Správné zpracování odpadu na Srí Lance pomáhá s vařením i zahradničením
Publikováno: 14. 7. 2016 Doba čtení: 2 minutySrí Lanka je v létě oblíbeným cílem turistů. A není se čemu divit. Například v oblasti národního parku Sinharaja na milovníky přírody čeká Boulder Garden Resort ukrytý v původním jeskynním komplexu. Tento hotel s pouhými osmi pokoji, o které se stará celkem patnáct zaměstnanců, nabízí svým návštěvníkům útočiště a potřebný klid přímo v nitru srílanské přírody. Toto krásné prostředí v interiéru starých jeskyní sebou ale pro provozovatele přináší i jisté nevýhody. Jendou z nich je odpad a již známá Nerudovská otázka „Kam s ním?“
Bioplynárna jako efektivní řešení
Stejnou otázku řešili také v malém hotelu v oblasti Udawalawe. „V roce 2004 jsem začal s restaurací, kterou jsem později rozšířil o pokoje a začal nabízet ubytování. Brzy jsem ale narazil na vážný problém – veliké množství nashromážděného odpadu,“ říká hoteliér KJ Hapuarachchi. „Během sezóny jsme byli schopni vyprodukovat 25 až 30 kg odpadu,“ dodává. Naštěstí existuje efektivní a dlouhodobě udržitelné řešení, a tím jsou bioplynárny.
Bioplynárny jsou zařízení zapuštěná v zemi, v nichž se z rozkládajících zbytků jídla či zvířecího trusu uvolňuje směs metanu a oxidu uhličitého, která se používá jako zdroj energie. Zároveň vzniká také hnojný kal, který slouží jako vysoce účinná náhrada za chemická hnojiva. Člověk v tísni proto za podpory Evropské komise a díky české veřejnosti, která přispěla do sbírky Skutečná pomoc, podporuje ve spolupráci s místní organizací Janathakshan od roku 2011 rozvoj bioplynárenského sektoru na Srí Lance.
Plyn pro sporáky, kvalitní kompost i světlo do žárovek
Zatímco nová bioplynárna v Udawalawe produkuje především kvalitní kompost, který hoteliér Hapuarachchi využívá k pěstování stromů papáji, v národním parku Sinharaja našli ještě originálnější využití. Vedení Boulder Garden Resortu nechalo zbudovat bioplynárnu o rozměru 2,5 m3, která zpracuje 5 až 10 kg odpadu denně. Vyprodukovanou energii následně využívají k napájení tlumených žárovek osvětlujících prostory hotelu. Tyto žárovky jsou velmi důležité pro udržování vhodných podmínek v přírodě, nevadí místnímu ptactvu ani jiným živočichům.
Bioplyn do domácností
Program Člověka v tísni zaměřený na rozvoj bioplynáren na Srí Lance podporuje nejen hotely, ale především soukromé domácnosti. Ty díky bioplynu dostávají možnost, jak efektivně řešit problém s likvidací odpadu, získávají zdroj čisté energie, nemusí již kácet stromy v okolí, nakupovat dřevo nebo propan butan a navíc jim získané hnojivo pomáhá zvýšit produkci po domácku pěstovaných plodin.
„O možnosti využití bioplynu jsme se dozvěděli z výstavy, která probíhala nedaleko. To nás přesvědčilo natolik, že jsme si nechali doma postavit vlastní bioplynárnu,“ říká Bandara ze severozápadní provincie. S manželem si nechali v září 2015 zbudovat bioplynárnu o rozměru 9 m3, ta je napojena na tři záchody a odpad z kuchyně. „Od té doby máme dostatek bioplynu na vaření pro celou rodinu. A hnojný kal budeme využívat na hnojení střešní zahrady, až bude hotová rekonstrukce celého domu,“ dodává Bandara.