Tým Člověka v tísni zvítězil v soutěži Best Project Management s projektem, který pomáhal uprchlíkům na Srí Lance
Publikováno: 14. 6. 2012 Doba čtení: 3 minutyPraha, 14. června, 2012 - Tým projektového manažera Petra Drbohlava a finanční manažerky Lucie Kinkorové ze společnosti Člověk v tísni získal první cenu v soutěži Best Project Management, která oceňuje nejlepší realizované projekty a úspěšné projektové manažery v České a Slovenské republice. Porotu zaujal projekt, který po válečném konfliktu na Srí Lance podpořil návrat vnitřně vysídlených lidí pomocí vytvoření pracovních příležitostí a opravou veřejné infrastruktury.
Projekt veřejných prací byl realizován v sedmi vesnicích po válce, která vyhnala z domovů 300 tisíc lidí. „Lidem bylo za jejich práci vyplaceno převodem na účet přes 17 milionů korun, které jim umožnily nejen pokrýt jejich potravinové a další materiální potřeby, ale i investovat do budoucích zdrojů obživy,“ vysvětluje největší přínosy projektu tehdejší vedoucí mise ČvT na Srí Lance a nynější regionální koordinátor pro Asii Petr Drbohlav.
Pomoc formou finanční hotovosti se ukazuje jako mnohem efektivnější než distribuce potravin. „Peníze se navíc příjemcům vyplácely bezhotovostně, což omezilo možné vydírání lidí. Stížnosti zároveň mohli řešit přes mobilní telefon a pracovní skupiny řídili sami příjemci pomoci, což umožnilo do práce zapojit i starší nebo zraněné lidi,“ vyjmenovává výhody projektu Petr Drbohlav.
ČvT obstál v konkurenci komerčních firem
„Letošní ročník soutěže přinesl zajímavé a propracované projekty. Jsem potěšen, že se do soutěže hlásí projekty nejenom z tradičních oblastí jako ICT, bankovnictví či procesní změny, ale také například humanitární pomoci,“ okomentoval průběh soutěže Patrik Schober, Managing Partner z firmy PRAM Consulting, která soutěž pořádá.
„Projekt Člověka v tísni byl velmi specifický a mimořádný. Svým zaměřením se zcela vymykal projektům, které se do soutěže Best Project Management tradičně hlásí. Chtěli bychom zdůraznit, že projekt nevyhrál díky svému záslužnému obsahu, ale prostě proto, že splnil nejlépe kritéria profesionálního projektového řízení, Porota ocenila zejména velmi dobře zvládnuté řízení rizik v těžkých podmínkách, kvalitní nastaveni řídící a komunikační struktury pro realizaci projektu, precizní finanční řízení a velký a jasně měřitelný a měřený přínos s dobře zmapovaným a doložitelným pozitivním dopadem na komunitu,“ vysvětlil rozhodnutí poroty Petr Knap ze společnosti Ernst&Young.
Člověk v tísni přihlásil projekt do soutěže Best Project Management poprvé. „Chtěli jsme jen vyzkoušet, jestli naše projektová práce obstojí v konkurenci komerčních firem. Potěšilo mě, že se to podařilo, ale to vše by nebylo možné bez zázemí společnosti Člověk v tísni,“ říká Petr Drbohlav, který v organizaci působí od roku 2005 a působil už v Etiopii, Afghánistánu, Nepálu i Srí Lance.
Ve společnosti nyní působí jako regionální koordinátor pro Asii a v pražské centrále Člověka v tísni má na starosti mise v Kambodži, Mongolsku nebo na Srí Lance a humanitární a rozvojové projekty organizace v Barmě.
Srílanský projekt
V rámci projektu s celkovým rozpočtem 20 546 096 korun se podařilo do veřejných prací zapojit 3529 rodin, opravilo se 562 kilometrů cest, 38 zavlažovacích kanálů, 498 kilometrů silničních příkopů, vyčistilo se 991 kilometrů čtverečních obecních prostranství, postavilo se devět semipermanentních mostků, dvě mateřské školy, zastřešila se jedna základní a jedna mateřská škola a vybudovalo se 50 metrů hrází.
Soutěž Best Project Management
Cílem soutěže Best Project Management je najít a ocenit nejlepší realizovaný projekt a úspěšné projektové manažery v České a Slovenské republice a zároveň vyvolat širší zájem odborné i laické veřejnosti o profesi projektového managementu a projektový management obecně.