Ukrajinský lidskoprávní aktivista Maksym Butkevyč je na svobodě. Byl součástí výměny zajatců s Ruskem

Publikováno: 22. 10. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Ukrajinský lidskoprávní aktivista Maksym Butkevyč je na svobodě. Byl součástí výměny zajatců s Ruskem
© Foto: Stas Jurčenko/Graty

Maksym Butkevyč, přední ukrajinský lidskoprávní aktivista a novinář, je na svobodě. Trestaneckou kolonii v okupované Luhanské oblasti opustil 18. října během 58. výměny válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. V kolonii měl strávit třináct let – tolik mu ve vykonstruovaném procesu vyměřil Nejvyšší soud samozvané Luhanské lidové republiky za údajné „kruté zacházení s civilním obyvatelstvem a používání zakázaných metod války“.

Ač přesvědčený pacifista a antimilitarista, Maksym Butkevyč krátce po začátku ruské invaze narukoval do ukrajinských ozbrojených sil, během bojů o Severodoněck v červnu 2022 padl se svou jednotkou do zajetí a po smyšleném obvinění stanul před soudem. Ruská propaganda ho mezitím vylíčila jako „nacistu, teroristu, rusofoba či britského špiona“.

První dva propuštění z luhanské kolonie Vachruševo-2

Ve věznici s přísným režimem Vachruševo-2, kde byl Butkevyč držen, nadále zůstává více 40 ukrajinských válečných zajatců. Na svobodu se v rámci poslední výměny dostali pouze dva vězni. „Je velmi důležité, aby se ostatní o našem propuštění dozvěděli, protože jsme první dva vyměnění váleční zajatci z této luhanské kolonie,“ řekl krátce po výměně Butkevyč v rozhovoru pro TV Hromadske. Jak dodal, do poslední chvíle netušil, že bude propuštěn.

Tisíce ukrajinských válečných zajatců na propuštění stále čekají

Ukrajina eviduje zhruba osm tisíc případů svých obránců, kteří padli do válečného zajetí, až na 25 tisíc odhaduje kancelář ukrajinského ombudsmana počet civilních rukojmí. Od začátku války Ukrajina osvobodila z ruského zajetí 3767 lidí. Až 95 procent zajatců a rukojmí je během věznění mučeno.

„Bylo to velmi nečekané a bylo to krásné. Být svobodným je štěstí, je to ten nejpřirozenější stav člověka, je to jeho podstata,“ řekl po propuštění ze zajetí Maksym Butkevyč.

Butkevič dostal v roce 2022 lidskoprávní Cenu Příběhů bezpráví

Osud Maksyma Butkevyče jsme sledovali i my v Člověku v tísni – přední ukrajinský bojovník za lidská práva s námi totiž dlouhodobě spolupracuje. Před válkou se Butkevyč zaměřoval především na otázky spojené s pomocí žadatelům o azyl a také vnitřním uprchlíkům na Ukrajině a na problémy s xenofobií, diskriminací a projevy nenávisti v ukrajinské společnosti. V roce 2016 zasedl v porotě Václava Havla na festivalu Jeden svět. V listopadu 2022 byla Maksymu Butkevyčovi udělena lidskoprávní Cena Příběhů bezpráví, kterou v Praze v zastoupení převzal jeho otec.

Autor: Člověk v tísni

Související články