Setkání s úspěšným muzikantem Tomášem Kačem: Inspirující příběh talentu a vytrvalosti

Publikováno: 26. 6. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Setkání s úspěšným muzikantem Tomášem Kačem: Inspirující příběh talentu a vytrvalosti
© Foto: Geronimo Michael

Tomáš Kačo je úspěšný romský klavírista a skladatel, který vyrůstal ve skromných podmínkách na předměstí Nového Jičína, a přesto dokázal vystudovat Akademii múzických umění v Praze, pak Berklee College of Music v Bostonu a zasvětit život milované hudbě.

A právě jeho energie a životní příběh přilákal do Studia DVA v Praze účastníky našich programů na podporu vzdělávání, programu Retrostipendia, finacovaného Nadací Albatros, a další stipendisty ze spolupracujících neziskových organizací z celého Česka. Mladé lidi hledající inspiraci a rady pro své další životní kroky.

Tomáš Kačo, který vyrostl v malém bytě s dvanácti sourozenci, prožil fascinující cestu od učení se hry na klavír doma s tátou, jen tak bez not, až po vystoupení ve vyprodané prestižní koncertní síni Carnegie Hall v New Yorku. Dnes žije se svou ženou a dětmi ve Spojených státech, kde pokračuje ve své úspěšné hudební kariéře.

„Mnozí mladí lidé, se kterými spolupracujeme, jsou teprve na začátku. Mají také své sny anebo možná zatím ještě nemají, protože si dostatečně nedůvěřují, ale všichni jsou otevření inspiraci životem někoho jim startovními podmínkami tolik blízkého. Pro všechny je velmi důležité vidět, že každý má šanci a že záleží na nich, na jejich odhodlání, píli a také, jestli si nechají od lidí kolem sebe pomoct, když jim to nabídnou,” říká naše metodička Podpory mladistvých a koordinátorka Retrostipendií Rut Veselá.

Někteří se chystají na střední školu, přemýšlí o své budoucí profesi, jiní zvažují, zda nebude lepší jít rovnou pracovat. Tomáš se s nimi podělil o své zkušenosti z dětství, o tom, jak ho nebavilo cvičit na klavír, ale že bez toho by se nikam nedostal, průběhu přijímacího řízení a studia na Janáčkově akademii a HAMU, a také o tom, jak získal stipendium na prestižní vysokou školu v zahraniční. Zdůrazňoval, že za jeho úspěchem stojí pracovitost, vytrvalost a pokora, zároveň připouštěl, že to někdy bylo hodně těžké.

„Je důležité si každý den stanovovat menší dosažitelné cíle, aby se člověk nezbláznil pod tíhou velkých ambicí,” konstatoval hudebník.

Tomáš také hovořil o tom, jak ho na jeho cestě doprovázeli a podporovali různí lidé – od pedagogů po různé organizace, které mu poskytly např. stipendium, aby mohl žít a studovat v zahraničí. Apeloval na mladé lidi, aby se nebáli říci si o pomoc a byli otevření přijímat ji, ovšem za podmínky, že si ji zaslouží svou prací a odhodláním.

Atmosféra setkání byla spontánní a plná emocí. Mladí lidé se aktivně zapojovali do diskuse, kladli dotazy a sdíleli své vlastní životní zkušenosti. V publiku se nenacházeli jen budoucí hudebníci, ale také ti, kteří se chtějí věnovat např. technickým oborům, ale kteří čelí podobným životním strastem, které kdysi zažíval Tomáš ještě jako mladý kluk v Novém Jičíně.

Na závěr setkání nám Tomáš zahrál několik svých skladeb, na což se všichni těšili. Jeho hudební vystoupení bylo nádherným zakončením inspirativního nedělního dopoledne.

Děkujeme Tomášovi Kačovi za to, že přijal naše pozvání.
Obrovské díky patří také všem, kteří se s námi ve Studiu DVA sešli: profesorce Noemi Zárubové, která Tomáše provází jeho životní cestou, Nadaci Albatros, která financuje náš program Retrostipendií a našim partnerským organizacím Tady a teď, IQ Roma servis a Romea. Dále děkujeme také našim kolegům z Člověka v tísni a všem mladým lidem, kteří přijeli do Prahy z různých koutů ČR. V neposlední řadě děkujeme i Studiu DVA.
Autor: Sofie Círová

Související články