Ukrajina v čase války: Nové příležitosti pro malé a střední podniky
Publikováno: 4. 7. 2024 Doba čtení: 5 minutVálka v Ukrajině zasáhla životy všech obyvatel. Ostřelování těžce poškodilo stovky podniků. A ty, kterým se podařilo udržet výrobu, se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, neustálými výpadky elektřiny a zmenšováním odbytu. Podniky se však rychle přizpůsobují novým podmínkám. Díky finančním prostředkům, které poskytli Američané, jsme mohli některé podnikatele podpořit finančními granty. Poznejte ukrajinské podnikatele, kteří se nevzdávají, hledají nové možnosti a věří v lepší zítřky.
Projekt DOVIRA je realizován ve Lvivské a Ivano-Frankivské oblasti. Mnoho podniků se muselo přesunout z válečné zóny na západ Ukrajiny. Někteří z nich museli začínat úplně od nuly. Finanční podpora je proto pro podniky v tomto náročném období existenčně důležitá. Je důležitá i pro místní průmysl, který také trpí válkou.
Při výběru podniků, které získají podporu, se komise zaměřovala na několik faktorů, jako je sociální zaměření podniků a počet pracovních míst, která mají být podnikem vytvořena. Dalším hlediskem byl poměr zaměstnaných žen.
Kromě peněz získali podnikatelé také mentoring a školení.
„Během série školení získali podnikatelé další znalosti v oblasti finanční gramotnosti, marketingu a ziskovosti. Tato školení se také stala platformou pro navazování kontaktů a sdílení užitečných informací,“ dodává Oksana Bohdan.
Toto jsou některé ze 150 podniků, kterým jsme pomohli:
Sam Ecopack
Tato společnost se kvůli válce přestěhovala z Dněpropetrovské oblasti do města Sambir ve Lvovské oblasti. Vyrábí ekologické obaly pro různé druhy výrobků. Jako hlavní surovina se používá celulózová lepenka, inovativní materiál, který se vyrábí z recyklovaného sběrného papíru. Posláním této společnosti je zcela přejít od obalových plastů k ekologickým materiálům. Díky financím, které získali z grantu, plánuje Sam Ecopack zakoupit nové zařízení, které urychlí výrobní proces. Je to příležitost, jak vstoupit na nové trhy a rozšířit exportní potenciál vysoce kvalitních ukrajinských výrobků.
„Společnost Sam Ecopack dosud vytvořila v Sambiře přibližně 200 pracovních míst. Nové zařízení pomůže pracovní místa zachovat a přilákat navíc nové klienty.“
Rekava
Zachránit Ukrajinu a svět před plasty chtějí také zakladatelé společnosti Rekava. Společnost sbírá použitou kávovou sedlinu a vyrábí z ní vonné svíčky a jednorázové kelímky. Všechny jejich výrobky jsou biologicky rozložitelné. Rekava má také jedinečnou řadu svíček s vůněmi ukrajinských měst. Kyjev voní šeříkem a kaštany, Cherson zase melounem a Sumy, odkud se společnost přestěhovala, voní po lípě. Peníze, které získají díky grantu, plánují utratit za vybavení, které jim pomůže navýšit výrobu.
„Tato podpora je pro nás velmi důležitá. Mnoho podniků válkou trpí. Výpadky proudy, stěhování, problémy s náborem nových zaměstnanců… Tato podpora nám umožňuje nejen pokračovat dál, ale jít i kupředu. Kromě toho jsme byli vyškoleni organizací Člověk v tísni a získali jsme užitečné znalosti a nové kontakty. Se skupinou komunikujeme nadále. To vše je pro náš rozvoj pozitivní.“
Kraft Food Factory
Společnost, původně ze Lviva, vyrábí různé druhy sýrů, jogurtů, másla a kefíru, vše z přírodního mléka s minimem cukru a soli. Oksana Prokopenko, zakladatelka společnosti Potraviny Kraft, je vystudovaná technoložka, která při nekonečném hledání kvalitních surovin založila celou farmu. Jejím snem je velká farma a zcela uzavřený výrobní cyklus. Díky naší finanční podpoře plánuje Oksana zvýšit výrobu a přijmout další dva zaměstnance.
„Musíme se posunout vpřed. Více produktů, více zaměstnanců, nový marketing. Podnikání se musí dále rozvíjet a přispívat společnosti, třeba i jen placením daní. Dalším impulsem pro rozvoj jsou dotace. Musíme jít kupředu, i když po malých krůčcích.“
Le Rosh
Obleky, šaty, sukně, a dokonce i sportovní oblečení je zdobeno tradiční ukrajinskou vyšívankou. Na to se specializuje kolomyjská firma La Rosh. Její zakladatelka Jaroslava Lemishová začala podnikat v malém ateliéru. Nyní vytváří značkové oblečení, které se prodává po celé Ukrajině. Pracuje s ní například i žena se zdravotním postižením a její další kolegyně má status vnitřně vysídlené osoby. Finanční podpora pomůže firmě La Rosh v rozvoji. Jaroslava chce vytvářet originální vyšívanky a proslavit je po celém světě.
„Ráda bych vytvořila a oživila autentické vyšívanky, protože žijeme v tak krásném podkarpatském kraji, kde je vyšívanka tradiční. Finanční podpora mi pomůže posunout podnikání zase o kus dál. Pro malé podnikatele, jako jsem já, je to velká podpora. Díky které jsem mohla roztáhnout svá křídla a realizovat nápady, o kterých jsem už dlouho jen snila.“
Hedgehog Fast Food
Olena Petaievsa se musela kvůli válce už dvakrát stěhovat. Opustila nejen svůj domov, ale také podnik – hostel v Mariuopolu. Když se přestěhovala do Kolomyje v Ivano-Frankivské oblasti, rozhodla se spolu se svým manželem otevřít prodejnu rychlého občerstvení, což pro ně byla úplně nová zkušenost. Olena se rychle naučila ten nejlepší recept na šavarmu a podařilo se jí otevřít i druhý stánek. Díky finanční podpoře si mohla dovolit nakoupit tablet a nábytek. Také jí to pomohlo zaměstnat další lidi.
„Jsme velmi vděční organizaci Člověk v tísni za podporu. Bylo už na čase začít zase něco dělat. Nevzdávat se. Je to taková morální podpora. Máte pocit, že jste důležití, že něco děláte. Je to naše první zkušenost s občerstvením. Když jsem v obchodě s rychlým občerstvením já, tak se vždy ptám: Jak vám to chutná? A opravdu mě to zajímá, abych mohla prodávané pokrmy případně změnit.
Fit&Fast
Anastasiia vždy snila o tom, že bude mít vlastní kavárnu nebo restauraci. Nedokázala si ani představit, za jakých podmínek se ale vše odehraje. V rodném Mykolajivu měla Anastasia mateřskou školu. Kvůli neustálému ostřelování se rozhodla ji však zavřít. Přestěhovala se do Ivano-Frankivska a zde se rozhodla udělat to, po čem toužila už roky – otevřela si vlastní restauraci. Dnes nabízí obyvatelům města zdravá a plnohodnotná jídla.
„Tato finanční podpora nám velmi pomůže, protože jsme už investovali všechny naše rodinné úspory do vybavení a mnoha dalších věcí. Lidé, kteří chtějí dále podnikat a rozvíjet svůj obchod, přes probíhající válku, jsou inspirativní a stateční. Finanční podpora je velkým impulzem. Je těžké začít znova od nuly a nebát se realizovat své sny.“
Projekt DOVIRA je stejně důležitý i pro zbytek obyvatel. Podniky, které projekt podporuje, přispívají na daních místní samosprávě. To pomáhá vylepšovat infrastrukturu, zajišťuje opravy a rozvoj města jako takového. Od začátku celkové invaze na Ukrajinu se do obce Kolomyja přestěhovalo 21 firem a podniků, které rada okamžitě informovala o grantové soutěži, do které se zapojili i místní podnikatelé, jejichž obchody ovlivnila probíhající válka. Tato podpora je možná díky obyvatelům Spojených států, prostřednictvím USAID's Bureau for Humanitarian Assistance.