Snažíme se dostat pomoc co nejdál na východ Ukrajiny. Největší problém je pitná voda
Publikováno: 14. 3. 2022 Doba čtení: 4 minutyZa první dva týdny od začátku invaze Člověk v tísni dopravil na Ukrajinu pět vlaků a pět kamionů s humanitární pomocí.
Na východě zásobuje pitnou vodou v cisternách pravidelně několik obcí, jejichž rozvody byly poškozeny ostřelováním, na východě také distribuoval kamion obsahující šestilitrové kanystry s vodou.
Další pomoc na nejvíc postižený východ dostává díky svým partnerům a místním zaměstnancům. Člověk v tísni také finančně podpořil provoz několika desítek místních nevládních organizací, které zajišťují nejvíce potřebné věci pro vnitřní uprchlíky i pro obyvatelstvo na územích, kde se bojuje. Člověk v tísni byl první velkou humanitární organizací, která dokázala na Ukrajině zajistit pomoc v tak velkém rozsahu.
Válka poškodila vodovodní potrubí
Nedostatek pitné vody trápí východ Ukrajiny dlouhodobě a ruská invaze situaci ještě významně zhoršila. Z důvodu ozbrojeného konfliktu došlo na mnoha místech k poničení vodovodního potrubí. Kvůli neustálému ostřelování a hrozícímu nebezpečí je téměř nemožné je v této chvíli opravit. Mnoho míst je kvůli těžkým bojům od dodávek vody úplně odstřiženo. Vodu si tak lidé často musejí obstarávat zachytáváním deště či roztátého sněhu.
„Voda se momentálně stala na Ukrajině život zachraňující komoditou. Lidé se ukrývají ve sklepích krytech, garážích a jsou dehydratovaní,“ říká Jan Mrkvička, ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.
Přispějte do SOS Ukrajina:
Člověk v tísni se proto rozhodl vypravit z Prahy kamion kanystrů a přepravek na vodu. Další kamiony s tímto artiklem budou v příštích dnech následovat. Voda je totiž ve studnách, ale lidé ji často nemají jak skladovat. Kanystry umožní získat podzemní vodu ze studen a nádrží.
Na místech, kde nejsou vůbec žádné místní vodní zdroje, zajišťuje organiazace distribuce balené vody nebo posílá vodu v cisternách. Od začátku invaze už Člověk v tísni zásobil přes dvacet cisteren, které pojmou mezi 200 a 500 litry.
Pomáháme vnitřním uprchlíkům na východě
Člověk v tísni má na východní Ukrajině 30 zaměstnanců, kteří v této chvíli mohou pracovat. Do města Dnipro už dorazily 2 vlaky s potravinami, hygienou, spacáky a matracemi. Přes naše partnery se humanitární pomoc z vlaků dostala malými nákladními vozy až do Charkova, Donětské oblasti a dalších míst na východě.
“Jakmile se otevře humanitární koridor, jsme připraveni poslat zásoby i do těžce zkoušeného přístavního města Mariupol,” dodává Petr Drbohlav, Regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán.
Člověk v tísni zahájil také distribuci hotovosti pro vnitřní uprchlíky, protože lidé, kteří utíkají, si s sebou mohli vzít skutečně jen ty nejnutnější věci. Trh ale na mnoha místech stále funguje, proto rozdáváme peníze, za které si lidé mohou sami pořídit to, co nejvíce potřebují.
V místech jako je například Sviatohirks či Charkov, která jsou buď zaplavená vnitřními uprchlíky nebo částečně odříznutá a obchody jsou kvůli tomu už zcela vykoupené, posílá balíčky s jídlem a hygienou.
Stovky tisíc uprchlíků čekají na další vývoj
V prvních dnech po invazi přemístil Člověk v tísni hlavní kancelář do Lvova. Na západě Ukrajiny vznikají desítky tzv. kolektivních center pro vnitřní uprchlíky, kteří utekli do většího bezpečí a nyní vyčkávají, zda se budou moci vrátit domů nebo budou nucení utéct za hranice. Do těchto kolektivních center jsme nakoupili a dodali deky, spací pytle, matrace, vybavení do kuchyně, vařiče, hrnce jídlo, dětskou výživu a balíčky s hygienou.
Prohlédněte si příběh Poliny, devatenáctileté ukrajinské studentky, která namalovala obrazy o tom, jak s rodiči utíkala z Kyjeva:
Lidem je poskytována psychosociální pomoc. Mnoho z těch, kteří dnes čekají v kolektivních centrech zažili bombardování, byli nuceni schovávat se v krytech, sklepech, museli se loučit se svými blízkými či byli svědky násilí a utrpení. Člověk v tísni zřídil pro tyto případy linku psychosociální pomoci, kde se lidé mohou dovolat odborníkům na práci s těmito druhy traumat. Provozuje také mobilní psychosociální tým, který je schopen navštívit i odlehlá místa. Služby psychosociální podpory na Ukrajině plánuje organizace v nejbližší době výrazně rozšířit, neboť očekává, že tato potřeba budou výrazně narůstat.
Lidé potřebují hlavně mír a chtějí se vrátit domů
Pomoc Člověka v tísni lidem na Ukrajině se v prvních týdnech válečného konfliktu dostala k desítkám tisíc lidí, což bylo v porovnání s ostatními organizacemi unikátní jak svým rozsahem, tak i rychlostí, se kterou byl tým Člověka v tísni schopen zareagovat. Ukrajinci jsou za naši práci velmi vděční přesto však převažuje názor, že nejlepší by bylo, aby taková pomoc nebyla vůbec potřeba. „Chceme zase žít naše životy jako před válkou,“ nebo „nejvíce ze všeho si přejeme mír a moci se vrátit domů,“ jsou nejčastěji opakované věty, které naši pracovníci slyší.