Učíme nepálské dívky, jak si zajistit bezpečí
Publikováno: 20. 12. 2016 Doba čtení: 3 minutyJe chladné prosincové odpoledne a v nepálské vesnici Laprak se sešla místní komunita. Sedm dívek tančí a zpívá na pódiu píseň o hygieně a zdraví, kterou si složily. Mlha je tak hustá, že se v ní dívky téměř ztrácejí. Jejich hlasy ale zvučně pronikají davem: „Dennodenně, věnujte se hygieně; čistota půl zdraví, všechny neduhy spraví!“ Místní děti napodobují taneční kroky dívek, skupinka devíti chlapců je doprovází údery do tradičních nepálských bubnů a jejich učitelé jim pyšně tleskají.
Lidé v Lapraku za sebou mají náročný rok a půl, kdy neměli moc příležitostí k oslavám. Většina rodin tu bydlí od chvíle, kdy zemětřesení zničilo jejich vesnice a připravilo je o domovy. „Byl to pro nás nejsmutnější den,“ vzpomíná jedna z tanečnic, mladičká Srijana Gurung, na 25. dubna 2015. „Lidé byli vyděšení, utíkali a křičeli. Najít si nějaké bezpečné místo bylo velmi těžké. Byla jsem přesvědčená, že brzy všichni zemřeme,“ dodává. Rodina čtrnáctileté Srijany přišla o vše, přesto se rozhodli zůstat na svém původním pozemku, kde hrozily další sesuvy půdy. Většina ostatních rodin odešla do provizorních táborů. Kamarádky pak Srijaně vyprávěly, jak se tam rozmáhá násilí a alkoholismus. Často musely čelit obtěžování od místních mužů.
Po katastrofách velmi často dochází k podobným scénářům. Lidé přijdou o bezpečí svých domovů a jejich sociální vazby jsou narušeny. Dívky se pak v takových podmínkách stávají oběťmi zneužívání. Evropská komise proto v Nepálu podpořila Člověka v tísni v zřízení série workshopů s názvem „Her Turn“ zaměřených na dospívající dívky, které se učí podobné nebezpečí včas rozpoznat a předcházet mu. Navíc se učí o základech hygieny, například co dělat v období menstruace, a otevřeně mluví o tématech jako je domácí násilí, obchodování s lidmi či dětské svatby. „Některé rodiny jsou přesvědčeny, že je pro jejich nedospělou dceru bezpečnější, když se brzy vdá. Ve skutečnosti jsou ale dětské nevěsty mnohem častěji oběťmi domácího násilí, sexuálního zneužívání, zdravotních komplikací po brzkém porodu a zpravidla přestanou chodit do školy,“ říká programová manažerka Člověka v tísni Ola Perczynska. Člověk v tísni se na tomto programu podílí ve spolupráci s místní partnerskou organizací Hamro Palo.
“O obchodu s lidmi jsem slyšela, ale nevěděla jsem, jak se mu vyhnout. Teď už ale vím, že když k nám do vesnice přijde někdo cizí, kdo nám bude nabízet něco dobrého - jako třeba práci ve městě, tak musím být skeptická a opatrná,” vysvětluje Srijana Gurung. Naučila se také, že by se neměla bát hlásit podezřelé věci na policii. „Dřív jsem si myslela, že bych podobné věci policii říkat neměla, abych se sama nedostala do nějakých potíží,“ dodává.
Další z mladých zpěvaček, Aasmani Gurung, doma vysvětluje své rodině, co se naučila. Například, že by si měli čistit zuby dvakrát denně. Ale také otevřeně mluvit o domácím násilí. „Dřív jsem si myslela, že když se rodiče hádají, nemůžu s tím dělat. Jenom jsem plakala,“ popisuje patnáctiletá dívka. Poté co se v kurzu dozvěděla, jak pozná domácí násilí, uvědomila si, že k němu dochází u nich doma. Začala se zajímat, co s tím dělat. „Můžeme například jít za někým, komu věříme a poprosit ho o pomoc,“ dodává.
Pro dívky, jako je Aasmani nebo Srijana, byl veliký krok samostatně vystoupit před celou komunitou. A dokázat přesvědčit své rodiče, aby jim to dovolili. Na něco podobného by před absolvováním workshopu „Her Turn“ ani nepomyslely. „Cítím se teď mnohem sebevědomější než dříve.“