SMS pomáhají Mongolským pastevcům chránit svá zvířata i zdroj obživy. Díky Čechům jim do mobilu chodí předpověď počasí a aktuální informace o pastvištích

Publikováno: 20. 1. 2018 Doba čtení: 3 minuty
SMS pomáhají Mongolským pastevcům chránit svá zvířata i zdroj obživy. Díky Čechům jim do mobilu chodí předpověď počasí a aktuální informace o pastvištích
© Foto: Petr Štefan

Když Mongolsko postihne tuhá zima neboli dzud, je to pro místní pastevce katastrofa. Země je paralyzována spoustou hlubokého sněhu a hospodářská zvířata se kvůli zmrzlé půdě nemají kde napást, takže dochází k jejich vysoké úmrtnosti. Ačkoliv se tomu pastevci snaží předcházet, mrazy jsou tak silné, že přichází o dobytek a o jediný zdroj obživy pro své rodiny.

Donedávna se dzud objevoval pouze jednou či dvakrát za deset let. Vlivem klimatických změn a zhoršování životního prostředí se však četnost i intenzita přírodních katastrof, včetně dzudu, zvýšila. Extrémní mrazy tak zasahují Mongolsko mnohem častěji, nyní i jednou za dva roky. Místní pastevci, kteří dříve věděli, jak se s nepřízní počasí vypořádat a jak se na krutou zimu připravit, jsou bezradní. Osvědčené strategie v posledních letech nestačí. Pomoc v podobě systému informačních a varovných SMS je proto pro mongolské pastevce velmi přínosná. Přináší jim dopředu důležité informace o počasí, ke kterým by jinak lidé v odlehlých oblastech země neměli přístup. Tyto SMS zprávy již pomohly více než 21 600 mongolským pastevcům.

„Pro pastevce, jako jsme my, jsou aktuální informace o počasí velice důležité. Pomáhají nám uchránit zvířata a připravit se na blížící se nepříznivé počasí. Například na silný vítr nebo sněhovou bouři,“ říká Gantuya Rinchengochoo. Její rodina vyvádí na pastvu stáda zvířat, která patří i dalším rodinám, většinou jejich příbuzným v okrese Khalzan, v ajmagu Suchbátar. Gantuya ihned doplňuje příklady toho, jak jim nedávno SMS služba poskytující informace o předpovědi počasí pomohla. „Zaregistrovali jsme se a začali tuto službu využívat vloni v prosinci. Když pak 5. dubna postihl celou zemi velice silný vítr, věděli jsme předem, že takový vítr přijde a potrvá několik dní. Díky tomu jsme dokázali ochránit naše zvířata,” popisuje Gantuya.

V rámci projektu „Využití technologie a tradic ke zvýšení odolnosti mongolského venkova,“ který realizují nevládní organizace Člověk v tísni a Mercy Corps díky podpoře Evropské unie, se SMS platforma poskytující vyžádané informace o počasí rozšířila o kraje Dornod, Sukhbaatar, Arkhangai a Uvurkhangai. A nyní je tak dostupná ve všech 21 mongolských krajích. Systém je založený na textových zprávách, které informují o předpovědi počasí a možnostech pastvy. Pastevci ze zemědělských oblastí tak mohou aktivně chránit sebe, své rodiny i hospodářská zvířata proti suchu, dzudu a dalším klimatickým změnám.

„Jedna z věcí, na kterou jsme jako projektový tým nejvíc hrdí, je to, že SMS systém, který nyní pomáhá obyvatelům mongolského venkova, může v dalších letech provozovat místní vláda. Takže se na tento systém budou moci místní pastevci spolehnout i v budoucnu,” říká Laurel Hanson z Člověka v tísni. Management tohoto SMS systému byl totiž na jaře 2018 předán Národní agentuře pro zvládání mimořádných situací (NEMA). Tato agentura bude spolupracovat s dalšími institucemi, aby se postupně  celý systém dostal pod kontrolu státu. „Přechod této platformy do rukou NEMA a přístup široké veřejnosti znamená, že systém bude v budoucnosti dlouhodobě samostatně fungovat, samozřejmě s naší trvalou podporou,” dodává Laurel Hanson.


Součástí projektu na posílení odolnosti mongolského venkova jsou také školení zástupců jednotlivých komunit. Ti se učí, jak pomoci jednotlivým domácnostem zvládat náročné podmínky extrémního mrazu dzudu, jak se na něj dopředu co nejlépe připravit nebo zmírnit případné dopady nepřízně počasí. Projekt se  zároveň zaměřuje na prohloubení znalostí zástupců místní samosprávy v oblasti snižování rizika katastrof a pomáhá jim vytvářet potřebné strategické plány.

Výsledkem bude přístup k plánům pro zvládnutí katastrof pro více než 21 600 lidí, SMS platforma pro 6 700 lidí a vyškolení zástupci 38 somonů ve čtyřech zacílených krajích.


V Mongolsku pomáháme také díky Klubu přátel Člověka v tísni. Staňte se členem a pomáhejte s námi!


Autor: Člověk v tísni

Související články