Tradiční zpracování vlny pomáhá zvyšovat zaměstnanost v arménském region Shirak
Publikováno: 9. 1. 2022 Doba čtení: 2 minutyMary Melikyan Koshtoyan a Hasmik Khachatryan jsou podnikatelky z města Gyumri v arménské oblasti Shirak. S podporou Evropské unie vybudovaly podniky na výrobky z vlny v rámci projektu "EU4Shirak: Vlna pro pracovní místa". Obě ženy používají přízi a látky z továrny na vlnu Amasia k výrobě vlastních značkových produktů.
Mary z místní vlny vyrábí oblečení, doplňky, pantofle a další originální věci. V Gyumri má umělecký ateliér, ve kterém v současné době pracuje. Díky projektu získala odborné vzdělávací kurzy a finanční podporu pro zajištění bezproblémového chodu svého podnikání. Mary je malířka a její vášní je kreslit a vytvářet vzory pro její plstěné výrobky.
Hasmik Khachatryan je krejčová v Gyumri. Před účastí v projektu "EU4Shirak" šila především oblečení pro ženy a děti.
Díky financování z Evropské unie mohla rozšířit své služby a přijmout další zaměstnance. Stejně jako Mary používá i Hasmik vlnu z továrny Amasia. O její výrobky je velký zájem, protože plní jak individuální, tak velkoobchodní objednávky. Během konfliktu v Náhorním Karabachu začala šít mimo jiné vlněné deky a čepice. Její práce také pomáhá při humanitární práci v regionu, Hasmik dodávala Člověku v tísni deky pro tisíce vysídlených lidí v Arménii.
"EU4Shirak: Projekt "Wool for Jobs" realizoval Člověk v tísni v letech 2018-2020 za finanční podpory Evropské unie a arménské vlády. Mezi partnery projektu patří obec Amasia, nadace Women's Development Resource Centre a Obchodní a průmyslová komora v Shiraku.
Díky projektu vzniklo v celém dodavatelském řetězci v několika obcích šest malých a středních podniků. Tyto podniky využívají vlnu pocházející z továrny na vlnu Amasia - dalšího příjemce projektu - k výrobě doplňků a vytváření nových pracovních míst v regionu.
Oblast Shirak je známá svou dlouhou tradicí chovu ovcí a tradičních vlnařských řemesel, která jsou nedílnou součástí místního kulturního dědictví. Vlna z Amasie nabízí výjimečnou škálu barev, což podnikům umožňuje vyrábět velké množství vzorů bez použití chemických barviv. Založením továrny na vlnu Amasia a dalších malých a středních podniků si Člověk v tísni klade za cíl zvýšit zaměstnanost a hospodářskou konkurenceschopnost tohoto řemeslného odvětví v regionu Shirak. Člověk v tísni a partnerské organizace navíc mohou, díky novým pracovním místům, pomoci zlepšit postavení žen ve společnosti.