Skutečné včelí úly pomáhají sourozencům z Gruzie

Publikováno: 17. 12. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Skutečné včelí úly pomáhají sourozencům z Gruzie
© Foto: Tereza Hronová

Giga a Gvantsa, sourozenci z horské vesnice Lechkhumi v Gruzii, mají vášeň pro včelařství. Život v horách není jednoduchý, ale oni se po studiu na univerzitě vrátili zpět do rodné vesnice právě kvůli včelám. Člověk v tísni (ČvT) podporuje včelaře díky projektu financovanému Českou rozvojovou agenturou, a také díky Skutečnému dárku.

Giga a Gvantsa Tchabukianiovi vyrostli mezi včelami. Včelaření je jejich koníčkem, a také obživou.

"Byla to rodinná tradice. Náš pradědeček choval včely, a když jsme vyrostli a začali chodit do školy, asi ve 13 nebo 14 letech, zapojili jsme se do toho také. Náš dědeček se to naučil od pradědečka," říká Giga Tchabukiani. Vystudoval obor Kvalita potravin. Jeho sestra Gvantsa je učitelkou v malé škole v Lechkhumi, její třída má jen 14 žáků. 

Odpoledne se stará o včely a zdobí sklenice s medem. Jejich podnik Med z Lechkhumi prodává med například jedné firmě, která ho dává jako tradiční dárky z Gruzie obchodním partnerům v Saúdské Arábii a dalších zemích. Sourozenci plánují pomáhat i dalším mladým lidem žijícím na vesnici. Snaží se jít příkladem. Najít práci není v horách snadné. "Chtěli bychom učit včelařství mladé lidi, vybavit je základními dovednostmi, které jim pomohou pracovat v tomto odvětví. Budeme propojovat včelaře v našem regionu. Náš podnik jim umožní zpracovávat med v souladu s normami Národní potravinové agentury," vysvětluje Gvantsa Tchabukiani. V současné době budují na své zahradě výukové centrum, které jim pomůže šířit své znalosti mezi další včelaře.

Člověk v tísni dlouhodobě podporuje včelaře v Gruzii z prostředků České rozvojové agentury a sbírky Skutečný dárek. Giga a Gvantsa získali grant na vybavení a absolvovali měsíční školení. “Na školení jsme se dozvěděli více o chovu včelích královen, produkci mateří kašičky, opylování a nových metodách práce se včelami," popisuje Giga. Gvantsa dodává: "Praktická část školení byla obzvláště důležitá, protože nám umožnila dále prohlubovat naše znalosti, a můžeme je předávat dalším mladým lidem."

Tento projekt od Člověka v tísni Gigovi a Gvantse hodně pomohl, ale není to jediná věc, která je žene kupředu. "Pro svoji práci musíte mít vášeň, ta vás žene dopředu."


Autor: Tereza Hronová

Související články