Rovnost začíná vzděláním: tisíce etiopských dívek díky nám chodí do školy

Publikováno: 14. 8. 2023 Doba čtení: 3 minuty
CHANGE project experience sharing within three intervention Kebeles in Gedio zone, SNNPR, Ethiopia.
© Foto: Mihiret Wasihun

Stačí, abyste se narodili na venkově v Etiopii. Stačí, abyste měli postižení, více sourozenců, jenom jednoho z rodičů. Stačí, aby vaše rodina byla chudá. Pokud jste k tomu ještě dívka, vaše šance na vzdělání je mizivá. A to přeci není fér. Proto se to snažíme změnit.

Spousta dívek v Etiopii se nikdy pořádně nenaučí ani číst a psát, často se brzy vdají, porodí a celý život se starají o domácnost. Překážek ve vzdělání je mnoho – jsou kulturní, sociální i ekonomické – ale všechny se dají překonat. 

V Etiopii se o to dlouhodobě snažíme v rámci projektu CHANGE. Téměř 25 000 dívek ve věku 10–19 let ve venkovských oblastech Etiopie, které minula školní docházka, se účastní našich několikaletých vzdělávacích kurzů, kde se naučí základy matematiky, čtení, psaní a dalších předmětů s cílem přestupu na státní školu. Dívky mají o vzdělání velký zájem a přejí si, aby i jejich dcery jednou zasedly do školních lavic.

Amina (18 let) je matkou tří dcer a žije se svým manželem v etiopském regionu Afar. Byla jednou ze 43 studentek, které se chtěly zapojit do výuky, když jsme v jejich vesnici v březnu 2022 otevřeli vzdělávací centrum. Amina patří k nejnadanějším studentkám, které navštěvovaly program základů čtení, psaní a matematických dovedností ve vzdělávacím centru Kebirtobolo. Navzdory svým povinnostem v domácnosti, se pravidelně učí a plní domácí úkoly. Amina mimo jiné pomáhá svým spolužačkám s látkou, které nerozumí, a povzbuzuje je v učení. 

„Mám štěstí, protože moji rodiče ani manžel nemají vzdělání, ale podporují mě v tom, abych chodila do školy. Váží si mého vzdělání a pomáhají mi s péčí o děti, zatímco já jsem ve škole. Teď už umím číst a psát a své dcery pošlu do školy, hned, jak na to budou mít věk,“ říká Amina.

Touží po vzdělání a chtěla by studovat na vysoké škole. Dívky z její vesnice jsou často obětmi škodlivých tradičních praktik. Mezi nejnebezpečnější zvyklosti patří mrzačení ženských pohlavních orgánů, které se v její vesnici stále praktikuje. Kromě toho jsou stále běžné domluvené sňatky nezletilých dívek. Amina doufá, že se jednou zasadí o změnu: „Chci studovat psychologii a podporovat své kamarádky a ženy, které trpí kvůli těmto praktikám.“

Vzdělání je stále na prvním místě

Společně s partnerskými organizacemi se nám povedlo vybudovat 129 vzdělávacích center a 25 000 dívek se zapsalo do našich alternativních vzdělávacích programů. Založili jsme 184 školních klubů, které zdůrazňují význam vzdělávání dívek a vytvářejí bezpečný prostor pro diskusi. Dosud jsme finančně podpořili přes 4 200 rodin, abychom dívkám umožnili pokračovat ve vzdělávání. 

Chodit do školy je obzvláště obtížné pro lidi s postižením. Marta (18 let) by o tom mohla dlouze vyprávět. Má potíže se sluchem, které začaly kvůli infekci vzniklé v obou uších, když jí bylo osm let. Slyší sice mnoho zvuků, ale není schopná na ně reagovat, i proto je pro ni problematické sledovat výuku. Díky projektu CHANGE byla Martě stanovena diagnóza a dostala sluchadlo. Nyní pravidelně navštěvuje vzdělávací centrum a zapojuje se do aktivit se svými spolužáky.

Ekonomická nezávislost je nedílnou součástí ženské emancipace. Více než 12 000 dívek absolvovalo nebo dokončuje řemeslné kurzy. Ty jim pomůžou najít zaměstnání a dodají jim sebevědomí.


Založili jsme také 650 svépomocných skupin, kde se ženy a dívky mohou sdružovat a navzájem podporovat v rozvoji drobného podnikání, jako je prodej domácího pečiva či zemědělských produktů díky pravidelnému spoření jednotlivých členek a možnosti bezúročných půjček v rámci skupiny. Svépomocné skupiny také pomáhají členkám získat základní podnikatelské dovednosti, nabízejí také psychosociální péči. 

Projekt CHANGE (2018–2023) v Etiopii je finančně podpořen Spojeným královstvím prostřednictvím programu Girls' Education Challenge (GEC). Na jeho financování se podílejí i čeští dárci prostřednictvím projektu www.skutecnydarek.cz a www.skutecnapomoc.cz. Projekt byl spuštěn v roce 2012 a cílem tohoto dvanáctiletého plánu je prostřednictvím kvalitního vzdělávání a učení oslovit nejvíce marginalizované dívky na světě. Člověk v tísni spolupracuje s organizacemi Concern Worldwide, Welthungerhilfe, Helvetas Swiss Intercooperation, Amref Health Africa Foundation a dvěma etiopskými partnery, FSA a GPDI.


Autor: Tereza Hronová

Související články