Západní Čechy a Jablonec nad Nisou), Tady a teď, o.p.s., Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže České Budějovice, Ponton, z.s. a Romodrom Slaný, o.p.s. Nadační fond Eduzměna se v rámci mapování potřeb obrátil na všechny školy na Kutnohorsku, aby získal data o tom, co vedení škol, učitele, děti i jejich rodiče nejvíce trápí. Nadace OSF spolupracuje při identifikaci překážek pro online vzdělávání s terénními pracovníky z nejrůznějších organizací, jež jsou schopni vytipovat potřebné děti, rodiny a také školy a současně jim zajistit další nezbytnou podporu. K projektu se jí navíc podařilo přitáhnout i jednoho z telefonních operátorů, který poskytne dětem internetové připojení.

“Věříme, že díky spolupráci všech těchto partnerů i navázané spolupráci se státní správou, se projektu Učíme online podaří kromě rozvoje online vzdělávání zajistit i větší podporu sociálně znevýhodněným a dalším ohroženým dětem a významně tak zmírnit negativní dopady, které na ně současná situace bude bezpochyby mít,” říká Lucie Plešková z Nadace OSF.

Notebooky ze sbírky platformy Učíme online tak už mají díky štědrým firemním dárcům a síti neziskových organizací první majitele. Nadačnímu fondu Eduzměna se díky platformě podařilo do kutnohorských škol zajistit 66 notebooků pro děti, které v tuto chvíli nemají možnost zapojit se do online výuky. Prvních 22 počítačů vybavených datovými kartami a modemy věnovanými společností O2 již bylo předáno žákům ze Základní školy Kamenná stezka a Základní školy a Praktické školy v Kutné Hoře. Další budou distribuovány včetně datového připojení v následujících dnech.

“Podporu ocenily především početnější rodiny, ve kterých si některé z dětí musely pro účely dálkové výuky dosud vystačit např. jen s mobilním telefonem. Několik žáků z vyšších ročníků se na pracovníky školy v tomto ohledu dokonce obrátilo samo. Poskytnutá technika bezesporu výrazně usnadní práci nejen jim, ale také rodičům a učitelům,” uvedla Andrea Melechová Ruthová, zástupkyně ředitele pověřená řízením ZŠ Kamenná stezka.

Ke komu doputovaly první počítače:

Jeden z notebooků předaných Nadačním fondem Eduzměna bude sloužit žákovi se zrakovým postižením. Pro něj, jeho rodiče i učitelku bylo do této doby velmi obtížné účastnit se výuky na dálku pouze prostřednictvím mobilního telefonu. Dle slov matky se velmi těší, až si bude moci sám projít doporučená cvičení z webu skolakov.eu a podobně. Další z notebooků bude využívat žák, který se o pomoc přihlásil sám a který má v "běžném provozu" problémy s plněním svých povinností. O to větší radostí pro školu i jeho rodiče je tato do této doby těžko představitelná aktivita žáka, které si všichni cení a snaží se ji podporovat a rozvíjet.

Organizace Člověk v tísni darovala jeden z prvních notebooků spolu s datovým připojením do rodiny matky pěti nezletilých dětí. V rodině je pouze jeden mobilní telefon a to bez nabitého kreditu. V domácnosti není ani rádio, TV nebo počítač. Veškeré informace má rodina pouze díky kontaktu s pracovnicí Člověka v tísni. Počítač rodině zajistí přísun informací ohledně vývoje situace týkající se nákazy, děti mohou být opět v pravidelném styku se školou. Také kontakt s pracovnicí ČvT bude snazší, díky připojení k internetu se bude moci mimo jiné více věnovat dětem a pomoci jim s přípravou do školy. 

Autor: ČvT

Související články