Syrská učitelka převzala Homo Homini
Publikováno: 4. 3. 2015 Doba čtení: 2 minutySyrská učitelka Su`ád Nawfal převzala během zahájení festivalu Jeden svět lidskoprávní ocenění Homo Homini. „Součástí definice ceny vždy bylo, že se uděluje za zvláštní přínos k obraně lidských práv a že je určena lidem, kteří projeví zvláštní osobní odvahu. Letošní laureátka Su’ád Nawfal, syrská učitelka a aktivistka, plně odpovídá této definici,“ řekl během slavnostního předávání Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni, která cenu letos již dvacet let uděluje.
Su’ád Nawfal přes dva měsíce v létě 2013 demonstrovala s transparenty před sídlem ISIS proti jeho chování v Sýrii, častým unosům a zaváděným represím. Její boj za svobodu a spravedlnost začal ale mnohem dříve a obracel se proti útlaku a bezpráví Asadova režimu. Když v Sýrii propukla revoluce, byla mezi prvními, kdo se přestal bát provládních milicí, a otevřeně vyjadřovala svou touhu po pádu režimu.
„To, co se děje v Sýrii, je opravdu strašné, přesto jde tomu čelit, pokud má člověk osobní odvahu a věří svým principům a pravidlům, tak jak to ukázala Su’ad,“ řekl Pánek.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který cenu předal, vyzdvyhl význam této nominace i ve vztahu k české veřejnosti. „Letošní výběr by mohl v souladu s heslem letošního festivalu “Praskněte svou bublinu” pomoci prasknout bublinu, ve které žije podstatná část české společnosti. I tato část společnosti by mohla pochopit, že ne každý muslim je terorista a že naprostá většina muslimů trpí tím, co teroristé na územích, kde žijí, provádějí a že i oni by raději žili ve společnosti, která uznává hodnoty lidských práv,” řekl ministr Dienstbier.
Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300
nebo pomocí SMS ve tvaru
DMS SYRIE na číslo 87777
Platbu kartou můžete provést ZDE
(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)
(IBAN CZ1703000000000092329232)
Ve svém projevu Su`ád Nawfal připomněla pronásledování a mučení Asadova režimu, který v Sýrii trval čtyřicet let, a také hrůzy současné války, použití chemických zbraní a osudy Syřanů, z nichž již polovina byla nucena opustit své domovy. „Jsem jen žena a přeji si, abychom měli to, co by měl mít každý - základní lidská práva a právo na vlastní přesvědčení. Bohužel naše země trpěla čtyřicet let pod útlakem tyrana, který proti nám používá násilí a nutí nás k mlčení. Prolévá krev vlastních lidí a nezdráhá se použít jakékoliv násilí a zabíjení. My jen voláme po svobodě a po tom, abychom mohli žít jako normální lidé,” řekla ve svém projevu.
„Proč svět nepomůže těm, kteří stále ještě přežívají ve vězeních Asadova režimu a vězeních extremistů? Vždyť bude trvat nejméně rok, abychom je všechny spočítali,” obrátila se k publiku.
Kvůli ohrožení svého života i Su`ád Nawfal, stejně jako mnoho dalších Syřanů, musela opustit svou zemi a nyní žije v Evropě.