V Česku je už 137 Světových škol. Příští školní rok se jí může stát i ta vaše!
Publikováno: 31. 3. 2025 Doba čtení: 5 minut Sdílet: Sdílet článekNapříč celou republikou funguje síť škol, které ve výuce pracují s aktuálními globálními tématy jako jsou chudoba, migrace, spravedlivý obchod nebo lidská práva. Dnes je do ní zapojeno už 137 mateřských, základních i středních škol. Právě teď hledáme pro příští školní rok další školy, které by se chtěly přidat do komunity škol s celoroční podporou v práci s těmito tématy, školními projekty i metodou aktivního učení. V programu Světová škola si budete moci vyměňovat inspiraci a zkušenosti s dalšími učiteli. Navíc můžete pro vaši školu získat stejnojmennou uznávanou certifikovanou značku.

Světová škola je dlouhodobě zavedeným a osvědčeným programem. Pokud se do tohoto programu zapojíte, budete moci za intenzivní podpory lektorů a metodiků tří neziskových organizací dlouhodobě pracovat s tématy globální výchovy ve výuce. Naučíte se také připravovat a realizovat školní projekty, které vašim žákům pomohou získat kompetence pro život v globalizovaném světě se všemi jeho plusy i mínusy.
Chcete se v příštím školném roce přidat do programu Světová škola? Nezávazný úvodní webinář pro všechny školy se zájmem o zapojení do programu se bude konat už 29. dubna. Přihlaste se na něj!
Jaké projekty dělaly Světové školy?
Podívejte se na krátké video o projektech, které se v minulém školním roce uskutečnily ve školách, které usilovaly o získání značky Světová škola:
Co se děje ve Světových školách?
Prestižní titul Světová škola v současnosti získalo již 137 škol v celé republice. Každý rok se v těchto školách a jejich okolí koná celá řada zajímavých projektů. Za všechny jmenujme například: Den pro vodu, Stop plastovým obalům, Férová snídaně… z těch nedávných pak třeba Stop předsudkům, Život na zemi, Běh pro zdraví sebe i ostatních, Stop dětské práci. Podobný projekt ke globálnímu tématu, které si s žáky sami vyberete, pomůžeme připravit i vaší škole.
Přečtěte si více o některých projektech a aktivitách Světových škol:
• ZŠ Šumperk: Poznávali jsme jinakost kolem nás skrze chutě, vůně i osobní setkání
• Žáci z Choryně se setkávali se seniory, vznikla z toho kniha plná příběhů (ZŠ a MŠ Choryně)
• Světová škola propojuje školu uvnitř i s jejím okolím (Gymnázium Olomouc-Hejčín)
Kromě toho se během školního roku budete setkávat na seminářích pro učitele a získáte od nás i velké množství materiálů, které můžete využít přímo ve výuce. Učitelé i žáci Světových škol se během roku mohou setkávat na společných akcích (Summit Světových škol, Světové odpoledne, Reflektivní setkání, Ceny inspirace Světové školy…) a vyměňovat si na nich zkušenosti a tipy do výuky.
Pokud vaše škola naplní všechna zadaná kritéria, může na závěr školního roku na slavnostním vyhlášení získat oprávnění užívat pro školu značku Světová škola.
Světová škola je místem, kde:
• globální témata tvoří přirozenou součást výuky a života školy;
• se žáci pod vedením týmu učitelů zabývají aktivně světovým děním a sledují aktuální vývoj v rozvojovém světě;
• žáci, učitelé i širší veřejnost získávají informace o globální problematice;
• žáci identifikují místní problémy s globálním přesahem a usilují o jejich řešení;
• je nejméně jedenkrát za rok ve spolupráci s místní partnerskou organizací uspořádána akce;
• je společný cíl přispět k řešení vybraného problému.
Přihlaste se na úvodní webinář zájemců o program Světová škola
Pokud Vás program Světová škola zaujal a pokud byste se o něm a o vašem případném zapojení do něj rádi dozvěděli více informací, můžete se přihlásit na nezávazný úvodní webinář, který pořádáme 29. dubna.
Dozvíte se na něm odpovědi na následující otázky:
• Co je hlavním cílem projektu a na jakém metodickém přístupu je založen?
• Jak se jako škola/ učitelé můžete zapojit, a jaké jsou podmínky zapojení?
• Jakou podporu v projektu získáte?
• Jak konkrétně bude probíhat spolupráce ve školním roce 2025/2026?
Webinář je určený učitelům i vedení MŠ, ZŠ i SŠ z celé České republiky. Teprve v návaznosti na tento webinář se ve škole můžete rozhodnout, jestli se do projektu Světová škola přihlásíte nebo nikoliv.
Datum konání: 29. dubna 2025
Čas: 16:00 – 17:00
Přihlásit se na webinář můžete zde.
Řekli o Světové škole
„Program nám dal pevnou kostru pro začlenění světových témat do školy, větší objasnění těchto témat, motivaci, inspiraci, spolupráci s průvodci i dětmi na věcech, které mi dávají smysl. Díky Světové škole jsme získali větší impuls propojit se s okolím a pracovat na vztazích s místními organizacemi. Mám radost z nových kontaktů i všech akcí, které vznikly. Vážím si podpory Světové školy.“
/Jana Závacká, průvodkyně z ZŠ a MŠ Gaudí/
„Studenti v naší škole jsou vděční, že se s nimi bavíte, řešíte s nimi témata, která hýbou světem. Myslím si, že je to hodně obohatí.“
/Vlaďka Řihošková, pedagožka Střední odborné školy obchodu a služeb v Olomouci/
"Je vidět, že mladí lidé mají díky projektům Světové školy jasno v globálních tématech. Krůček po krůčku děti prošly výukou a všechny říkaly, že jim to sundalo klapky, které měly na očích. Vnímají dnes problémy světa mnohem intenzivněji.“
/Martina Holíková, učitelka ZŠ Fryčovice/
„Světová škola je místem, kde žáci s pomocí učitelů hledají souvislosti našich životů s komplexními globálními tématy. Učí se řešit globální témata na místní úrovni, plánují vlastní kampaně, zapojují do dění ve škole rodiče a veřejnost a ukazují, co znamená Mysli globálně, jednej lokálně.“
/Lenka Pánková, koordinátorka Světové školy z organizace ARPOK/
Více informací o Světové škole najdete na webu: www.svetovaskola.cz.
Pro další otázky kontaktujte:
Světová škola je dlouhodobý program pro školy, který společně realizují organizace Člověk v tísni, ARPOK a Adra. Jeho cílem je podporovat učitele i školy v tom, aby se seznamovali a ve výuce více pracovali s aktuálními globálními tématy, jako jsou migrace, chudoba, změna klimatu, nerovnosti ve světě apod. Kromě školení pro pedagogy učitelé s žáky připravují veřejné akce k vybraným tématům v jejich městě pro spolužáky i pro veřejnost (přehled zajímavých projektů škol najdete tady). Pokud školy splní všechny podmínky programu, mohou získat pro školu certifikovanou značku Světová škola (přehled zapojených škol najdete zde).
Program Světová škola je finančně podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.