Uskromnit se kvůli zvýšení cen bude muset i střední třída
Publikováno: 16. 2. 2022 Doba čtení: 3 minutyRekordně rostou nejen ceny energií, ale také pohonných hmot, potravin a bydlení. To ovlivňuje stále více domácností. Finanční potíže se dotknou nejen nízkopříjmových domácností, které se tak ocitají na hranici chudoby, ale také lidí ze střední třídy, kteří dosud měli finanční rezervu. Loni u nás chudoba ohrožovala necelý milion lidí. Letos jich ještě přibude.
„Teď jsme v situaci, kdy statisíce domácností budou trpět tím, že jim o desítky procent budou zdražovat zálohy na energie. A řada těch domácností, jako jsou samoživitelé, senioři, tak prostě v tuto chvíli hospodaří, tak, tak s vyrovnaným rozpočtem. A oni nemají z čeho brát,“ řekl pro Televizní noviny náš vedoucí dluhového poradenství Daniel Hůle.
Matka čtyř dětí, paní Koňaříková, se například musela obrátit pro pomoc na komunitní centrum. "Zdražování je hrozné, elektřina se nám zvedla z 3 000 na 5 000 korun. Odráží se to na financích ohledně potravin, které jsou také dražší. Chodíme si do organizace pro potraviny, aby děti měly přísun jídla a všeho, co je potřeba," řekla.
Pomoc na úřadech práce
Lidé, kteří se kvůli zdražování ocitnou ve finanční tísni, mohou o pomoc požádat na úřadu práce. Jednou z pomoci je příspěvek na bydlení, další pak dávky hmotné nouze. Mezi ty patří doplatek na bydlení nebo mimořádná okamžitá pomoc.
Daniel Hůle apeloval v Televizních novinách na vládu, aby zjednodušila čerpání příspěvku na bydlení: „Dnes musí (lidé) vyplnit minimálně 11 papírů jenom proto, aby mohli na tu dávku si sáhnout. A v tuto chvíli třeba příspěvek na bydlení čerpá řádově čtvrtina až třetina lidí, kteří na ni mají nárok.“
Hůle pozitivně hodnotí postup ministra práce a sociálních věcí Jurečky, ale problém vnímá ve vůli Ministerstva práce a sociálních věcí. „V tuto chvíli je takřka nefunkční mimořádná okamžitá pomoc pro lidi, kteří mají extrémně vysoké zálohy. Jsou to typicky senioři. Kteří, aby na to dosáhli, na tu pomoc od státu, tak nejdříve musí se zadlužit, respektive nezaplatit ty zálohy, mít záporné vyúčtování a pak teprve mohou pomoct dostat od státu. Takže myslím si, že je tady velký prostor právě v tom zjednodušení. Ministerstvo práce a sociální věcí už deklarovalo, že zjednodušovat příspěvek na bydlení nebude. Ale tomu opravdu nerozumím,“ zkonstatoval.
Slevit ze svého standardu bude muset i střední třída
Daniel Hůle pro Lidové noviny navíc uvedl, že finanční potíže se dotknou nejen nízkopříjmových domácností, ale také střední třídy: “Předpokládám, že nejpozději ve druhém pololetí roku to pocítí i střední a nižší střední třída, jež doposud měla finanční rezervu a z ní teď bude muset dorovnávat rozpočet domácnosti."
Jednou z cest podle něj je, že se lidé budou muset uskromnit. “Vím, že se to neposlouchá snadno, ale když třeba porovnáme, jak topí domácnosti v Česku oproti tomu, o co méně protopí obyvatelé v Nizozemsku, Spojeném království či v Dánsku, je evidentní, že jednou z cest musí být i trochu se uskrovnit. Přestanou-li Češi doma přetápět – a místo 23 stupňů se raději přioblečou a termostat nastaví jen na 19 stupňů – tak zcela jistě ušetří. Ušetřit se samozřejmě dá i na dalších výdajích. Nutno ale říci, že v řadě případů už ani ono osobní uskrovnění nepomůže. Tehdy je pak namístě, aby pomohl stát,” uvedl.
Pokud jste se dostali do složité finanční situace v důsledku zdražování a nevíte si rady, můžete se obrátit na naši telefonickou helplinku 770 600 800, a to každý všední den od 8 do 17 hodin, nebo kontaktovat naše pracovníky přímo v lokalitě, kde žijete. Kontakty najdete ZDE.