Ukrajinským dětem chceme vyčarovat úsměv na tváři
Publikováno: 25. 1. 2023 Doba čtení: 3 minutyOd začátku války přišlo do Moldavska více než 48 000 dětí z Ukrajiny, z toho asi 34 000 ve školním věku. Jsou mezi nimi i necelé dvě stovky dětí, které jsou spolu s příbuznými ubytované u moldavských rodin ve městě Causeni.
Abychom jim usnadnili život v Moldavsku a zmírnili negativní dopady války, otevřeli jsme v Causeni společně se Sdružením pro integrovaný udržitelný rozvoj (ADDI) dočasné vzdělávací centrum. Peníze na zřízení a vybavení centra – přibližně 100 000 EUR (2 380 000 CZK) – byly získány díky sbírce SOS Ukrajina, kterou v České republice vyhlásil Člověk v tísni (ČvT).
Dětský klub pro ukrajinské i místní děti
Jedná se o pilotní projekt naší organizace. "Plánovali jsme ho na půl roku, ale bohužel konflikt na Ukrajině pokračuje. Proto jsou vzdělávací zařízení stále potřeba a tento projekt bude určitě prodloužen. Byla to poměrně intenzivní snaha vše zvládnout rychle, a to nejen ze strany ČvT v Moldavsku, ale také našich mezinárodních odborníků na vzdělávání a ochranu dětí," řekl Mihai Cotorobai, projektový manažer ČvT v Moldavsku.
ADDI zajišťuje řízení projektu na místní úrovni, koordinuje aktivity, s týmem vychovatelů zjišťuje potřeby dětí a zajišťuje kvalitu vzdělávání.
"Díky tomuto projektu můžeme různými způsoby pomáhat dětem uprchlíků, které dočasně žijí tady v Moldavsku. Mám na mysli hlavně psychologickou, právní a vzdělávací podporu. Organizujeme pro ně nejrůznější aktivity, ale důležité je i to, že jim umožňujeme připojení k online výuce," říká Diana Bacal, koordinátorka projektu organizace ADDI.
Centrum navštěvují jak děti uprchlíků, tak místní děti z Causeni. Služby centra dosud využilo 50 dětí, z toho 20 ukrajinských. Ráno přicházejí do Centra digitálního vzdělávání ukrajinští žáci, kteří se se svými učiteli za pomoci asistentů připojují na dálku k online výuce. Po vyučování se už společně se svými místními vrstevníky zapojují do činností v dětském klubu.
Program aktivit zahrnuje: taneční terapii, arteterapii (malování, modelování), sledování vzdělávacích filmů, rukodělné a tvořivé dílny, vycházky do přírody, sport, studijní pobyty a exkurze, 3D modelování, logické a poznávací hry a další mnoho dalšího. Děti se díky němu především poznávají a společně se socializují.
Lera chodí do centra každý den a říká, že je tady moc spokojená.
Také rodiče jsou rádi, že jejich děti mají místo, kde se mohou učit a kvalitně trávit volný čas, zatímco se věnují jiným aktivitám.
"Mému synovi je devět let. Našla jsem si práci, což pro mě byl problém, protože jsem ho neměla s kým nechat doma. Pak vzniklo toto centrum, kde ho můžu ráno přivést a on se připojí k online výuce. Po vyučování zase mají děti prostor se rozvíjet, učit se jazyk nebo dělat něco tvořivého. Jeho velmi baví 3D tisk," říká Irina z Ukrajiny.
V Causeni, v dočasném vzdělávacím centru zřízeném v rámci projektu Budování odolnosti dětí skrze získávání znalostí a sociálních dovedností, chceme dětem prchajícím před válkou nabídnout příjemné prostředí a prostor, kde se budou moci společně smát. Jsme rádi, že se v našem centru líbí jim, jejich rodičům, ale že jej oceňují i zástupci zdejšího ukrajinského velvyslanectví.
"Moc vám děkujeme, protože zde mají děti možnost prožít spokojené dětství. Místa jako toto mě dojímají až k slzám," dodala Olesya Yurchenko, první tajemnice ukrajinského velvyslanectví v Moldavsku.