Soud si všiml nemravné exekuce a zastavil ji. Věřitel musí peníze vrátit

Publikováno: 14. 12. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Soud si všiml nemravné exekuce a zastavil ji. Věřitel musí peníze vrátit
© Foto: ilustrační foto: Huy Phan, Unsplash

Tři týdny před Vánoci 2015 si pan Vítězslav vzal od společnosti Profi Credit Czech revolvingový úvěr 30 tisíc korun. Splácet měl po dobu 36 měsíců zhruba 2 500 korun. Finálně by věřiteli zaplatil přes 93 tisíc. To by se ovšem nesměl dostat do sebemenších potíží se splácením. Už tak předražená půjčka jen rostla. Zachránil ho až soud. 

Do prodlení ve splátkách se náš klient v seniorském věku dostal poté, kdy společnosti vrátil již polovinu půjčené částky. Potíže odstartovalo odcizení mé peněženky s penězi i na zaplacení nájmu, vzpomíná. Manželce tehdy diagnostikovali onkologické onemocnění a v souvislosti s nákladnou biologickou léčbou a nutností dietní stravy domácnosti výrazně stouply výdaje a důchody najednou na vše nestačily.

Věřitel inicioval rozhodčí řízení, které mu přiznalo už 109 tisíc korun, roční úrok z prodlení 8 %, více než 5 tisíc jako smluvní pokutu a dalších 0,25 % denně za každý den prodlení z 85 tisíc až do zaplacení. Pan Vítězslav měl současně uhradit i náklady na řízení přesahující 15 tisíc korun. To vše se stalo podkladem pro exekuci.

V rozporu s dobrými mravy dosahujícího mimořádné intenzity

Měl však štěstí, že ji Obvodní soud pro Prahu 3 sám bez podnětu zastavil, později v reakci na odvolání společnosti Profi Credit Czech jeho rozhodnutí potvrdil i Městský soud v Praze. Dle jejich verdiktu bylo požadované plnění natolik nemravné a vedoucí k nepřiměřenému postižení dlužníka, že je namístě exekuci zastavit. „Jde totiž o výjimečný případ, kdy nepřiměřenost rozhodcem přisuzovaného plnění je natolik zjevná a zásadní, že další okolnosti případu se stávají podružnými. Úvěrová a s ní spjatá rozhodčí smlouva jsou tedy absolutně neplatné pro rozpor s dobrými mravy dosahujícího mimořádné intenzity,“ shrnuje žaloba u Obvodního soudu pro Prahu 1 z konce roku 2021, která měla celou kauzu uzavřít a dostat z věřitele peníze vymožené v exekuci, které mu nenáleží. Půjčku pan Vítězslav přeplatil o 79 tisíc korun a nějaké drobné.

Předžalobní výzvu k vrácení peněz žalovaná společnost však odmítla. Celý případ je o to ostudnější, že manželka pana Vítězslava se mezitím stala zcela odkázanou na péči a pomoc svého muže.

Věřitel musí peníze vrátit, včetně úroků z prodlení a nákladů na soudní řízení

Soud následně potvrdil, že celou částku musí společnost Profi Credit vrátit. Ta se však proti rozhodnutí odvolala s tím, že stojí na nesprávném právním posouzení. Podle něj žalobce promeškal veškeré lhůty, kdy mohl rozporovat rozhodčí nález, který není možné nyní přehlížet. „Rozhodčí nález tu je, je pravomocný a vykonatelný,“ hájilo právní zastoupení společnost s tím, že jde o překážku věci rozsouzené. A požadovalo zamítnutí, uznání hmotněprávního závazku ze smlouvy o úvěru a vzneslo námitku promlčení.

Nakonec rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 potvrdil Městský soud. Závazek z úvěrové smlouvy nikdy platně nevznikl. Neplatným byl shledán i exekuční titul (rozhodčí nález), tedy nemůže být překážkou ve věci rozsouzené. Věřitel má tedy nárok pouze na pohledávku ve výši půjčky, tedy 30 tisíc korun. Vše navíc vymožené soud považuje za bezdůvodné obohacení a Profi Credit Czech musí peníze vrátit, včetně úroků z prodlení a nákladů na soudní řízení.

Více čtěte v tiskové zprávě.
Autor: Eva Kroupová

Související články