Utekly před válkou v Ukrajině a začaly díky nám podnikat v Arménii

Publikováno: 26. 7. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Utekly před válkou v Ukrajině a začaly díky nám podnikat v Arménii
© Foto: Tereza Hronová

Gohar a Natella z Arménie si prošly těžkým obdobím. Z Arménie se před několika lety přestěhovaly do Ukrajiny, kde začaly žít nový život. Ale když Rusko napadlo Ukrajinu, všechno se obrátilo vzhůru nohama. Gohar a Natella přišly o všechno a musely se vrátit zpátky do Arménie. Díky naší sbírce SOS Ukrajina jsme jim mohli pomoci začít s jejich vlastním podnikáním.

„Na zahradě jsem nikdy dříve nepracovala. Ale když jsme se usadili tady na venkově a všimla jsem si, že si lidé díky pěstování různých plodin vydělávají, rozhodla jsem se, že to také vyzkouším,“ říká Natella Svichkar, která si otevřela rozsáhlý fóliovník ve vesnici nedaleko hlavního města Jerevanu. Před válkou žila Natella v Ukrajině. Když Rusko napadlo Ukrajinu, Natella byla zrovna na návštěvě v rodné Arménii. Zpátky se vrátit nemohla. Protože přišla úplně o všechno a její dcery žijí v Německu, rozhodla se začít v Arménii opět úplně od znovu.

Když jsme Natelle nabídli možnost finanční pomoci na podporu jejího podnikání, byla nadšená: 

„Poslala jsem návrh svého podnikatelského projektu na fóliovník a stala jsem se součástí projektu. Zúčastnila jsem se také online kurzů a zdokonalila se v práci s počítačem. Snažila jsem se a vypadá to, že úspěšně,“ říká Natella se slzami v očích.
 První rajčata a jahody, které ve skleníku pěstuje, už dozrály, a Natella je plánuje prodat.

Podniku Gohar Poghosyan se také daří. Také Gohar se vrátila z Ukrajiny do Arménie. Umí dobře šít, a proto se rozhodla, že si díky těmto dovednostem začne vydělávat. 

„Je to pro mě zároveň forma odpočinku. Baví mě, že můžu vždycky vytvořit něco nového. Pokaždé, když se podívám na látku, představuji si, co bych z ní mohla vyrobit. Prostě si to užívám,“ říká Gohar. 

Znovu se usadit v Arménii nebylo pro Gohar jednoduché. Nejen, že potřebovala nějaký příjem, ale chtěla také uplatnit svoji kreativitu.

Za pomoci své dcery Kristine Suchyan požádala Gohar o naši podporu. Protože se Gohar dařilo, založila si svůj vlastní podnik, který pojmenovala Magic. Vyrábí povlečení, ručníky, oblečení pro děti, zástěry, utěrky a další textilní výrobky. „Téměř dva roky jsme pracovaly, ale nebyly jsme schopny vyrobit takové velké množství produktů, jako teď,“ říká Gohar. „Díky Člověku v tísni máme nové šicí stroje a můžeme si koupit více textilních materiálů.“

„Po začátku invaze bylo zřejmé, že se bude řada Arménů, kteří žili v Ukrajině, vracet zpátky. Ale v tu dobu už byli v Arménii lidé z Náhorního Karabachu, kteří také utekli před válkou. Rozhodli jsme se tedy, že podpoříme lidi, kteří utekli z Ukrajiny prostřednictvím vytvořením příležitostí pro ekonomickou integraci malých rodinných podniků. Tito lidé si tak mohou vytvořit příjem a snadněji se začlenit do společnosti,“ říká Varduhi Dadunts z Člověka v tísni.

 V rámci projektu jsme měli k dispozici €610,310 (cca 14 milionů Kč), díky kterým jsme pomohli 435 lidem různými formami pomoci včetně odborně-vzdělávacích kurzů, podnikatelských grantů a humanitární a psychologické pomoci. Celkem €87,000 (cca 2 miliony Kč), byly využity výhradně na podporu podnikání.

Kromě podniků Natelle a Gohar podporujeme také řemeslnou pekárnu v Metsamoru, ekologické zpracování masa v Tavush, výrobu ukrajinských lahůdek, stavbu skleníků ve třech arménských regionech, a mnohem více. Celkem 19 rodin dostalo příspěvek na podnikání v různých odvětvích, od zemědělství po technické obory. 

Autor: Tereza Hronová

Související články