Rok od invaze: Pomáháme v Moldavsku, které zasáhla uprchlická vlna z Ukrajiny
Publikováno: 14. 2. 2023 Doba čtení: 3 minutyRuská invaze na Ukrajinu zasáhla také Moldavsko, které už před ní bojovalo s energetickou krizí a inflací. Mnoho Ukrajinců hostí místní lidé, a také u nich bydlí. Proto od nás na 7000 moldavských domácností dostalo peníze. Zároveň podporujeme místní neziskové organizace, které poskytují uprchlíkům právní, psychosociální, materiální a jinou pomoc.
Statisíce ukrajinských uprchlíků prošlo Moldavskem a nyní jich v zemi zůstává asi 100 tisíc.
V prvních měsících jsme podpořili díky sbírce SOS Ukrajina místní neziskové organizace, které na situaci rychle zareagovaly. V obci Vulcăneşti, pouhých šest kilometrů od ukrajinských hranic, se jídelna pro sociálně slabé proměnila v uprchlické centrum, zejména pro ukrajinské maminky s dětmi. Místní dobrovolníci si pro lidi v uprchlickém centru připravili program pro rozptýlení, např. kuchařské lekce lokálních specialit.
Organizace Život bez leukémie se zaměřila na těžce nemocné děti z Ukrajiny a jejich rodinám pomohla dočasně zajistit zázemí nebo léčbu. Pomohli více než 60 lidem.
Pomoc z Česka směřovala také platformě romských žen ROMNI. „Jsem moc vděčná organizaci Člověk v tísni. Byla první a je doteď jediná, která nám dává možnost pomoci těm lidem koupí jídla, léků, potravin, a všeho, co potřebují děti, tj. plenky, dětská výživa,” popisovala na začátku ruské invaze vedoucí ROMNI Elena Sirbu.
Otevřeli jsme rovněž dětský klub ve městě Căușeni. Ráno přicházejí do Centra digitálního vzdělávání ukrajinští žáci, kteří se se svými učiteli za pomoci asistentů připojují na dálku k online výuce. Po vyučování se už společně se svými místními vrstevníky zapojují do aktivit v dětském klubu.
Významnou reakcí na krizi je masivní finanční pomoc pro domácnosti, které hostí ukrajinské uprchlíky.
Více než 7000 domácnostem jsme opakovaně zaslali finanční pomoc – 3900 lei (4500 Kč), pokud u sebe hostí až čtyři uprchlíky, a 4800 lei (5500 Kč), pokud jich hostí pět a více. Moldavané se tak mohou lépe vyrovnat s každodenními výdaji, které kvůli vyššímu počtu osob v domácnosti narostly. Zaplatit náklady na plyn a elektřinu je obtížnější než v předchozích letech a energetická krize to ještě ztěžuje.
Téměř 45 000 obyvatel Moldavska pak získalo příspěvek v reakci na energetickou krizi.
Díky humanitárnímu projektu od Evropské unie společně s organizací Clinica Juridică poskytujeme psychosociální pomoc a právní poradenství v ubytovacích zařízeních pro uprchlíky na severu Moldavska. Za poslední rok se díky nám se 2517 lidem dostalo psychosociální podpory.
Občanské sdružení Biaz Gul je další partnerskou organizací ČvT, která funguje na jihu Moldavska. Biaz Gul vytvořil dva mobilní týmy složené z psychologa, právníka a sociálního pracovníka, které poskytují obecné informace a nabízejí lidem individuální pomoc.
Pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny i obyvatelům Moldavska jsme připraveni i dál.