Spolupráce v oblasti zdraví a výživy pomáhá tisícům lidí v DR Kongo
Publikováno: 14. 11. 2019 Doba čtení: 2 minutyUkazatele zdravotní péče nejsou pro lidi žijící v provincii Jižní Kivu v Demokratické republice Kongo vůbec příznivé. V oblasti Lemera trpí akutní podvýživou téměř 10% dětí mladších pěti let a 34% z těch, kteří vyhledají pomoc, se nikdy nevyléčí. Ve zdravotnických zařízeních je navíc nedostatek potřebných léků a omezená je také podpora obětí sexuálního a genderového násilí. Potřeby lidí v oblasti zdraví jsou tak v této části DR Kongo, která je zasažená konfliktem, velmi kritické.
Proto Člověk v tísni a Doctors of the World (Belgie) spojily své technické a odborné znalosti a poskytují lidem v provincii Jižní Kivu léčbu podvýživy, potřebnou výživu a základní zdravotní péči. Díky financím z Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise (ECHO) podporujeme od června 2019 komunity v zóně Lemera, kde poskytujeme lékařskou péči a psychosociální podporu.
Tato společná intervence zahrnuje spolupráci se zdravotníky v pěti místních zdravotnických střediscích i mimo ně.
„Abychom zajistili lepší přístup ke kvalitní zdravotní péči a posílili systém zdravotnictví v oblastech Katala, Mulengue a Ndegu, dodáváme léky a vybavení do místních zdravotnických zařízení. Tím jim umožníme poskytnout potřebnou kvalitní péči i léčbu, která dokáže zachránit život,” říká programový manažer Člověka v tísni pro Demokratickou republiku Kongo Sebastien Kervyn. „Chceme odstranit finanční bariéru bránící lidem v přístupu ke zdravotní péči, proto jsou veškeré konzultace a léky pro pacienty zdarma. Zdravotnický personál jako lékaři, porodní asistentky a nutriční terapeuti navíc zajistí poskytnutí péče a služeb dle požadovaných norem,” dodává.
Více konzultací a vyšetření a větší informovanost
Během prvních tří měsíců trvání projektu kombinace poskytovaných služeb výrazně zlepšila péči porodnické ústavní péče. Zvýšil se také počet lékařských konzultací. Podle údajů ze zdravotnických center proběhlo letos od dubna do června 5 411 konzultací. V následujícím období od července do září se tento počet zvýšil na 9 784. „Tento program je také zaměřen na zdraví v rámci komunity i mimo ni a na vyšetření vážných případů akutní podvýživy. V neposlední řadě se cestou vzdělávacích aktivit snažíme zvýšit povědomí o tématech jako je kojení nebo ebola,” říká Kervyn. Naši partneři také usilují o zlepšení hygieny a rozdávají hygienické potřeby, opravují zdravotnická zařízení a vylepšují způsob nakládání s odpady, aby se zamezilo přenosu infekcí nebo alespoň aby se přenos co nejvíce omezil.
- 1 162 lidí bylo vyšetřeno na podvýživu
- 318 lidí získalo informace o důležitosti kojení a o ebole
Program bude pokračovat do června 2020 s cílem podpořit ty místní komunity, které jsou nejvíce postiženy ozbrojeným konfliktem v oblasti. Zvláštní pozornost pak bude věnována dětem mladším pěti let a těhotným a kojícím ženám, které jsou nebo byly vnitřně vysídlenými osobami.