„Tohle břemeno musíme nést“ - vyprávění syrských žen o následcích zemětřesení
Publikováno: 7. 3. 2023 Doba čtení: 3 minutyMezinárodní den žen, který si připomínáme každý rok 8. března, má za cíl připomenout úspěchy žen a podnítit nás k větší pozornosti vůči rovnosti pohlaví. Na severozápadě Sýrie ale panuje v těchto dnech ponurá nálada.
Více než 60 % z 4,6 milionů obyvatel této oblasti jsou vnitřní uprchlíci, většinou ženy a děti. Nedávné zemětřesení zhoršilo jejich již tak beznadějnou situaci, neboť mají jen omezený přístup k práci a příjmům. Mnoho vdov musí samo uživit své děti, protože muž, který je v konzervativních syrských komunitách tradičním živitelem rodiny, zemřel během dlouholetého ozbrojeného konfliktu.
Člověk v tísni již dříve poskytl pomoc tisícům lidí v této oblasti Sýrii distribucí finančních poukázek. Ty pomáhají vysídleným ženám. Tento program pokračoval i po zemětřesení, aby podpořil ohrožené osoby v celé zasažené oblasti.
"Dostávám od Člověka v tísni poukázky, které mi umožňují uspokojit naše základní potřeby. Mám však velkou rodinu a po zemětřesení se naše situace ještě výrazně zhoršila. Zemětřesení byla nejstrašnější věc, kterou jsem zažila. Každý měsíc je to pro nás těžší a těžší," říká Amina, vdova a matka pěti dětí žijící v Idlíbu na severozápadě Sýrie.
Amina ztratila manžela při leteckém útoku. Její dcera a zeť museli opustit svůj již tak válkou zničený dům kvůli následkům zemětřesení. Amina se neměla na koho obrátit a nakonec si půjčila peníze od přátel, aby mohla nějak uživit svoji rodinu. "Je to tragická situace, ale musíme to nějak zvládnout," říká.
Během 12 let trvajícího konfliktu v Sýrii jsou ženy jako Amina hlavní oporou svých rodin. Fadila, také z Idlíbu, vzpomíná na okamžik, kdy byla jejich čtvrť bombardovaná a ona se snažila ochránit všechny ženy a děti tak, že je schovala ve svém domě. Příběhy o válce, zemětřesení a zkáze jsou si všechny děsivě podobné - syrské ženy se v nich vždy snaží udržet své rodiny pohromadě, což je velmi těžký úkol.
Avšak postavit se po zemětřesení na vlastní nohy je pro ně ještě náročnější, protože tradiční genderové role omezují jejich možnosti na přeplněném trhu práce. V Sýrii pracuje pouze čtvrtina žen ze všech zaměstnanců. Fadila se také po smrti manžela musela postarat o svou rodinu a zabezpečit ji. Sehnala si proto práci v potravinářském průmyslu. Ale kvfůli vysokým cenám a nízkým příjmům v posledních dvou letech to nebylo pro ni příliš výnosné.
Finanční pomoc od Člověka v tísni, kterou Fadila obdržela v loňském roce, ji velmi pomohla. Mohla si koupit potraviny a palivo, a dokonce dát nějaké peníze i svému synovi. Tyto základní potřeby jsou pro rodiny, které při zemětřesení přišly o střechu nad hlavou, prioritou. Ženy v severozápadní Sýrii jsou nyní hlavními živitelkami rodin, a tak finanční podpory od Člověka v tísni jim významně pomáhají tuto roli plnit.
Člověk v tísni bude s využitím finančních prostředků z Evropské unie i nadále podporovat ty, kteří to potřebují. Součástí pomoci je i projekt "cash for shelter", který pomůže rodinám opravit drobné škody na jejich domech, jež utrpěly během zemětřesení nebo distribuce hotovosti na nákup základních životních potřeb.