Světový humanitární den 2024: Neodvracíme zrak!
Publikováno: 12. 8. 2024 Doba čtení: 4 minutyHumanitární pracovníci v mnoha zemích riskují zdraví i životy, mnohdy podstupují velká rizika, aby pomohli těm, kteří to nejvíc potřebují. V roce 2023 přišlo o život historicky nejvíce z nich a vše nasvědčuje tomu, že letošní rok tato čísla ještě porostou. Proto si 19. srpna připomínáme Světový humanitární den.
Minulý rok se ocitlo v přímém ohrožení 595 humanitárních pracovníků. Celkem 280 jich přišlo o život, 224 bylo zraněno a 91 uneseno.
Velká část těchto neštěstí se stala v zemích, kde probíhají konflikty, nebo na místech klimatických rizik, kde je složité se pohybovat. Přístup do těchto oblastí je složitý kvůli fyzickým a logistickým překážkám, jako jsou například zničené silnice nebo mosty, stejně tak jako kvůli bezpečnostním rizikům – probíhající násilí nebo fragmentace aktérů. V neposlední řadě jsou komplikací také byrokratické nebo administrativní překážky.
Počet útoků na humanitární pracovníky se každým rokem zvyšuje. Lidé, kteří potřebují jejich pomoc, jsou i nadále v těžké situaci. Připojili jsme se ke kampani Spojených národů (OSN) #ActforHumanity, abychom poukázali na tyto nespravedlnosti a přispěli k bezpečí a ochraně těch, kteří nasazují své životy kvůli pomoci druhým.
V Člověku v tísni děláme vše pro to, abychom rychle a efektivně pomohli i na těžko dostupných místech, protože katastrofy způsobené klimatickou změnou a konflikty mohou mít velké humanitární dopady, především na izolované lidi.
Působíme přímo nebo prostřednictvím našich partnerských organizací v těch nejsložitějších kontextech po celém světě. Aktuálně působíme v 9 z 18 zemí, které jsou podle nevládního projektu ACAPS Humanitarian Access Overview kategorizovány jako extrémně nebo velmi těžce přístupné, z toho 4 země, ve kterých pracujeme, jsou mezi těmi s extrémně náročným přístupem. Příkladem takové země, ve které působíme, je Ukrajina, kde pracujeme v nebezpečných oblastech na frontových liniích aktivního konfliktu. V případě katastrof způsobených klimatickou změnou se snažíme poskytnout na odlehlých a těžko dostupných místech okamžitou a spolehlivou pomoc, ať už přímo nebo přes naše partnery. Takto pomáháme například v horských oblastech v Nepálu a Afghánistánu nebo na odlehlých místech v Mongolsku.
Kromě fyzických, environmentálních a byrokratických překážek mohou být lidé odstřiženi od pomoci a služeb i kvůli tomu, že stojí na okraji společnosti. To je výsledkem kulturních norem, diskriminace nebo stigmat. Abychom naši pomoc dostali také k těmto skupinám lidí, podporujeme inovativní a často komunitně založené přístupy.
V roce 2023 se ocitlo v přímém ohrožení 591 humanitárních pracovníků, z toho 565 byli místní.
I přes narůstající výzvy a překážky pokračují humanitární pracovníci po celém světě ve své práci, aby mohli doručit pomoc a zajistit, že se dostane i k těm nejohroženějším lidem. Dnes se společně zasazujeme o to, aby ustaly útoky na humanitární pracovníky. Je čas, aby se ti, kteří jsou u moci postavili za humanitu! #ActForHumanity
Proč si připomínáme Světový humanitární den?
Dne 19. srpna 2003 přišlo o život při bombovém útoku na Canal Hotel v iráckém Bagdádu 22 humanitárních pracovníků, včetně Zástupce generálního tajemníka OSN pro Irák Veira de Mello. O pět let později rozhodlo valné shromáždění OSN vyhlásit 19. srpen jako Světový humanitární den.
Od roku 2021 bylo zabito šest našich kolegů v Sýrii, kteří pomáhali jejich komunitě. V červnu 2015 se udála největší tragédie v historii naší organizace, kdy přišlo o život během útoku devět našich kolegů v Afghánistánu. I nadále pracujeme v Sýrii i Afghánistánu, také na počest jejich památce.