Sociální jídelna se během jednoho dne proměnila v uprchlické centrum – SOS Ukrajina pomáhá i v Moldavsku
Publikováno: 26. 9. 2022 Doba čtení: 2 minutyObec Vulcăneşti leží pouhých šest kilometrů od ukrajinských hranic. Během pár dní od vypuknutí války na Ukrajině se tato vesnice stala útočištěm pro stovky uprchlíků. I díky naší podpoře ze sbírky SOS Ukrajina našli lidé na útěku v Moldavsku bezpečí a střechu nad hlavou.
Paní Naděžda Mokan provozovala před válkou jídelnu pro sociálně slabé. Dva dny po invazi na Ukrajinu se ale proměnila v uprchlické centrum a dodnes pomáhá s adaptací příchozím ženám a dětem, které v obci zůstaly.
Jídelna paní Naděždy funguje již 6 let a běžně se zaměřuje na podporu sociálně slabších rodin i jednotlivců, pro které vaří teplé obědy. 26. února letošního roku se ale změnila v uprchlické centrum. Ubytování zde na kratší i delší dobu nalézají především maminky s dětmi, stejně jako možnost právní podpory. Naděžda je sama psycholožka, a tak organizuje pro ženy také psychosociální pomoc. Některé z nich se týdny skrývaly ve sklepích, jiné stále neví, zda jsou jejich synové a manželé ještě naživu.
Aspoň na chvíli zapomenout na válku
Místní dobrovolníci si pro lidi v uprchlickém centru připravili program pro rozptýlení, např. kuchařské lekce lokálních specialit. Ženy se naučily pár jednoduchých receptů – pagáče (plněné bochánky), burek (křupavé rolky z velmi tenkého těsta) – a měly možnost na chvíli zapomenout na hrůzy války.
"Dále máme připravený také psychosociální výcvik, který ženám pomůže lépe se vypořádat s vlastními prožitky, zmírnit úzkosti a být odolnější vůči stresu. Zároveň se účastnice mohou naučit bojovat se svými strachy a vyzkouší si pár cvičení, jež jim pomůžou získat sebedůvěru," popisuje paní Naděžda, jak funguje psychosociální podpora ve zdejším centru.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přešlo přes Moldavsko doposud 618 000 Ukrajinců a zhruba 91 000 jich tu zůstává. Ve Vulcăneşti žije asi 13 500 lidí a lidé na útěku, kteří nemají kam jít, mají možnost se ubytovat třeba v jednom ze tří sociálních domů, provozovaných centrem.
"Do Vulcăneşti jsme přijeli z Mykolajiva. Nevěděli jsme, kam jedeme ani kde skončíme. Pak jsme přijeli sem a dostali se do centra paní Naděždy. Jsme velmi vděční za pomoc, kterou nám poskytla – ubytování, jídlo i zdravotní péči. Měsíc jsme se skrývali ve sklepě před bombami a střelbou. Velmi si vážíme této podpory, děkujeme," vzkazuje paní Ludmila z Ukrajiny, která v místním centru našla bezpečné zázemí.