Tři roky v Česku pomáháme ukrajinským seniorům, nemocným, matkám či mládeži

Publikováno: 25. 2. 2025 Doba čtení: 4 minuty

„První den, když jsem ráno vstala, jsem plakala. Nevěděla jsem, co dělat,“ líčí obstojnou češtinou paní Viktoria své začátky v Česku. Podobně jako pro další krajany v seniorském věku pro ni byla obzvlášť stresující nutnost uprchnout před válkou z Ukrajiny a ocitnout se v cizí zemi.

Už tři roky tu potřebují podporu nejen staří lidé, ale i například nemocní, pečující, matky malých dětí, pracující, kteří tu narazili na neseriózní zaměstnavatele, či mládež, jež sem přijela bez doprovodu nejbližší rodiny nebo předčasně vypadla ze vzdělávání.

Tři roky v Česku pomáháme ukrajinským seniorům, nemocným, matkám či mládeži
© Foto: ČvT plzeňská pobočka

„V devíti krajích i nadále poskytujeme uprchlicím a uprchlíkům pomoc s vyřizováním všech náležitostí spojených s příchodem do Česka a následnou integrací. Naše terénní týmy s poradci help linky loni poskytli více než 24 000 podpor, díky dárcům sbírky SOS Ukrajina,“ říká Zuzana Ramajzlová, vedoucí programu Podpora uprchlíků v ČR.

V roce 2024 jsme pomohli 4 800 jednotlivcům/rodinám, kterým jsme poskytli více než 24 000 podpor.

Pomáháme s hledáním bydlení, důstojné práce, lékařské péče, školy, zajišťujeme tlumočení, doprovod na úřad, k lékaři i materiální nebo potravinovou pomoc. Učíme češtinu, doučujeme a pomáháme s přípravou na přijímací zkoušky na střední a vysokou školu. Například Nikitovi, se kterým natáčela Česká televize. 👇🏻

Zaměřujeme se také na péči o duševní zdraví

Individuální a skupinová psychologická podpora je vzhledem k narůstající potřebě dostupná v šesti krajích. Poskytujeme také krizovou intervenci, v akutních případech jsou naše psycholožky k dispozici i online.

„Obzvlášť zranitelné jsou kromě seniorů nebo lidí s postižením také děti, které čelí potížím s adaptací nebo šikaně ve škole. Nejběžnější problémy, se kterými u lidí pracujeme, jsou úzkosti, deprese, různé závislosti nebo třeba nespavost,“ vysvětluje Olha Shukalova, metodička psychologické podpory, v našem podcastu Mimo zorné pole.

V oblasti péče o duševního zdraví proběhlo 1470 konzultací.

Naše help linka dokáže podpořit i v těžkých situacích

Uprchlice*íci se mohou stále obracet na naši help linku. Od února 2022 jsme touto cestou dokázali pomoct 20 600 lidí.

„Poslední dobou řešíme také narůstající případy podvodných nabídek práce nebo přímo pracovní vykořisťování. Lidé se na nás obracejí nejen telefonicky nebo e-mailem, ale i přes různé sociální sítě,“ říká Alena Váchová, vedoucí linky.

Pracovní vykořisťování se stalo jedním z našich hlavních témat

Nejenže pomáháme obětem neférového zacházení některých zaměstnavatelů či pracovních agentur, ale upozorňujeme na systémové nedostatky a analyzujeme situaci na trhu práce i bydlení.

„Vypracovali jsme rozsáhlou kvalitativní analýzu mapující postavení uprchlíků na českém trhu práce. Řešíme případy nevyplacených mezd, pracovních úrazů s trvalými následky a varujeme před riziky spojenými s neseriózními zprostředkovateli,“ popisuje naše analytička Eva Malá.

Speciální péči věnujeme mladým bez rodin a těhotným nebo matkám novorozenců

V Karlovarském kraji, Plzeňském a Praze poskytujeme Bezpečné přístavy – dočasné ubytování s návaznými službami uprchlíkům ve věku 15–21 let, kteří jsou bez doprovodu nejbližší rodiny.

Bezpečný přístav využilo přes 70 mladých bez doprovodu nejbližší rodiny.

„Nejde nám jen o to mladé lidi nouzově ubytovat. Podporujeme je při studiu, pomáháme s doučováním češtiny nebo hledáním práce, poskytujeme jim psychologickou pomoc nebo asistujeme při vyplnění všech potřebných žádostí,“ objasňuje Martin Fülöp, koordinátor karlovarské Podpory uprchlíků.

Za jednu z nejzranitelnějších skupin považujeme také těhotné ženy a matky malých dětí, které jsou v Česku samy s minimálním příjmem a zázemím. Snažíme se jim zajistit nejdůležitější materiální pomoc, v čemž nám pomáhá řada dobrovolníků. Naše práce se přizpůsobuje potřebám také matek s dětmi s postižením nebo speciálními zdravotními potřebami.

Matky novorozenců a malých dětí obdržely 638 balíčků materiální pomoci.

Doučujeme češtinu, studenty podporujeme na cestě za lepší budoucností

V rámci vzdělávacích a integračních programů nabízíme individuální i skupinové doučování češtiny a dalších předmětů. Starším dětem a mládeži nabízíme komplexní individuální podporu během studia a retrostipendijní program. Pamatujeme i na volnočasové aktivity, jež pomáhají se snadnějším začleněním do společnosti.

811 klientů se zapojilo do více než 2 800 vzdělávacích aktivit. 

Spolupracujeme s rodinami i učiteli a asistenty pedagoga. Ti při práci s žáky a studenty ze země ničené válkou čelí mnoha výzvám, které jim usnadňují naše intenzivní supervize.

Na 37 školách se uskutečnilo téměř 150 skupinových supervizních setkání.

Podpora nejzranitelnějších zůstává naší prioritou

I v dalším období budeme díky dárcům sbírky SOS Ukrajina pokračovat v široké škále podpory. Pozornost zaměříme na péči o duševní zdraví lidí sužovaných traumaty, nedůstojné podmínky a vykořisťování na pracovním trhu a také na mladé Ukrajince, kteří jsou odloučení od rodin či přátel a často přišli o své sny i možnost studovat.

„Ty, které u nás potkáváme, studují za velmi obtížných podmínek, protože jejich rodiny nemají dostatek financí. Někteří dospívající tak jsou už na trhu práce a mimo vzdělávací systém. někteří se zase snaží dokončit školu na Ukrajině. Co by určitě pomohlo, je zvýšená finanční pomoc třeba formou stipendií nebo jiných podpor. Tak, aby rodiny těchto dospívajících nebyly na příjmu svých potomků závislé,“ řekla Zuzana Ramajzlová pro Český rozhlas Plus.

Také je potřeba podpora širokého okolí a sociálních služeb, které by je vytrhly z izolace, podpořily je a zajistily jim bezpečné prostředí. A je potřeba, aby ti, kteří pracují, pracovali legálně a za dobrých podmínek,“ dodala.

Co jsme loni všechno dělali přímo ve válkou ničené Ukrajině, čtěte tady.





Autor: ČvT

Související články