Seniorům v Moldavsku jsme darovali tisíce obědů
Publikováno: 11. 1. 2022 Doba čtení: 3 minutyMít alespoň párkrát týdně teplé jídlo je pro mnoho starších lidí v Moldavsku velký problém. Díky naší partnerské organizaci AREAP a penězům z Evropské unie se nám podařilo rozvézt lidem téměř 3 000 obědů v průběhu jednoho roku.
Ecaterina Gnatiuc pracuje jako dobrovolnice v organizaci AREAP na severu Moldavska. Někteří senioři ji považují za anděla, protože občas je jedinou osobou, která je navštěvuje. Nosí jim totiž v krabičce teplé jídlo. „Je to jako v restauraci. Dostáváme boršč a jako druhý chod pohanku s masovými kuličkami, těstoviny nebo pilaf. Jídlo je velmi dobré, opravdu mi chutná. Moc za něj děkuji,” říká Svetlana Babici, která žije sama se svou postiženou dcerou.
Chiril a Rebeca Cazacu jsou za pomoc také moc vděčni: „Moc si toho vážíme. Jídlo je tak dobré. Kéž by trvalo věčně.” Žijí jen ze své penze a ještě posílají finanční podporu synovi, takže je pro ně těžké zaplatit si někoho, kdo by jim vařil. „Bolí mě ruce. Snažím se dělat věci po domě, ale je to pro mě hodně náročné. Nemůžu ani oloupat bramboru. Zvládnu oloupat jablko, ale stojí mě to hodně námahy,” dodává Rebeca.
Tato pomoc ale není jen o rozvozu jídla. Pro moldavské seniory je často mnohem důležitější sociální kontakt. Ecaterina nosí jídlo také Nině Fetco, starší ženě, která žije sama blízko města Edinet. Chodit už nemůže a všechny nezbytné věci má na dosah u postele. „Pracovala jsem na kolchoze. Měla jsem čtyři krávy a dům. Hodně jsem dřela, proto teď nemůžu z postele,” říká Nina. Nepobírá žádnou státní podporu. Občas za ní docházejí příbuzní a starají se o ni. „Někdy pletu ponožky, protože mívám studené nohy. Jde mi to ale těžko, protože špatně vidím. Jsem skoro slepá a nějakou dobu trvá, než se jehlicí trefím.“ Nina je ráda, že za ní Ecaterina dvakrát týdně chodí. Jakákoli pomoc je vítaná.
Než se tento program v Edinetu spustil, pro mnohé bylo obtížné dostat se k teplé stravě. Díky sociálním službám organizace AREAP ovšem dostávali starší lidé teplé obědy vždy v úterý a ve čtvrtek. Během dvanáctiměsíčního projektu roznesla Ecaterina a další dobrovolníci téměř 3 000 teplých jídel celkem 190 ohroženým seniorům. To bylo důležité zejména v počáteční fázi pandemie COVID-19. „Náš tým si všiml, že někteří starší lidé mají teplý oběd jen nám. Někteří senioři, kteří tuto služby využívali, nemají děti. Jiní děti mají, ale ty jsou třeba v zahraničí a na své rodiče doma zapomněly,” říká Alina Resetnicov, ředitelka AREAP. Její kolegové a kolegyně nabízejí také další služby, například stříhání vlasů nebo praní prádla.
AREAP je jednou z organizací občanské společnosti, které podporuje Člověk v tísni v rámci Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství financovaného EU. Organizace jsou školeny a finančně podporovány, aby byly lépe připraveny na zvládání pandemických situací. „V rámci tohoto projektu podporujeme 15 organizací, které poskytují služby více než 5 800 lidí. Tato podpora sahá od dodávky teplých jídel, kadeřnických služeb a praní prádla až po prevenci zneužívání dětí, podporu dětí trpících leukémií, sexuální výchovu, služby pro lidi s postižením a pomoc podnikatelům formou masterclasses a poradenství při překonávání negativních dopadů COVID-19,” říká Cristian Slobodeaniucz Člověka v tísni v Moldavsku.
Cílem Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství financovaného EU je zmírnit nepříznivé účinky COVID-19 a přispět k dlouhodobé socioekonomické odolnosti ohrožených skupin obyvatel ve východní Evropě. Projekt realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s Nizozemským helsinským výborem a AFEW International a zahrnuje intervence v Arménii, Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině.
*****
Tento materiál vznikl za finanční podpory Evropské unie. Za jeho obsah nese výhradní odpovědnost Člověk v tísni a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie.