Silné afghánské ženy jsou prvním krokem k lepší budoucnosti země

Publikováno: 27. 2. 2025 Doba čtení: 3 minuty

Ženy tvoří základ rodin, komunit i celých národů. Když mají přístup ke vzdělání a mají svá práva, posilují stabilitu společnosti a přispívají k míru a prosperitě pro budoucí generace. U příležitosti Mezinárodního dne žen je důležité vyzdvihnout sílu, odolnost a neocenitelný přínos afghánských žen, které navzdory překážkám nadále formují lepší budoucnost své země.

Třída komunitního vzdělávání
© Foto: Petr Štefan

Jejich úsilí začíná obhajobou práva na vzdělání a zdravotní péči, stejně jako bojem za rovné pracovní příležitosti a zapojení do socioekonomického a politického života. Afghánské ženy čelí výzvám s odvahou a vytrvalostí, aby i v nelehkých podmínkách dosáhly pozitivních změn.

Výzva ke společnému úsilí

U příležitosti Mezinárodního dne žen 2025 znovu stvrzujeme svůj závazek hájit práva a důstojnost afghánských žen. Vyzýváme mezinárodní společenství, humanitární organizace a místní partnery, aby s afghánskými ženami zůstaly solidární, posílily jejich hlas a zajistili jim přístup k jejich právům a základním životním potřebám. Posilování postavení žen není jen morální povinností – je klíčové pro budování mírového, prosperujícího a spravedlivého Afghánistánu. 

Humanitární pracovnice přináší pozitivní změny a naději

Saída (27 let), matka tří dětí, s námi spolupracuje od roku 2022. Navzdory složité situaci zůstává oddaná své práci v humanitární organizaci. „Současné podmínky nejsou pro ženy příznivé a práce je náročná,“ říká. „Ale moje odhodlání přispět ke změně a být součástí něčeho většího mě žene dál. Moje rodina mě vždy podporovala, protože věří, že ženy i muži hrají klíčovou roli v pokroku naší země,“ dodává.

Neochvějná síla afghánských žen

Za více než čtyři desetiletí dosáhly afghánské ženy pozoruhodného pokroku v mnoha oblastech. Přesto nadále čelí zásadním omezením, zejména v přístupu ke vzdělání a zaměstnání, což výrazně snižuje jejich možnosti zapojení do veřejného života. Navzdory těmto překážkám zůstávají odhodlané – pečují o blaho svých rodin a usilují o spravedlivější a inkluzivnější budoucnost. 

Člověk v tísni podporuje postavení žen ve společnosti

Podporujeme afghánské ženy prostřednictvím široké škály humanitárních a rozvojových programů. Fatema (33 let) pracuje v humanitárním sektoru už 16 let. Navzdory hluboce zakořeněným společenským normám, které ženám brání v profesním rozvoji, vytrvala a pokračuje ve své misi pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba.

„Když jsem se rozhodla pracovat v humanitární organizaci, mnoho lidí v mém okolí věřilo, že ženy by neměly být aktivní ve veřejném prostředí a pracovat,“ říká Fatema. „Ale nevzdala jsem se. Moje rodina mě od začátku podporovala a povzbuzovala,“ dodává.

Díky programu komunitního vzdělávání, financovanému Evropskou unií, jsme zajistili přístup ke vzdělání dětem, které by jinak zůstaly mimo školní systém – ať už kvůli finančním problémům nebo velkým vzdálenostem, které by musely denně překonávat na cestě do školy. Tento program pomáhá dívkám i chlapcům získat znalosti a dovednosti. Učí se číst a psát a počítat. 

Tyto třídy dětem nejen předávají znalosti a dovednosti, ale také posilují jejich sebevědomí a dávají jim naději na lepší budoucnost. „Můj den se skládá ze setkávání s učiteli, pozorování výuky a snahy zlepšit kvalitu vzdělávání. Každý nový den je příležitostí k budování lepšího zítřka,“ říká Fatema. 

Pro ženy působící v humanitární oblasti není jejich práce jen zaměstnáním – je to odpovědnost i příležitost přinášet skutečné změny. „Být ženou pracující v humanitární organizaci znamená mít možnost pozitivně ovlivnit životy druhých, zejména těch nejzranitelnějších. Umožňuje mi to prosazovat práva žen a posilovat komunity, aby dokázaly překonávat výzvy. Jako žena rozumím specifickým potřebám žen a dívek v krizových situacích, a právě tato perspektiva je v naší práci neocenitelná,“ říká Fatema. 

Autor: Jallaluddin Adibpoor, Mediální koordinátor Člověka v tísni v Afghánistánu

Související články