S omezením exekutorů neváhejte, vzkazuje Pelikánovi analytik
Publikováno: 13. 7. 2015 Doba čtení: 2 minutyZavedení místní příslušnosti pro exekutory by podle Daniela Hůleho ze společnosti Člověk v tísni zamezilo agresivním praktikám některých exekutorů.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán by neměl odkládat zavedení takzvané teritoriality u exekucí. A už vůbec ne na základě analýzy, jejíž závěry ministr tento týden prezentoval. Vzkazuje mu to analytik Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.
"Jde o velmi tendenční analýzu, která například vůbec nezkoumá a nezapočítává sociální dopady exekucí," říká Hůle, který se dluhové problematice věnuje dlouhodobě a prosazuje zavedení místní příslušnosti pro exekutory.
"S teritorialitou se sníží vymahatelnost exekucí, které jsou vymoženy pod tlakem, ale zároveň tím, že dojde ke sloučení exekucí k jednomu úřadu, se sníží náklady a zase se zvýší vymahatelnost pro věřitele," argumentuje Hůle v rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz proti závěrům analýzy, kterou prezentoval ministr Pelikán.
Ministr nesouhlasí se senátorským návrhem na zavedení krajské teritoriality, který na začátku července schválila vláda Bohuslava Sobotky.
Aktuálně.cz: Ministr Pelikán říká, že teritorialita způsobí chaos a o desítky procent sníží vymahatelnost. Vy s tím nesouhlasíte?
Daniel Hůle: Já bych to rozdělil na několik tezí. Zaprvé nepochybuji o hodnověrnosti pana ministra a myslím, že tomu, co říká, upřímně věří, protože vnímá u exekucí dlouhodobě jisté nespravedlnosti. Co ale vidím jako veliký problém, je fakt, že ministr Pelikán vychází z analýzy, která je ze své podstaty špatně.
A.cz: Proč?
Vypracoval ji ekonom Luboš Smrčka, který je zároveň místopředsedouStrany práv občanů. Tato strana byla přitom v minulosti výrazně spojována s tím, že prezidentská kampaň prezidenta Miloše Zemana a na ní napojení lidé jako Vratislav Mynář, který je stále v předsednictvu strany, byli financováni exekutory. Mimo jiné to byl třeba Milan Suchánek nebo Dalimil Mika, což jsou úřady, které by i podle té analýzy přišly díky zavedení teritoriality o desítky tisíc exekucí ročně. Zprostředkovaně byla prezidentská kampaň financována i exekutorským úřadem Přerov, respektive skrze lidi ve vedení toho úřadu.
Autor analýzy, který je politik ze strany, která je známá tím, že je na její financování napojeno mnoho lidí z vymahačského byznysu, přece ze své podstaty nemůže psát „nezávislou“ analýzu pro státní úřad. Jde o velmi tendenční analýzu, která například vůbec nezkoumá a nezapočítává sociální dopady exekucí. Analýza byla přitom vypracována zdarma, když se autoři sami nabídli. To je prostě podezřelé.