Zažila válku, socialismus i divoké devadesátky. Obrátila se na nás, když už neměla vůbec nic
Publikováno: 10. 3. 2025 Doba čtení: 2 minuty Sdílet: Sdílet článekPři nástupu do Člověka v tísni se z vás nejen stane znalec problematiky a skutečného života ve městě, ale také se stanete spisovatelem. Aniž byste kdykoliv předtím napsal, byť jen recenzi. Tak tedy toto je příběh starší dámy, říkejme jí třeba paní Hana, která zažila druhou světovou válku, reálný socialismus i divoké devadesátky. Obrátila se na nás, když už neměla vůbec nic.

Začínala pracovat v továrně v Praze a myslela si, že z této budovy odejde až do důchodu. Ale přišla devadesátá léta a paní Hana musela odejít pro nadbytečnost jinam. Zaučila se, ovšem podnik byl prodán a provoz ukončen. Paní Hana hledala před důchodem zaměstnání a získala ho i s bytem na severu Čech. Neváhala. Manžel ani dcera se stěhovat nechtěli, a tak přišel rozvod.
V novém zaměstnání se paní Haně líbilo, ale jak už to v devadesátkách bylo, přišla výpověď rok před důchodem. Proto požádala o vstup do předčasného důchodu. Neměla na zvyšování nájemného, přišlo stěhování a další změna adresy. A tady teprve začíná náš příběh.
Po letech mlčení přišla paní Haně exekuce. Netušila původ důvodu exekuce, ale začala pravidelně splácet. Přišla druhá exekuce, třetí a další, až celý svůj důchod posílala exekutorům. V tomto momentě přichází na naše pracoviště v Chomutově s taškou plnou korespondence a žádá o pomoc.
Vzhledem k vysokému věku jsem ji navštívila u ní doma a vyrazilo mi dech, jak je možné v 21. století žít v tak nuzných podmínkách. Ukázalo se, že exekuce jsou z bytového družstva města, z bytu, kde paní Hana nebydlí přes deset let.
Začaly jsme komunikovat s bytovým družstvem, které nám odpovědělo další exekucí. Nebylo to jednoduché, ale nevzdávaly jsme se. Nakonec paní Haně zůstává pouze jedna srážka z důchodu, zbytek peněz zůstává v její peněžence.
Dalším úkolem byl, dostat paní Hanu z bytu, kam se pravidelně vloupávali a postupně sebrali, co se dalo - jídlo, dokumenty, šperky. Majitel domu problémy klientky neřešil a jak nám sama řekla, měla obavu si stěžovat, aby ji nevystěhoval. Soused pomohl s opravou zámku a my jsme podali žádost o seniorský byt.
Mezitím svitla naděje, že si paní Hanu vezmou k sobě příbuzní v Německu. Řekli jsme si hurá, ale... Je březen a paní Hana je stále ve svém nuzném bytě, opět s poškozeným zámkem a s další poštou z bytového družstva. Boj tedy zatím bohužel nekončí, ale snad se aspoň blízká na lepší časy.
Projekt CZ.03.02.01/00/22_033/0000868 „ExOd“ je spolunancován Evropskou unií.