„Stále jsme tady!” I po 8 letech války, miliony civilistů v Sýrii žijí na pokraji katastrofy

Publikováno: 11. 3. 2019 Doba čtení: 6 minut
„Stále jsme tady!” I po 8 letech války, miliony civilistů v Sýrii žijí na pokraji katastrofy
© Foto: Omar Khattab, People in Need

Idlíb, Sýrie – V pátek 15. března Sýrie vstoupila do devátého roku války. I po osmi letech konfliktu je každý třetí Syřan ve své vlastní zemi vysídlen z domova, dva ze tří Syřanů se neobejdou bez nějaké formy pomoci a 5 milionů lidí žije v oblastech s kritickou potřebou humanitární pomoci.

Situace je zvlášť naléhavá v Idlíbu, kam se před válkou uchýlil jeden a půl milionu lidí z ostatních částí Sýrie. Počet obyvatel provincie, která je zdevastovaná osm let trvající válkou, se tak zdvojnásobil. Tři miliony civilistů jsou nyní uvězněny mezi syrskými vládními silami a uzavřenou hranicí s Tureckem a nemohou nikam odejít. Téměř jeden milion současných obyvatel Idlíbu při tom představují děti.

Po 8 letech bombardování, po 8 letech nedostatku potravin a po 8 letech, kdy lidé nemohli dělat nic jiného, než se dívat na své děti, které nepoznaly nic jiného než válku, se nyní bojí dvou ještě děsivějších věcí: že se provládní síly pustí do vojenské ofenzívy nebo že humanitární pomoc, která zde nyní zachraňuje životy, bude stažena.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Tyto hrozby jsou očekávány kvůli trvající přítomnosti extremistů v provincii. Ale budou to právě civilní obyvatelé, kdo ponese hrozivé následky možné ofenzívy nebo života bez humanitární a potravinové pomoci.

„Tito lidé jsou obchodníci, zemědělci, učitelé a je mezi nimi více než milion dětí. Naši kolegové s těmito lidmi při své práci mluví každý den,” říká Tomáš Kocian, regionální ředitel Člověka v tísni pro Střední východ. „Dennodenně se potýkají s rostoucími cenami, nedostatkem pracovních příležitostí a špatným přístupem ke zdravotním službám a vzdělání. Přestože tito civilisté žijí v takzvané deeskalační zóně, jejich bezpečnost ohrožují neustávající střety mezi různými ozbrojenými skupinami v provincii a jejím okolí. Proto dochází k opakovanému vysidlování obyvatel a prohlubování jejich závislosti na humanitární pomoci,” dodává Kocian.

Jejich vzkaz je prostý: ,Stále jsme tady. Nezapomeňte na nás.´ „Nyní je opravdu nutné, aby tyto tři miliony civilních obyvatel byly ochráněny před potenciální humanitární katastrofou,” říká Tomáš Kocian.

Obyvatelé Idlíbu vzkazují: Zůstaňte s námi

Jedním ze tří milionů lidí, kteří se ocitli v hrozné životní situaci, je i místní učitel Bassam. Během osmi let války, která ho donutila uprchnout z domova a opustit svou práci, nikdy nepřestal učit – často bez jakékoli finanční odměny. Bassam se snaží udržet si alespoň trochu optimismu, ale požádal nás, abychom světu předali tento vzkaz: „To, co se děje v Sýrii, je obrovská tragédie. Mezinárodní komunita - jak vlády, tak obyvatelé - syrský národ zklamali.”


Ragheb dříve pracoval v továrně na kartonové obaly, do té doby než se továrna stala terčem náletů. Nyní pracuje v rámci projektu podpořeného Člověkem v tísni na odklízení odpadu a sutin z ulic po bombardování. Podílí se na opravách vodovodních a kanalizačních sítí a úklidu škol. „Nedokážu předpovědět, co Sýrii v budoucnu čeká,” řekl nám. „Mým přáním teď je, abych se mohl vrátit zpět do své vesnice a posílat děti do školy, aniž bych se musel obávat o jejich bezpečnost.”

 

Abdo je otec šesti dětí, přičemž nejmladšímu je teprve rok. Jeho rodina nejprve uprchla z Homsu do Idlíbu, ale před třemi týdny se museli opět stěhovat kvůli ostřelování. „Děti nemohly spát ani odpočívat kvůli bombardování. Měly strach.” Hovořili jsme s ním v dočasném uprchlickém táboře v Idlíbu, kam Člověk v tísni a Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci dodávají potravinové balíčky. „Apeluji na Organizaci spojených národů a mezinárodní komunitu,” řekl nám. „V Sýrii by mělo dojít k mírovému řešení, aby se lidé mohli vrátit do svých domovů. Ostatní státy nás zklamaly a pykají za to obyčejní Syřané. Oběťmi jsou vysídlení lidé. Jsem realista a obávám se, že to nejhorší má teprve přijít.”

Na severu Idlíbu žije 57letý Abdul-Rahman, který nepřestává pracovat na své malé farmě. Letos díky podpoře Člověka v tísni a německé organizace Welthungerhilfe zasadil kapustu, salát a petržel, aby zajistil příjem pro svou rodinu. Navzdory tomu, co ho potkalo, včetně ztráty tří ze svých dětí při náletech, dál doufá v bezpečnější budoucnost.

11letý Hasan, jehož rodina uprchla kvůli bombardování, nechodí do školy už třetím rokem, protože většina dočasných uprchlických táborů nemá k dispozici žádná vzdělávací zařízení. Teď ale začal navštěvovat nové vzdělávací kurzy, které vede Člověk v tísni s podporou UNICEF. Také 9letá Lujain opakovaně zameškala školu kvůli rokům nepokojů a nejistoty. Nedávno dostala šanci navštěvovat lekce doučování, které vede Člověk v tísni s podporou Evropské unie. Lujain zde má velmi dobré výsledky, zároveň ji ale trápí, že se nemůže setkat se svou rodinou, která uprchla do Libanonu a Turecka. „Tolik se mi stýská po tetě,” svěřila se nám.


Vdova Hayat nám řekla, „Velmi se bojím o své děti… Můj 18letý syn přišel o život před třemi roky při náletu a můj manžel a dcera zemřeli kvůli nedostatečné zdravotní péči. Bojím se, že opět budeme muset utíkat.”

Mohammad Yaseen, člen syrského týmu Člověka v tísni pracoval před válkou jako středoškolský učitel. „Děláme, co můžeme. Snažíme se pomáhat si navzájem. Mnoho lidí ale odmítá přijmout pomoc od rodin, o kterých vědí, že si to sami nemohou dovolit. Většina lidí, které znám, podporuje nejméně jednu další rodinu.” Okolnímu světu posílá vzkaz: „My jsme tady. Bojíme se. Umíráme. Po osmi letech jsme stále vystaveni bombardování. Doufáme, že mezi bojujícími stranami dojde ke smíru. Syrský národ si zaslouží lepší život.”

Idlíb v číslech:

  • Současná populace: 3 miliony lidí

  • 2 miliony lidí potřebují humanitární pomoc

  • Přes 900 000 lidí je v situaci „naléhavé ” potřeby pomoci 

  • 610 000 nově příchozích jen v minulém roce 

  • Tři ze čtyř táborů a dočasně obydlených oblastí neposkytují žádné vzdělávací služby

(Zdroj: údaje OSN z roku 2019)

Pomoc Člověka v tísni v Sýrii je nezbytná

Člověk v tísni (ČvT) společně s místními partnery poskytuje přímou pomoc na severu Sýrie od roku 2012. Zpočátku podporoval síť syrských lékařů, kterým dodával vybavení potřebné k efektivnější léčbě zraněných a provádění operací. Během posledních šesti let se z ČvT stal hlavní poskytovatel humanitární pomoci v severní Sýrii a v současné době podporuje každý měsíc v průměru okolo 230 000 lidí.

ČvT reaguje na humanitární krizi v Idlíbu tím, že tamním obyvatelům poskytuje komplexní pomoc napříč sektory od zajišťování potravin, podpory sanitace, hygieny a opravy vodní infrastruktury, přes podporu zemědělců až po vzdělání, technická školení a vytváření pracovních příležitostí.

Pomoc Člověka v tísni v Sýrii:
  • 24 000 rodin dostává každý měsíc chléb 
  • 7 500 rodin dostává každý měsíc potravinové balíčky 
  • 9 000 rodin dostává každý měsíc potravinové poukázky 
  • 5 000 zemědělců získalo v roce 2018 poukázky na osivo a nástroje
  • 19 000 jednorázových peněžitých grantů v hotovosti bylo poskytnuto v roce 2018 těm nejzranitelnějším, aby jim byly zabezpečeny okamžité potřeby včetně jídla, vody a přístřešku
  • 7 923 lidí uvnitř Sýrie zaměstnal ČvT v roce 2018. Tito lidé začali za finanční odměnu odklízet odpad z ulic, opravovat silnice, vodní infrastrukturu a elektrické vedení nebo učit a starat se o děti ve školkách v rámci veřejných prací (tzv. Cash for work)
  • 498 domácností obdrželo v roce 2018 pomoc, aby se mohly dostatečně připravit na zimu
  • 468 studentů absolvovalo odborné technické kurzy
  • 1554 rodin dostalo balíčky se základními potřebami 

Člověk v tísni poskytuje tuto pomoc díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Skutečného dárku či Klubu přátel Člověka v tísni. Značné finanční prostředky poskytly také EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO), European Union Neighbourhood Instrument (ENI), švýcarská, americká a britská vláda, UNICEF a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Člověk v tísni děkuje všem za jejich podporu.

Pro více informací kontaktujte:

Tomáš Kocian, Regionální ředitel ČvT pro Střední východ
+420 777 787 970
tomas.kocian@clovekvtisni.cz

Autor: People in Need

Související články